На днешния ден, 9 май, през 2009 година Левски направи решителна крачка към титлата, след като победи ЦСКА с 2:0 на Националния стадион. За съжаление на „сините” феновете това е последният трофей, спечелен от любимия им отбор. Оттогава изминаха 8 години  - период, който е най-сивият в историята на клуба. Левски не е ликувал не само с титла, но и с нито една купа.

За сравнение вечният съперник ЦСКА е финиширал първи в първенството по-отдавна – през 2008 година. След това обаче „червените” два пъти печелят Купата на България (2011 и 2016) и веднъж Суперкупата (2011).

В рубриката ни БЛИЦ Архив ще припомним как се развиха мачът, игран на 9 май 2009 година, и останалите срещи на двата тима до края на сезона.

Преди вечното дерби ЦСКА има преднина от 4 точки след втория Левски. Треньор на „червените” е Любослав Пенев, а на „сините” Емил  Велев. Успех на „армейците” ще ги доближи изключително много до втори пореден шампионски трофей. В Борисовата градина даже ще са доволни и при равенство.

Левски, макар че има огромни кадрови проблеми,  печели дербито и завързва интригата, скъсявайки дистанцията само на една точка четири кръга преди края. Двамата основни  футболисти на тима Георги Иванов и Христо Йовов са с контузии. Въпреки това те се появяват на терена като титуляри,  но не издържат заради появилите се болки. Гонзо е заменен от Георги Христов още в 14-ата минута, а  Йовов от Зе Суарес в 28-ата. Любопитното е, че именно двете резерви отбелязват впоследствие попаденията.

В 36-ата минута Зе Суарес пробива отдясно, центрира, Сърмов прескача топката, тя попада в Георги Христов, който от около точката за изпълнение на дузпа с лек удар по земя я праща в мрежата.

В 59-ата минута Дарко Тасевски извежда Зе Суарес отдясно в наказателното поле и бразилецът елегантно вкарва за 2:0.

В 71-ата минута съдията Стефан Спасов гони с директен червен картон Удоджи от ЦСКА за сблъсък с Веселин Минев.

В следващия кръг „червените” сдават първото място. Те губят при  гостуването си на Черно море с 0:1, а голът е дело на бившия им играч Йордан  Юруков. В същото време Левски мачка с 5:0 Спартак (Варна) у дома и излиза на челната позиция с две точки преднина.

След това двата тима записват две победи  с по 1:0 – ЦСКА срещу Локо (София), а „сините” срещу Славия.

В предпоследния кръг всичко приключва. Левски прави 1:1 на своя земя с Миньор, но  „червените” се дънят при визитата си на Литекс в Ловеч – 0:1.

Така кръг преди края Левски е шампион на България, след като вече авансът му е три точки. Те се оказват достатъчни преди последните мачове, защото „сините” имат предимство в директните двубои с ЦСКА – 1:1 и  2:0.

В последния кръг резултатите са: Пирин – Левски 1:1 и ЦСКА – Локомотив  (Мездра) 2:1.

Така в крайното класиране новите шампиони финишират с 69 точки, а „армейците” с 68.