ПСЖ приема Барселона в първи 1/4-финален мач от Шампионската лига. В досегашната история на сблъсъците между двата тима има равенство – по една победа и едно равенство. Дори головата разлика е 3:3. В рубриката БЛИЦ Архив ще припомним досегашните три мача между парижани и каталунците. През 1995 г. парижани елиминират Барселона на 1/4-финал в Шампионската лига заради грешки на вратаря Карлес Бускетс, но си връщат през 1997 г. на финала за КНК.

1 март 1995 г., ШЛ, 1/4-финал
ПСЖ гостува за първи път в историята си на “Камп Ноу”, а отстреща е страховит отбор на Барселона. В състава на Йохан Кройф са Гуардиола, Куман, Бакеро, Стоичков и Бегиристайн. Треньорът на френския тим Луис Фернандес обаче също има своите козове. Той разполага с магическия квартет – Валдо, Уеа, Жинола и Раи, който обаче започва като резерва в Барселона. През първото полувреме вратарят на гостите Бернар Лама прави чудеса и двата тима се прибират на почивката при резултат 0:0. Стражът на гостите обаче се дъни в началото на второто полувреме. В 48-ата минута при центриране на Игор Корнеев той избива топката във вратата си. Десет минути по-късно гостите изравняват. Джордж Уеа се разписва с глава и преминава целия терен, за да прегърне и успокои Лама. Краен резултат 1:1 и ПСЖ има предимство преди реванша на собствения си стадион.

Барселона – ПСЖ 1:1
1:0 Бернар Лама (48-автогол), 1:1 Джордж Уеа (57)

Барселона: Бускетс, Ферер, Гуардиола (19-Амор), Куман, Серхи, Бакеро, Корнеев, Иглесиас, Хосе Мари, Стоичков, Бегиристайн (75-Шабиер Ескурса)

ПСЖ: Лама, Кобос, Комбуаре, Рош, Колетер, Льо Гуен, Браво, Герен, Валдо, Уеа, Жинола (61-Раи)

Барселона, “Камп Ноу” – 115 000 зрители
Съдия: Вацлав Крондъл (Чехия)
Жълти картони: Комбуаре, Рош, Герен (ПСЖ)

15 март 1995 г., ШЛ, 1/4-финал
Две седмици след равенството на “Камп Ноу” стадион “Парк де Пренс” кипи. Повече от 45 000 зрители са изпълнили трибуните. Този път Фернандес е пуснал титуларя всички от магическия квартет. Бакеро дава ранен аванс на гостите в 4-ата минута, но след това всичко по-хубаво в мача е дело на домакините. В 73-ата минута след центриране на Льо Гуен от корнер Раи бележи с глава, след като изпреварва излезлия неразчетено Карлес Бускетс, бащата на настоящия халф на Барса Серхио Бускетс. Десет минути по-късно Венсан Герен изненадва вратаря на Барселона с удар от 25 метра. Парижани ликуват, тъй като са на полуфинал в Европа за трети пореден път.

ПСЖ – Барселона 2:1
0:1 Бакеро (4), 1:1 Раи (73), 2:1 Герен (83)

ПСЖ: Лама, Кобос, Комбуаре, Льо Гуен, Колетер, Браво, Герен, Раи, Жинола, Валдо, Уеа

Барселона: Бускетс, Ферер, Куман, Надал, Серхи, Бакеро, Иглесиас, Еусебио, Хаджи (72-Абелардо), Стоичков, Бегиристайн (58-Хосе Мари)

Париж, “Парк де Пренс” – 45 604 зрители
Съдия: Герд Грабхер (Австрия)
Жълти картони: Комбуаре, Колетер (ПСЖ); Серхи, Надал, Еусебио (Барселона)

ГОЛЪТ НА РАИ ЗА ПСЖ

PSG 2-1 FC Barcelone - C1 94-95 - But de Rai by auteuil92

ГОЛЪТ НА ГЕРЕН ЗА ПСЖ

PSG 2-1 FC Barcelone - C1 94-95 - But de Guerin by auteuil92

14 май 1997 г., КНК, финал
Година след като печели КНК през 1996 г. след победа с 1:0 над Рапид (Виена) с Трифон Иванов, ПСЖ отново играе финал в турнира, който вече не съществува. Този път обстоятелствата са срещу френския тим, в състава на който е бъдещият играч на ЦСКА Беноа Кое. Фернандо Коуто бележи гол за Барселона, но съдията Маркус Мерк го отменя заради фаул. Няколко минути по-късно Бруно НГоти, героят от финала в Брюксел година по-рано, събаря Роналдо в наказателното поле. Феномена бележи от отсъдената дузпа, но попадението му е малко, за да олицетвори доминацията на Барселона на терена. През второто полувреме Патрис Локо удря греда при най-доброто положение за гол на ПСЖ. Христо Стоичков влиза в края като резерва и прави виртуозен извеждащ пас към Луиш Фиго. Португалецът обаче няма шанс, тъй като при удара му топката се удря в напречната греда и страничния стълб преди да се върне на терена. До момента това е последният европейски финал на ПСЖ.

Барселона – ПСЖ 1:0
1:0 Роналдо (37-дузпа)

Барселона: Байя, Ферер, Абелардо, Попеску (46-Амор), Серхи, Гуардиола, Фернандо Коуто, Де ла Пеня (85-Стоичков), Луис Енрике (89-Пици), Фиго, Роналдо

ПСЖ: Лама, НГоти, Фурние (58-Алгерино), Льо Гуен, Доми, Льороа, Герен (69-Дели Валдес), Кое, Раи, Леонардо, Локо (78-Пуже)