Опитай късмета си с БЛИЦ ГЕЙM 2!

Тимът на Динамо (Загреб) само веднъж в историята си е срещал български отбор в европейските турнири. Лудогорец ще бъде вторият наш съперник на хърватския гранд. Първият сблъсък е през есента на 1971 г., когато “Ботев” (Враца) се оказва ниско препятствие за Динамо в турнира за Купата на УЕФА. Верен на стила си, БЛИЦ връща лентата назад, за да разкаже на по-младите си читатели за случилото се преди 41 лета.

Зелените от града под Околчица в предишния сезон са постигнали най-големия си успех, печелейки бронзовите медали в първенството. Изпреварват ги само столичните ЦСКА и “Левски”. През тази година Враца намира и най-големия си голмайстор - Георги Каменов, отбелязал през сезона 20 попадения от общо 150 в кариерата си с екипа на Ботев. Начело през този сезон е изключителният Илия Панев, получил по-късно признанието за треньор номер едно в историята на футбола в града.

Фатален за нашите момчета обаче се оказва първият мач на “Максимир”. Още до 10-ата минута гръцкият съдия подарява две дузпи на домакините, които са реализирани от Ивица Милкович. В 14-ата минута Драго Вабец прави преднината на Динамо класическа - 3:0! Йосип Лалич съвсем отчайва българите с гола си в 37-ата минута.

След почивката защитата пред вратаря Цецо Тасев е като пробито сирене и допуска на няколко пъти да бъде надиграна. В 67-ата минута любимецът на местните фенове Краснодар Рора се разписва за 5:0, а Вабец е точен отново за 6:0. Евлоги Йорданов използва грешка на югославския страж Стинчич и бележи почетното попадение за българите в края.

Реваншът пред 12 000 ентусиазирани фенове във Враца започва отлично. Още в 4-ата минута култовият Евден Каменов взривява трибуните – 1:0 за Ботев! Малко преди почивката обаче Ренич изравнява, а после Шензен донася победата на Динамо. Любопитно е, че начело на тима от Загреб е легендата Златко Чайковски-Чик (архитект на големия Байерн, бил е треньор на Кьолн, Нюрнберг, АЕК и др.), а сред звездите е халф на име Здравко Кафка.

След отстраняването на “Ботев”, хърватите отпадат още в следващия кръг от австрийския Рапид след 2:2 вкъщи и 0:0 във Виена.
МИЛЕН ДИМИТРОВ/БЛИЦ

Купа на УЕФА, 1/32 финал
15 септември 1971 г.
Динамо (Загреб) – “Ботев” (Враца) 6:1
Голмайстори: 2:0 Милкович (4,10-дузпи), 3:0 Вабец (14) , 4:0 Лалич (37), 5:0 Рора (67), 6:0 Вабец (80); 6:1 Евлоги Йорданов (85)
Динамо: Стинчич, Валец, Милкович, Вабец, Рамляк, Блашкович, Шензен, Лалич, Ренич, Кафка, Рора. Старши треньор: Златко Чайковски
“Ботев”: Цв. Тасев, Н.Пенков, Анг. Ценов, В. Петков, Евл. Йорданов, В. Тошков,К. Райков, С. Ангелов, Г. Каменов, Евд.Каменов, П. Каменов. Старши треньор: Илия Панев