В историята на вечното съперничество между Левски и ЦСКА двата отбора са се срещали два пъти на 6 март. Сега ще бъде третото издание на големия мача.  Винаги досега на тази дата „сините“ печелят с един и същ резултат.
Нека върнем лентата назад в годините…

Winbet - победата е емоция! (18+)

6 март 1988 г.: ЦСКА - Левски 2:3 (2:3)

„БЛИЦКРИГ“ САМО ЗА 11 МИНУТИ

ЦСКА: Кр. Досев, Ил. Дяков (84 – Д. Донев), Н. Младенов, Кр. Безински, С. Борисов, К. Янчев, Ем. Костадинов, Хр. Стоичков, Л. Пенев, Ал. Чавдаров (56 – П. Витанов), Ив. Киров. Треньор – Димитър Пенев.

ЛЕВСКИ: Бор. Михайлов, Пл. Николов, Кр. Коев, П. Петров, Н. Илиев, Ст. Георгиев, Ем. Велев, Н. Сираков, Ем. Спасов (74 – С. Начев), Г. Йорданов (65 – Д. Господинов), Б. Искренов. Треньор – Васил Методиев.

ГОЛМАЙСТОРИ: 1:0 Л. Пенев (6 – дузпа), 2:0 Ем. Костадинов (8), 2:1 П. Петров (18), 2:2 Г. Йорданов (27), 2:3 Н. Сираков (29).

СЪДИЯ – Т. Колев, ст. „Васил Левски“ – 40 000 зрители.

Това е един от мачовете между „сините“ и „червените“, който дълго ще се помни. И докато в първия случай на прословутия обрат в резултата спорът се решава в заключителните секунди, сега всичко най-интересно става само в първите 29 минути.

Армейците, в чийто състав изпъква звездното трио Стоичков – Пенев – Костадинов, налагат бурно темпо и още в осмата минута вече водят с 2:0. Първо Стоичков минава през защитата на Левски като през слаломни вратички и е съборен в наказателното поле – дузпа, реализирана от Любо Пенев. Само две минути по-късно Костадинов се освобождава от Коев и с премерен удар увеличава преднината.

„Сините“ преживяват тежки минути, но преодоляват този неочакван стрес сравнително бързо и не вдигат бялото знаме.

След което стават пълновластни господари на терена и настъпват онези невероятни 11 минути, в които със светкавична бързина не само напълно заличават преднината на „червените“, но и успяват да излязат напред. Отборът вече изглежда като добре сработен оркестър, който изпълнява указанията на диригентите. Спасов, Велев и Йорданов завладяват средата на терена, където изграждат стратегическо предмостие за атаки към вратата на Досев. Защитникът Петър Петров дава тон за обрата с гол с глава след изненадващо включване в атака, използвайки „мекото“ центриране на Спасов.

„Сините“ вече са поели инициативата и никой не е в състояние да ги спре. Георги Йорданов изравнява пак с глава и пак след прецизен пас на Спасов, а две минути след това Наско Сираков се врязва в защитата на ЦСКА и с мощен удар едва не разкъсва мрежата – 3:2 за „Левски“.

Изминала е почти една трета от мача, но вече всичко е решено. През второто полувреме картината не се променя особено. Левскарите владеят инициативата, а Сираков и Искренов сътворяват истински атракции за зрителите, които са балсам за футболните естети. „Сините“ пропускат нови положения, докато армейците правят плахи опити да стигнат поне до равенство. Николов напълно обезврежда Стоичков, а Пенев се оказва в клещите на Илиев.

Така след 1976 г. Левски за втори път стига до победа с 3:2 над ЦСКА, след като губи с 0:2. С този успех „сините“ взимат аванс, който на практика им е достатъчен за нова шампионска титла.
-------------------------------------------------------------------------

6 март 1999 г.: ЦСКА – Левски 2:3 (1:1)

„СИН“ ТРИУМФ И НА „БЕЛИЯ“ СТАДИОН

ЦСКА: Ив. Иванов, Ад. Зафиров, И. Харковченко (35 – Кр. Чомаков), Ст. Господинов, В. Великов, Иво Славчев, Р. Христов, М. Трендафилов, А. Букарев, Ст. Петров (72 – Д. Бербатов), М. Петков (20 – Ст. Ангелов). Треньор – Димитър Пенев.

ЛЕВСКИ: Д. Иванков, З. Сираков, Ст. Стоилов, М. Радуканов (46 – Кр. Димитров), Ал. Дионисиев, А. Николов, Ал. Александров (78 – В. Сърбаков), Г. Бачев, Г. Иванов-Гонзо (78 – Здр. Лазаров), Н. Тодоров, Ил. Илиев. Треньор – Ангел Станков.

ГОЛМАЙСТОРИ: 1:0 М. Петков (8 – дузпа), 1:2 Г. Иванов-Гонзо (27, 61), 1:3 Ал. Александров (68), 2:3 А.Букарев (84).

СЪДИЯ – Ат. Узунов, ст. „Славия“ – 23 000 зрители.

След 34 години вечното дерби отново се играе на стадион „Славия“. През 1965 г. „сини“ и „червени“ на два пъти се срещат на терена в Овча купел. За първенство Левски разгромява съперника си с „класическото“ 3:0, а на финала за Купата на съветската армия ЦСКА взима реванш, побеждавайки с 3:2.

Въпреки петте гола, качеството на двубоя е твърде ниско. В началото „сините“ бранители са разконцентрирани и се стига до дузпата, реализирана от Милен Петков. Десетина минути по-късно обаче той се самоконтузва и принудително напуска играта с изкълчен глезен. Постепенно „сините“ овладяват средата на терена и опасностите пред вратаря Иванов зачестяват. В този мач изпъква пловдивското трио на Левски Николов (Бебето) – Иванов (Гонзо) – Александров (Кривия). Николов показва, че когато иска, може да прави играта на тима, Гонзо вкарва вече „дежурните“ си два гола, а Александров узаконява победата с третото попадение, завършвайки хубава комбинация между Илиев и Иванов.

Мачът показва, че кризата в ЦСКА продължава и тя е по-скоро на психическа основа. Липсата на увереност в силите е една от причините за пропуските на Христов и Букарев, както и за неособената активност на Стилиян Петров. Дебют не само във вечното дерби, но и в „А“ група прави 18-годишният Димитър Бербатов, когото Димитър Пенев след мача обърка с Барбуков.  Митко влиза резерва 18 минути преди края на мястото на  Стилиян Петров.
6 минути преди последния  съдийски сигнал Букарев намалява разликата, но за нещо повече „червените“ нямат нито сили, нито възможности.

Победата на „сините“ обаче не стига за шампионската титла и въпреки че през пролетния сезон Левски постига 14 победи и само едно равенство в 15 мача, първенец на страната за втори пореден път става Литекс.