Щутгарт приема Хановер в събота в мач от 23 кръг на Бундеслигата. Това предизвика авторитетното германско издание „Кикер“ да припомни изключително любопитна среща между двата тима преди 30 години, която е свидетелство за типичното германско хладнокръвие при дузпите.

На 8 февруари 1986 г. Щутгарт разбива Хановер със 7:0 в двубой от първенството, а Михаел Нусхьор бележи хеттрик при изпълнение на 11-метрови наказателни удари. Нито един играч не е успявал да вкара три пъти от бялата точки в един мач от немския шампионат, въпреки че мнозина са правили това по два пъти в рамките на 90 минути.

Около 10 000 зрители на „Некарщадион“ стават свидетели на голеадата на швабите над тима от Долна Саксония. Юрген Клинсман вкарва два гола, а по един път се разписват Карл Алгьовер и Андреас Мюлер.

Нусхьор бележи втория, третия и четвъртия гол от дузпи, съответно в 37-ата, 63-ата и 67-ата минута. Той първо праща топката в долния ляв ъгъл на вратата, след това в долния десен, а накрая стреля горе вляво. Загубата с 0:7 идва прекалено много за вратаря на Хановер Юрген Ринио. В предишния кръг той получава пет гола от Байерн. След поражението от швабите Ринио слага край на кариерата си.

53-годишният Нусхьор, който в момента е спортен директор на нискоразредния швейцарски Бюнднер, е изненадан, че рекордът му още не е задминат, но разкрива подробности как е бил избран да изпълнява дузпите в мача срещу Хановер.

„Всичко беше решено на тренировката в деня преди срещата. Обикновено завършвахме с изпълнения на дузпи. Това си беше шоу и разтоварване за играчите, но треньорът Ото Барич използваше възможността да избере евентуалния изпълнител на дузпа в предстоящия мач. Преди мен през сезона зад бялата точка бяха заставали Юрген Клинсман, Гуидо Бухвалд и Асгеир Сигурвонсон. За мача с Хановер Барич трябваше да избира между мен и Предраг Пашич. Аз излязох победител в този спор“, спомня си бившият защитник.

Тогава за първи и единствен път в кариерата си Михаел Нусхьор е обявен за играч на кръга. След него общо 73-има играчи са вкарвали по две дузпи в един мач от Бундеслигата, но нито един не е постигал хеттрик от 11-метрови наказатални удари. До края на сезон 1985/86 Нусхьор бележи още един гол. На 5 април 1986 г. той вкарва победното попадение за Щутгарт при успеха с 2:1 над Айнтрахт (Франкфурт) – естествено от дузпа.
Румен ПАЙТАШЕВ, БЛИЦ СПОРТ

Щутгарт – Хановер 7:0
1:0 Юрген Клинсман (29), 2:0 Михаел Нусхьор (37-дузпа), 2:0 Михаел Нусхьор (63-дузпа), 4:0 Михаел Нусхьор (67), 5:0 Юрген Клинсман (74), 6:0 Карл Алгьовер (81), 7:0 Андреас Мюлер (88)

stutgart.jpgЩутгарт: Армин Йегер, Михаел Нусхьор, Карлхайнц Фьорстер (77-Дирк Шлегер), Гюнтер Шефер, Райнер Цийтч, Асгеир Сигурвинсон, Карл Алгьовер, Андреас Мюлер, Гуидо Бухвалд, Предраг Пашич, Юрген Клинсман
Треньор: Ото Барич

hanover.jpgХановер: Юрген Ринио, Бастиан Хелберг, Бернд Тийле (61-Уве Ронге), Роман Гешлехт, Карстен Зурман, Мартин Гийсел, Уейн Томас, Юрген Байер, Франц Гербер, Фред Шауб, Михаел Гуе
Треньор: Йорг Бергер