Преди два дни ЦСКА победи Левски с 2:0, но днес се отбелязва четвърт век от друг успех на „армейците“ във вечното дерби. На 27 април 1997 г. „червените“ надвиват „сините“ с 1:0 и прекъсват черната си серия от девет поредни мача без победа над големия съперник.

Двубоят обаче ще се запомни с друго. След края на полувремето фен от сектор “А” хвърля към главния съдия Веселин Богданов (с мустаците на снимката вдясно) жива змия, която пада в краката на слисания арбитър и неговите помощници. Стресираният рефер отказва да излезе през второто полувреме, но благодарение намесата на дежурния делегат е разубеден.

Winbet - удвои тръпката от играта! (18+)

“От години свиря мачове. Виждал съм какво ли не, но това бе върхът на простотията. Да вкараш змия на стадиона и да я метнеш на пистата в краката ни. Ужасяващо!”, коментира след мача роденият във Велико Търново Веселин Богданов.

Смразяващата картина е забелязана и от германски скаут, който е в ложите на Националния стадион. Гостът представлява елитния Бохум и е дошъл да наблюдава Георги Донков. Два месеца по-късно нападателят е продаден на немския клуб.

27 април 1996 година
“А” група, 28 кръг
ЦСКА – Левски 1:0
1:0 П. Михтарски (69)

ЦСКА (София)ЦСКА: Д. Попов, Ад. Зафиров, Енг. Енгибаров, Ст. Лулчев, Д. Митов, Ф. Филипов, (66 – Р. Христов), Р. Милосавов (60 – М. Деянов), А. Нанков (83 – Б. Янков), П. Михтарски, М. Петков, Г. Донков
Треньор: Георги Василев

Левски 1914 (София)ЛЕВСКИ: Пл. Николов, Д. Марков, В. Дъртилов, Р. Русев (24 – П. Пенчев), Ив. Василев, Вл. Йонков, Д. Донев, М. Христов, Ил. Симеонов (46 – Т. Зайцев), Ем. Велев (74 – Хр. Йовов), Г. Иванов-Геша
Треньор: Иван Кючуков

Съдия: Веселин Богданов
Ст. “Васил Левски” – 20 000 зрители

На днешния ден, но преди 35 години, се играе и друг знаменателен мач между Левски и ЦСКА. Тогава и двата отбора са с други имена. „Сините“ са с названието Витоша, а „червените“ играят под името Средец. Тези промени са наложени като част от мерките срещу двата клуба заради сбиването на финала за купата на България година по-рано.

На 27 април 1986 г. Левски печели с 2:1 след два гола на Михаил Вълчев. Точен за ЦСКА  е Георги Славков. Мачът е известен сред зевзеците в българския футбол като Банкета с водка „Средец“ и кашкавал „Витоша“. Въпросната марки водка и кашкавал са доста популярни в страната по онова време.

В състава на „сините“ за финала липсват Емил Спасов и Емил Велев, а при „червените“ го няма Христо Стоичков. И тримата все още са наказани заради участието си в сбиването на 19 юни 1985 г.

Още по-интересното е, че двата отбора са лишени от по четирима важни играчи, които са част от националния отбор, готвещ се за участие на световното първенство в Мексико. При „сините“ ги няма Борислав Михайлов, Петър Петров, Наско Сираков и Божидар Искренов. За „червените“ отсъстват Георги Димитров, Радослав Здравков, Лъчезар Танев и Стойчо Младенов.

Съдия на мача е Богдан Дочев, който само два месеца по-късно (22 юни 1986 г.), ще е страничен рефер на четвъртфинала от световното първенство между Аржентина и Англия (2:1). Мачът се помни с двата гола на Диего Марадона. Първият известен като Божията ръка, а вторият е обявен за Гол №1 на ХХ век.