Манчестър Сити гостува на Барселона в 1/8-финален реванш на Шампионската лига, след като загуби с 0:2 като домакин в първия мач. Двата тима записаха изненадващи загуби през уикенда и сега ще опитат да се извинят пред феновете си. “Гражданите” отстъпиха на втородивизионния Уигън с 1:2 като домакин на 1/4-финален мач от ФА Къп, а каталунците допуснаха поражение с 0:1 като гост на Валядолид.

Въпреки поражението в първия мач на “Етихад Стейдиъм” статистиката е на страната на Манчестър Сити. “Гражданите” продължават напред в единствения предишен случай, когато започват кръг от елиминационната фаза на евротурнирите с домакинска загуба. Това става през сезон 2008/09 на Купата на УЕФА. Във втория квалификационен кръг Сити отстъпва с 0:1 на Мидтиланд в Манчестър след гол на Дани Олсен.

Две седмици по-късно “гражданите” елиминират датския тим с голяма доза късмет. Минута преди края на редовното време американецът Дан Калиф си отбелязва автогол и се налага изиграването на продължения, при коите не пада ново попадение. Манчестър Сити бие с 4:2 при дузпите, като Джо Харт спасява ударите на Боринг и Африе. Мартин Петров, който играе цял мач, е точен при своето изпълнение за “гражданите”. След това Манчестър Сити стига до 1/4-финалите на турнира, където отпада от Хамбургер.

В своята история Барселона има четири случая, в които печели като гост първия мач от елиминационна фаза на евротурнирите и след това допуска домакинско поражение на “Камп Ноу”. В два от тези случаи каталунците отпадат. Първият път е през есента на 1980 година, когато във втория кръг на Купата на УЕФА Барса печели с 1:0 гостуването си на Кьолн с гол на Кини точно преди почивката. На “Камп Ноу” “козлите” печелят с 4:0 след попадения на Герхард Щрак, Щефан Енгелс, Пиер Литбарски и Дитер Мюлер. След това Кьолн елиминира Щутгарт и Стандард (Лиеж), за да отпадне от бъдещия носител на трофея Ипсуич на полуфиналите.

Вторият случай е преди 30 години в първия кръг на несъществуващия вече турнир КНК. На “Стад Мюнисипал Сен Симфориен” каталунците печелят с 4:2 като гост на Метц. Първо Люк Сонор от домакините си бележи автогол, а минута преди почивката Звонко Курбос изравнява. В рамките на 27 минути след началото на второто полувреме Барселона вкарва три гола чрез Бернд Шустер, Калдере и Караско. Жан-Филип Рор вкарва от дузпа три минути преди края за 2:4, а попадението му ще се окаже решаващо.

На реванша Караско открива за Барселона в 33-ата минута, но пет минути по-късно Курбос изравнява. В следващата минута Хосе Мануел Санчес си вкарва автогол, а през второто полувреме Курбос бележи още два пъти, за да оформи хеттрика си и да елиминира Барса от турнира. В следващия кръг Метц отпада от Динамо (Дрезден) след 1:3 като гост и 0:0 у дома. Тимът от ГДР от своя страна е елиминиран на 1/4-финалите от Рапид (Виена), който на финала губи с 1:3 от Евертън.

14.08.2008 Купа на УЕФА 2 кв. кръг Манчестър Сити – Мидтиланд (Дан) 0:1
28.08.2008 Купа на УЕФА 2 кв. кръг Мидтиланд (Дан) – Манчестър Сити 2:4 след дузпи
(0:1 в ред. вр. и след прод.)