На този ден преди 42 години Байерн губи с 4:7 като гост на Кайзеслаутерн, след като води с 4:1. В рубриката ни БЛИЦ Архив припомняме отново на нашите читатели за зрелищния двубой в Бундеслигата.

През шампионат 1973/74 Байерн започна доминацията си в Европа, като в края на сезона печели първия от трите си поредни КЕШ след легендарен финал срещу Атлетико (Мадрид), преминал през продължения и преиграване.

През същото това първенство Байерн, който все още не се е превърнал в познатия гранд и има само четири шампионски титли в родината си, участва в един от най-великите обрати в историята на германския футбол.

След 57 минути баварците водят с 4:1 като гост на Кайзерслаутерн, но „червените дяволи“ вкарват шест гола до края на мача и печелят със 7:4. Срещата става известна като „Чудото от „Бетценберг“, а това е най-шокиращата и най-ужасяващата загуба в историята на Байерн. Не става въпрос за голово съотношение, а за обрат.

Днес се навършват 41 години от историческия мач, за който агенция БЛИЦ ви припомня в рубриката си "БЛИЦ архив".

Бернд Герсдорф вкарва два гола гола за Байерн още в първия четвърт час, а Герд Мюлер покачва на 3:0 в 36-ата. Домакините връщат едно попадение чрез Йозеф Пирунг точно преди почивката. Нов гол на Мюлер в 57-ата минута изглежда предрешава мача в полза на баварците.

топи_1.jpgПоследват 30 минути, които остават в историята на мюнхенския тим като „Черният половин час“. Още в следващата минута след втория гол на Герд Мюлер бившият треньор на Димитър Бербатов в Байер (Леверкузен) Клаус Топмьолер връща едно попадение за Кайзерслаутерн с глава. След това Пирунг бележи два пъти и изравнява за 4:4, оформяйки хеттрика си в мача.

В последните шест минути „червените дяволи“ стигат до успеха след гол на Ернст Дийл и две попадения на Херберт Лаумен. За срива на баварците влияние оказва и червеният картон на Герсдорф в 76-ата минута.

След края на мача треньорът на Байерн Удо Латек беснее в съблекалнята и държи 20-минутна реч, в която нарича играчите си „анонимници“, въпреки че в отбора са доказани играчи и германски национали Франц Бекенбауер, Ули Хьонес, Сеп Майер и Герд Мюлер, които само няколко месеца по-късно ще спечелят КЕШ и световната титла.

20 октомври 1973 г.
Кайзерслаутерн – Байерн 7:4
0:1 Бернд Герсдорф (3), 0:2 Бернд Герсдорф (12), 0:3 Герд Мюлер (36), 1:3 Йозеф Пирунг (43), 1:4 Герд Мюлер (57), 2:4 Клаус Топмьолер (58), 3:4 Йозеф Пирунг (61), 4:4 Йозеф Пирунг (73), 5:4 Ернст Дийл (84), 6:4 Херберт Лаумен (87), 7:4 Херберт Лаумен (89)

fck_wappen.jpgКайзерслаутерн: Йозеф Елтинк, Лотар Хубер, Ернст Дийл, Дитмар Швагер, Фриц Фухс, Клаус Топмьолер, Херман Битц, Херберт Лаумен, Йозеф Пирунг, Роланд Зандберг, Клаус Акерман
Треньор: Ерих Рибек

байерн_1.jpgБайерн: Сеп Майер, Джони Хансен, Георг Шварценбек, Франц Бекенбауер, Бернд Дюрнбергер, Райнер Цобел, Франц Рот, Ули Хьонес, Бернд Герсдорф, Вилхелм Хофман, Герд Мюлер
Треньор: Удо Латек