Реал (Мадрид) гостува на Борусия (Дортмунд) в мач от Група „Н“ на Шампионската лига. Победата в този мач е изключително важна и за двата отбора

„Жълто-черните“ са в изключително силна серия в Бундеслигата, където са лидер в класирането с 16 точки след 5 победи и едно равенство. Тимът на Петер Бос обаче загуби първия си мач в Шампионската лига, където отстъпи с 1:3 на Тотнъм. Затова сега тимът от Дортмунд ще опита да спечели, за да запази шансове в битката за едно от първите две места в групата.

Реал (Мадрид) от своя страна се представя колебливо в първенството, където има три победи, две равенства и една загуба. В Шампионската лига „белият балет“ стартира с класически успех с 3:0 над АПОЕЛ (Никозия). За Кралския клуб победата на „Сигнал Идуна Парк“ също е сред задължителните заради трудната група, в която три отбора ще водят битка за първите две места.

Реал (Мадрид) ще има обаче трудна задача срещу Борусия, тъй като трябва да се пребори срещу негативната си тенденция в Дортмунд. „Белият балет“ няма победа при гостуванията си на „Сигнал Идуна Парк“. В шестте си досегашни визити на този стадион Кралският клуб винаги се разбива в „жълтата стена“, както е известна трибуната с най-запалените фенове на Борусия.

ВСИЧКИ МАЧОВЕ МЕЖДУ БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) И РЕАЛ (МАДРИД)
1 април 1998 г., Шампионска лига, полуфинал
Реал (Мадрид) приема носителя на трофея от Шампионската лига в първи полуфинал. Мачът започва със сериозна закъснение, тъй като феновете на домакините събарят оградата на терена, която се стоварва върху едната врата и я чупи. Това налага да бъде донесена нова от място, което е на няколко километра от “Сантяго Бернабеу”. В 25-ата минута Мориентес засича ниско центриране на Роберто Карлос и открива резултата. В средата на втората част Кристиан Карембьо удвоя, оказал се сам срещу Щефан Клос.

Реал (Мадрид) – Борусия (Дортмунд) 2:0
1:0 Фернандо Мориентес (25), 2:0 Кристиан Карембьо (67)

Реал (Мадрид): Бодо Илгнер, Кристиан Панучи, Мануел Санчис, Фернандо Санс, Роберто Карлос, Кристиан Карембьо, Фернандо Редондо, Кларенс Зеедорф, Раул, Предраг Миятович (52–Давор Шукер), Фернандо Мориентес (89–Хайме)

Борусия (Дортмунд): Щефан Клос, Жулио Сезар, Манфред Бинц, Мартин Крее, Щефан Фройнд, Владимир Бут, Щефан Ройтер, Ларс Рикен (82–Михаел Цорк), Кнут Райнхарт, Стефан Шапюйза, Хайко Херлих (48–Хари Дехейвер)

Мадрид, “Сантяго Бернабеу” – 85 000 зрители
Съдия: Марио ван дер Енде (Холандия)
Жълти картони: Мануел Санчис (Реал Мадрид); Жулио Сезар, Щефан Райнхарт, Щефан Фройнд, Хайко Херлих (Борусия Дортмунд)

15 април 1998 г., Шампионска лига, полуфинал
Мачът започва добре за “жълто-черните”, които трябва да наваксат пасив от два гола. Владимир Бут бележи във вратата на Илгнер, но попадението е отменено заради засада. След това Роберто Карлос от фаул бие в напречната греда. При удар от воле на Бут топката се удря в ръката на Роберто Карлос, но съдията Дъркин подминава ситуацията и не дава дузпа. През втората част Мориентес пробва да прехвърли Клос, но вратарят на домакините лови без проблем. Реал (Мадрид) се класира на финала, където побеждава Ювентус и триумфира в шампионския турнир на Европа за първи път след 32-годишна пауза.

Борусия (Дортмунд) – Реал (Мадрид) 0:0

Борусия (Дортмунд): Щефан Клос, Щефан Ройтер, Манфред Бинц, Мартин Крее (12-Михаел Цорк), Волфганг Файерзингер, Ларс Рикен (76-Кристиан Тим), Владимир Бут, Йорг Хайнрих, Андреас Мьолер, Ибрахима Танко (71-Хари Дехейвер), Стефан Шапюиза

Реал (Мадрид): Бодо Илгнер, Роберто Карлос, Фернандо Санс, Фернандо Йеро, Кристиан Панучи, Хосе Амависка, Фернандо Редондо, Кристиан Карембьо, Кларенс Зеедорф (88-Хосе Мари Гути), Раул (74-Хайме), Фернандо Мориентес (90-Виктор)

Дортмунд, “Вестфаленщадион” – 48 500 зрители
Съдия: Пол Дъркин (Англия)
Жълти картони: Щефан Ройтер (Борусия Дортмунд); Хайме (Реал Мадрид)

19 февруари 2003 г., Шампионска лига, втора групова фаза
Пет години след полуфинала през 1998 г. Реал (Мадрид) и Борусия (Дортмунд) отново се сблъскват в Шампионската лига. Този път срещите са от втората групова фаза на турнира. Реал (Мадрид) през този сезон защитава титлата си в турнира от миналия сезон, но “Сантяго Бернабеу” още има кошмарни спомени от Ян Колер. Чешкият дългуч прострелва Икер Касияс с удар извън наказателното поле в 30-ата минута, но две минути преди почивката Раул изравнява с един от най-необичайните голове в историята на турнира. Нападателя се разписва от легнало положение. В 56-ата минута Роналдо носи победата на Реал (Мадрид). Феномена засича центриране на Зидан, който пробива по дясното крило.

Реал (Мадрид) – Борусия (Дортмунд) 2:1
0:1 Ян Колер (30), 1:1 Раул (43), 2:1 Роналдо (56)

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Мичел Салгадо, Иван Елгера, Франсиско Павон, Роберто Карлос, Клод Макелеле, Флавио Консейсао, Луиш Фиго, Раул, Зинедин Зидан (81-Сантяго Солари), Роналдо (74-Хосе Мари Гути)

Борусия (Дортмунд): Йенс Леман, Еванилсон (83-Ларс Рикен), Кристоф Мецелдер, Кристиан Вьорнс, Деде, Щефан Ройтер (76-Себастан Кел), Томаш Росицки, Торстен Фрингс, Евертон, Ян Колер, Марсио Аморозо (67-Джузепе Рейна)

Мадрид, “Сантяго Бернабеу” – 65 000 зрители
Съдия: Любош Михел (Словакия)
Жълни картони: Флавио Консейсао (Реал Мадрид); Торстен Фрингс, Еванилсон, Себастиан Кел (Борусия Дортмунд)

25 февруари 2003 г., Шампионска лига, втора групова фаза
Във втория мач Реал (Мадрид) показва, че не си е научил урока от “Сантяго Бернабеу”. Ян Колер отново създава трудности на защитата и открива резултата в 23-ата минута. В последната минута Хавиер Портийо изравнява, след като получава топката от Зидан на границата на наказателното поле и бие в долния десен ъгъл на Леман. Борусия (Дортмунд) не успява да преодолее втората групова фаза, докато Реал (Мадрид) стига до полуфинал, където отпада от Ювентус.

Борусия (Дортмунд) – Реал (Мадрид) 1:1
1:0 Ян Колер (23), 1:1 Хавиер Портийо (90)

Борусия (Дортмунд): Йенс Леман, Кристоф Мецелдер, Кристиан Вьорнс, Ахмед Мадуни, Деде (90-Марсио Аморозо), Еванилсон (80-Ларс Рикен), Себастиан Кел, Щефан Ройтер, Торстен Фрингс, Евертон (88-Джузепе Рейна), Ян Колер

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Мичел Салгадо, Франсиско Павон, Иван Елгера, Роберто Карлос, Флавио Консейсао, Клод Макелеле, Луиш Фиго, Зинедин Зидан, Раул, Роналдо

Дортмунд, “Вестфаленщадион” – 52 000 зрители
Съдия: Греъм Пол (Англия)
Жълти картони: Щефан Ройтер, Еванилсон, Кристиан Вьорнс (Борусия Дортмунд)

24 октомври 2012 г., Шампионска лига, групова фаза
Девет години след последния им сблъсък в Шампионската лига, Борусия (Дортмунд) и Реал (Мадрид) се паднаха в една група. В динамичен мач двата тима организираха атаки с едно докосване, но допускаха грешки в защита. В 36-ата минута Левандовски наказа грешка на отбраната на гостите, но само две минути по-късно Кристиано Роналдо прехвърли Вайденфелер за изравнителното попадение. В 64-ата минута Шмелцер донесе победата на “жълто-черните” при разбъркване в наказателното поле на “белия балет”.

Борусия (Дортмунд) – Реал (Мадрид) 2:1
1:0 Роберт Левандовски (36), 1:1 Кристиано Роналдо (38), 2:1 Марсел Шмелцер (64)

Борусия (Дортмунд): Роман Вайденфелер, Матс Хумелс, Лукаш Пишчек, Невен Суботич, Марсел Шмелцер, Себастиан Кел, Свен Бендер (67-Илкай Гюндоган), Кевин Гроскройц, Марио Гьотце (87-Юлиан Шийбер), Роберт Левандовски, Марко Ройс (90+1 –Иван Перишич)

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Серхио Рамос, Пепе, Рафаел Варан, Шаби Алонсо, Майкъл Есиен, Месут Йозил, Сами Кедира (20-Лука Модрич), Анхел ди Мария, Кристиано Роналдо, Карим Бензема (73-Гонсало Игуаин)

Дортмунд, “Сигнал Идуна Парк” – 65 800 зрители
Съдия: Виктор Касай (Унгария)
Жълти картони: Илкай Гюндоган (Борусия Дортмунд); Серхио Рамос, Шаби Алонсо (Реал Мадрид)

6 ноември 2012 г., Шампионска лига, групова фаза
Във втория мач гостите от Дортмунд на два пъти повеждаха в резултата чрез Марко Ройс и автогол на Алваро Арбелоа, но домакините изравняваха чрез Пепе и Месут Йозил. Борусия (Дортмунд) завърши на първо място в групата, а Реал (Мадрид) финишира на втора позиция. И двата тима продължиха пътя си напред, като “жълто-черните” стигнаха до полуфинал в Шампионската лига за първи път от 1998 г. насам.

Реал (Мадрид) – Борусия (Дортмунд) 2:2
0:1 Марко Ройс (28), 1:1 Пепе (34), 1:2 Алваро Арбелоа (45-авт.), 2:2 Месут Йозил (89)

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Серхио Рамос, Пепе, Алваро Арбелоа (77-Кака), Рафаел Варан, Шаби Алонсо, Лука Модрич (46-Майкъл Есиен), Месут Йозил, Анхел ди Мария, Кристиано Роналдо, Гонсало Игуаин (46-Хосе Кайехон)

Борусия (Дортмунд): Роман Вайденфелер, Матс Хумелс, Лукаш Пишчек, Невен Суботич, Марсел Шмелцер, Себастиан Кел, Кевин Гроскройц, Илкай Гюндоган (80-Иван Перишич), Марио Гьотце (90+1-Мориц Лайтнер), Роберт Левандовски, Марко Ройс (74-Свен Бендер)

Мадрид, “Сантяго Бернабеу” – 74 900 зрители
Съдия: Джюнейт Чакър (Турция)
Жълти картони: Кевин Гроскойц, Матс Хумелс (Борусия Дортмунд)

24 април 2013 година, Шампионска лига, полуфинал
Роберт Левандовски се превърна в герой за Борусия, след като наниза 4 гола! във вратата на Реал Мадрид. Това бе първи полуфинал между двата тима, а на реванша Реал спечели с недостатъчното 2:0.

Борусия Дортмунд - Реал (Мадрид) 4:1
1:0 Роберт Левандовски (8), 1:1 Кристиано Роналдо (43), 2:1 Роберт Левандовски (50), 3:1 Роберт Левандовски (55), 4:1 Роберт Левандовски (67-дузпа)

Борусия (Дортмунд): Роман Вайденфелер, Лукас Пишчек (83-Кристиан Гроскройц), Невен Суботич, Матс Хумелс, Марсел Шмелцер, Свен Бендер, Илкай Гьондоган (90-Юлиан Шийбер), Марио Гьотце, Марко Ройс, Якуб Блашчиковски (82-Себастиан Кел), Роберт Левандовски

Реал (Мадрид): Диего Лопес, Серхио Рамос (к), Рафаел Варан, Пепе, Фабио Коентрао, Сами Кедира, Шаби Алонсо (80-Кака), Лука Модрич (68- Анхел ди Мария), Месут Йозил, Кристиано Роналдо, Гонсало Игуаин (68-Карим Бензема)

Стадион: Сигнал Идуна Парк - 65 829 зрители
Съдия: Брьон Кайперс
Жълти картони: Левандовски (Борусия); Серхио Рамос, Месут Йозил, Сами Кедира (Реал)

30 април 2013 година, Шампионска лига, полуфинал-реванш
Реал (Мадрид) - Борусия (Дортмунд) 2:0
1:0 Карим Бензема (83), 2:0 Серхио Рамос (88)

Реал Мадрид: Диего Лопес, Есиен, Рамос, Варан, Коентрао (57-Кака), Шаби Алонсо (67-Кедира), Модрич, Ди Мария, Йозил, Роналдо, Игуаин (57-Бензема)

Борусия Дортмунд: Вайденфелер, Пишчек, Суботич, Хумелс, Шмелцер, Бендер (90-Сантана), Гюндоган, Блашчиковски, Гьотце (14-Гроскройц), Ройс, Левандовски (87-Кел)

Мадрид, "Сантяго Бернабеу": 76 000
Съдия: Хауърд Уеб (Англия)
Жълти картони: Коентрао, Игуаин, Рамос, Кедира (Реал); Гюндоган, Бендер, Вайденфелер (Борусия)

2 април 2014 г., Шампионска лига, четвъртфинал
Реал (Мадрид) изкова победата още през първото полувреме. Първо Гарет Бейл вкара ранен гол още в 3-ата минута, а след това Иско удвои в 27-ата. 11 минути след началото на второто полувреме Кристиано Роналдо направи успеха на „белия балет“ класически. Така Кралския клуб се отвори пътя към полуфиналите, а в крайна сметка спечели турнира за десети път в историята си.

Реал (Мадрид) – Борусия (Дортмунд) 3:0
1:0 Гарет Бейл (3), 2:0 Иско (27), 3:0 Кристиано Роналдо (57)

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Пепе, Серхио Рамос, Фабио Коентрао, Дани Карвахал, Шаби Алонсо, Лука Модрич, Иско (72-Асиер Ияраменди), Кристиано Роналдо (80-Каземиро), Карим Бензема (74-Алваро Мората), Гарет Бейл

Борусия (Дортмунд): Роман Вайденфелер, Матс Хумелс, Сократис Папастатопулос, Лукаш Пишчек (67-Юлиан Шийбер), Ерик Дурм, Себастиан Кел (73-Милош Йоич), Хенрих Мхитарян (64-Йонас Хофман), Нури Шахин, Кевин Гроскройц, Марко Ройс, Пиер-Емерик Обамеянг

Мадрид, „Сантяго Бернабеу“ - 70 089 зрители
Съдия: Марк Клатънбърг (Англия)
Жълти картони: Себастиан Кел, Кевин Гроскройц, Марко Ройс (Борусия Дортмунд)

8 април 2014 г., Шампионска лига, четвъртфинал
Борусия (Дортмунд) направи всичко възможно, за да заличи пасива от първия мач, но въпреки двата гола на Марко Ройс през първата част тимът на Юрген Клоп не успя да се справи със задачата и отпадна от турнира, въпреки включването на втори нападател – Пиер-Емерик Обамеянг, в края на мача.

Борусия (Дортмунд) – Реал (Мадрид) 2:0
1:0 Марко Ройс (24), 2:0 Марко Ройс (37)

Борусия (Дортмунд): Роман Вайденфелер, Мануел Фридрих, Матс Хумелс, Лукаш Пишчек (81-Пиер-Емерик Обамеянг), Ерик Дурм, Хенрих Мхитарян, Милош Йоич, Кевин Гроскройц, Оливер Кирх, Роберт Левандовски, Марко Ройс

Реал (Мадрид): Икер Касияс, Пепе, Серхио Рамос, Фабио Коентрао, Дани Карвахал, Шаби Алонсо, Лука Модрич, Анхел ди Мария (73-Каземиро), Асиер Ияраменди (46-Иско), Карим Бензема (90-Рафаел Варан), Гарет Бейл

Дортмунд, „Сигнал Идуна Парк“ - 65 289 зрители
Съдия: Дамир Скомина (Словения)
Жълти картони: Марко Ройс, Пиер-Емерик Обамеянг (Борусия Дортмунд); Серхио Рамос, Дани Карвахал, Шаби Алонсо, Карим Бензема, Каземиро (Реал Мадрид)

27 септември 2016 година, Шампионска лига, групова фаза
Реал (Мадрид) на два пъти повежда в резултата, но така и не успя отново да стигне до победа при гостуване в Дортмунд. Андре Шюрле спаси „жълто-черните“ с изравнителен гол три минути преди края.

Борусия (Дортмунд) – Реал (Мадрид) 2:2
0:1 Кристиано Роналдо (17), 1:1 Пиер-Емерик Обамеянг (43), 1:2 Рафаел Варан (68), 2:2 Андре Шюрле (87)

Борусия (Дортмунд): Роман Бюрки, Рафаел Герейро (77-Емре Мор), Сократис Папастатопулос, Лукаш Пишчек, Матиас Гинтер, Марсел Шмелцер, Марио Гьотце (58-Андре Шюрле), Гонсало Кастро, Юлиан Вайгъл, Усман Дембеле (73-Кристиан Пулишич), Пиер-Емерик Обамеянг

Реал (Мадрид): Кейлор Навас, Дани Карвахал, Серхио Рамос, Рафаел Варан, Данило, Тони Кроос, Хамес Родригес (69-Матео Ковачич), Лука Модрич, Кристиано Роналдо, Карим Бензема (88-Алваро Мората), Гарет Бейл

Дортмунд, „Сигнал Идуна Парк“ - 65 851 зрители
Жълти картони: Рафаел Герейро, Марсел Шмелцер, Юлиан Вайгъл, Пиер-Емерик Обамеянг (Борусия Дортмунд); Серхио Рамос (Реал Мадрид)

7 декември 2016 г., Шампионска лига, групова фаза
Борусия (Дортмунд) постигна второто си равенство като гост на Реал (Мадрид), като това стана след обрат и изравнителен гол две минути преди края. Ремито гарантира на „жълто-черните“ първото място в групата и на 1/8-финалите елимира Бенфика, но тимът на Томас Тухел отпадна на четвъртфиналите от Монако. Реал (Мадрид) финишира втори и в елиминациите последователно отстрани Наполи, Байерн и Атлетико (Мадрид), за да стигне до 12-ата си титла от турнира след победа над Ювентус на финала.

1:0 Карим Бензема (28), 2:0 Карим Бензема (53), 2:1 Пиер-Емерик Обамеянг (60), 2:2 Марко Ройс (88)

Реал (Мадрид): Кейлор Навас, Дани Карвахал, Серхио Рамос, Рафаел Варан, Марсело, Хамес Родригес, Каземиро, Лука Модрич (63-Тони Кроос), Кристиано Роналдо, Карим Бензема (85-Алваро Мората), Лукас Васкес

Борусия (Дортмунд): Роман Вайденфелер, Марк Бартра, Сократис Папастатопулос, Лукаш Пишчек, Марсел Шмелцер, Гонсало Кастро (80-Себастиан Роде), Юлиан Вайгъл, Усман Дембеле, Пиер-Емерик Обамеянг, Андре Шюрле (61-Марко Ройс), Кристиан Пулишич (61-Емре Мор)