Лудогорец приема Базел в решителен мач от Група „А“ на Шампионската лига. Двубоят, който може да определи третия в класирането на групата и бъдещ участник на 1/16-финалите на Лига Европа, ще бъде 12-ият сблъсък между български и швейцарски отбори на наша територия.

Историята на българо-швейцарските битки в евротурнирите е с начало от сезон 1964/65, когато Славия бие Лозана с 1:0 в София, но отпада след драма в три мача във втория кръг на КНК. Два сезона по-късно „белите“ взимат реванш и на четвъртфинала на същия турнир елиминират Сервет след 3:0 във втория мач пред родна публика, за да станат първият български полуфиналист в Европа.

Всъщност в периода 1964-2009 г. нашите отбори нямат загуба от швейцарци на българска територия. Тогава идват две поредни поражения от Базел – на ЦСКА и Лудогорец. След това разградчани взеха реванш от швейцарски тим, като през 2014 година постигнаха успех с 1:0 с гол на Йордан Минев в последните минути на мача. Това е първата и до момента единствена победа на български отбор в групите на Шампионската лига.