ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

Христо Стоичков е най-успешният български футболист, а точно преди 30 години печели втория континентален трофей в кариерата си след КЕШ през 1992 г. Камата има ключова роля за Барселона при победата над германския Вердер с 2:1 в среща реванш за Суперкупата на УЕФА. Припомняме, че до 1997 г. включително носителят на отличието се определя в два мача на разменено гостуване между носителя на КЕШ и притежателя на КНК за предходната година.

Испанското издание „Мундо депортиво“ нарича купата Липсващия трофей на Барселона. Причината за това е, че преди мача с тима от Бремен „каталунците“ вече са печелили КЕШ, КНК и Панаирната купа (предшественикът на купата на УЕФА). Освен това Барса има три загубени финала за Суперкупата на УЕФА – срещу Нотингам (1979 г.), Астън Вила (1982 г.) и срещу Милан (1989 г.).

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

Краят на серията настъпва на 10 март 1993 г., когато „блаугранас“ побеждават Вердер във финалния реванш, след като месец по-рано двата тима са направили 1:1 на “Везерщадион” с голове на Хулио Салинас (Барселона) и Клаус Алофс (Вердер).

В 30-ата минута на „Камп Ноу“ гостите от Бремен остават с човек по-малко. Вратарят Оливер Рек е изгонен, след като играе с ръка извън наказателното си поле. При изпълнението на отсъдения фаул Христо Стоичков поразява вратата на резервния страж Ханс-Ярген Гунделах.

Малко преди почивката Вердер изравнява. Новозеландският нападател Уинтън Руфър е точен от дузпа, отсъдена за нарушение на Андони Субисарета срещу Дитер Айлтс.

Второто полувреме е истинска фиеста на Барселона. Две минути след подновяването на играта Стоичков пробива отляво и пробва диагонален удар, но Гунделах парира. Топката е достигната от Андони Гойкоечеа, който я праща в мрежата.

Това попадение е единственото, паднало през втората част пада във вратата на гостите от Германия, които трябва да са благодарни на резервния си вратар заради няколко решителни намеси, предотвратили още голове в полза на Барселона. В края на мача и Субисарета с правилна реакция спасява изравнителен гол в полза на Вердер.
Веселин РУСИНОВ, БЛИЦ СПОРТ

10 март 1993 г.
Барселона – Вердер 2:1
(1:1 в първия мач)
1:0 Христо Стоичков (32), 1:1 Уинтън Руфър (41-дузпа), 2:1 Андони Гойкоечеа (48)

Барселона: Андони Субисарета, Алберт Ферер, Роналд Куман, Еузебио Сакристан, Мигел-Анхел Надал, Хосеп Гуардиола (79-Хулио Салинас), Хосе-Мари Бакеро (50-Чики Бегиристайн), Гийермо Амор, Андони Гойкоечеа, Михаел Лаудруп, Христо Стоичков

Вердер: Оливер Рек, Томас Волтер, Улрих Боровка, Руне Братсет, Торстен Легат (77-Клаус Алофс), Томас Шааф (30-Ханс-Ярген Гунделах), Дитер Айлтс, Марко Боде, Андреас Херцог, Бернд Хобш, Уинтън Руфър