26 юни 1994 година. САЩ. Чикаго. Стадион „Солджър Фийлд”. Съперникът е Гърция. А българският национален отбор постига първата си победа на финали на световно първенство. Разбиваме гърците с гръмкото 4:0, след като само два дни по-рано Нигерия ни е отупала с 3:0. Нашите обаче не правят трагедии от големия резил, въпреки огромните критики, които пристигат от България.

„Ние бяхме отишли с една ясна цел – да постигнем една победа на световно първенство”, разказва за онова време звездата в нашия лагер Христо Стоичков. „Само ние можем да загубим първия си мач с 0:3 и да спечелим следващия с 4:0”, добавя Камата.

Димитър Пенев заложи на абсолютно същия състав, който бе катастрофирал срещу страшните нигерийци. Замени единствено Даниел Боримиров с опитния Наско Сираков. Селекционерът на гърците Алкетас Панагуляс обаче извади шестима свои титуляри от първия мач срещу Аржентина (4:0 за “гаучосите”). Той се лиши от услугите дори на капитана си и звезда в нападение Димитрис Саравакос.

Още в 5-ата минута съдията даде дузпа за България за игра с ръка на падналия в наказателното поле Алексудис. Христо Стоичков отбеляза хлъднокръвно за 1:0, пращайки топката по земя в долния десен ъгъл на вратата на гърците. В 55-ата минута реферът даде втора дузпа за нашия национален отбор, този път за явен фаул на вратаря срещу Наско Сираков. Христо Стоичков застана зад топката и за втори път матира гръцкия вратар, този път пращайки топката в долния ляв ъгъл.

В 66-ата минута Йордан Лечков направи резултата 3:0. Гениалният полузащитник завърши прекрасна атака и двойно подаване, което го изведе сам срещу противниковия страж. Лечков без никакво замисляне прати топката във вратата, като първо срещна левия страничен стълб. Крайното 4:0 оформи влезлият като резерва Даниел Боримиров. Христо Стоичков стреля от пряк свободен удар, вратарят изби топката, но Боримиров притича и я вкара във вратата.

След победата цяла България излезе по улиците да празнува. Хората не спаха цяла нощ, а от този ден нататък започна най-щастливият месец за поколения българи.

26 юни 1994, САЩ’94, група D
Гърция – България 0:4
0:1 Христо Стоичков (5-дузпа), 0:2 Христо Стоичков (55-дузпа), 0:3 Йордан Лечков (66), 0:4 Даниел Боримиров (90)

Гърция: 20.Илиас Атмацидис, 2.Стратос Апостолакис, 5.Йоанис Калицакис, 13.Вайос Караянис, 18.Кириакос Каратаидис, 8.Никос Ниоплиас, 12.Спирос Марангос, 17.Минас Ханцидис (47-10.Тасос Митропулос), 19.Савас Кофидис, 9.Никос Махлас, 16.Алексис Алексудис (57-14.Василис Димитриадис)
Селекционер: Алкетас Панагулиас

България: 1.Борислав Михайлов, 2.Емил Кременлиев, 3.Трифон Иванов, 4.Цанко Цветанов (76-16.Илиян Киряков), 5.Петър Хубчев, 6.Златко Янков, 9.Йордан Лечков, 20.Красимир Балъков, 7.Емил Костадинов (81-11.Даниел Боримиров), 8.Христо Стоичков, 10.Наско Сираков
Селекционер: Димитър Пенев