Малцина знаят, че една от титлите на ЦСКА е завоювана след спечелването на едва 18 точки. Това се  случва през 1958 година, когато „А” група се състои само от един полусезон. Причината е, че се преминава от цикъл пролет-есен към есен-пролет. На свое заседание тогавашните ръководители на  българския футбол решават шампионатът, в  който има 12 отбора, да се проведе през пролетта. Така тимовете се срещат само веднъж помежду си.

ЦСКА, играещ тогава под името ЦДНА, е пълен властелин у нас.  Това е периодът, в който „армейците” завоюват девет последователни титли и поставят ненадминат и до днес рекорд. Въпросната от 1958 година е  петата поред.

Любопитното е, че в този сезон във футболния ни елит се подвизават три отбора под името Ботев – от Пловдив, Стара Загора  (днешен Берое) и Варна (днешен Черно море). Сред най-добрите е и Миньор от град Димитрово (днешен Перник).

Варненци и Дунав (Русе) финишират на последните две места, но заради промяната на цикъла на първенството няма изпадащи отбори и те остават в  „А” група и през следващия сезон (1958/59).

Много силно се представя Спартак (Плевен). Плевенчани измъкват равенство от лидера ЦСКА, завършвайки 2:2, а преди последния кръг са на второто място.

Именно тогава, на 6 юли 1958 година, е голямото дерби между „червените” и Левски. „Армейците” вече са си осигурили поредната титла и  мачът е без значение за тях.

На „сините” им е необходимо поне равенство или победа. При  „хикс” те ще се изравнят със Спартак (Плевен), но ще го изместят от втората позиция заради по-добра голова разлика.

Прогнозите са за успех на ЦСКА, даже някои са сигурни,  че той ще бъде убедителен. Вечното дерби, играно пред 40 000 зрители на Националния стадион, обаче завършва наравно – 2:2.

„Червените” откриват чрез Димитър Миланов в 31-ата минута, но четири по-късно Димитър Йорданов  изравнява. Голът е доста спорен, тъй като остават огромни съмнения за засада. В 40-ата минута Миланов пак е в стихията си – бележи второ попадение и дава нова преднина за ЦСКА.

Най-интересна е ситуацията в края на полувремето, когато Панайот Панайотов лъже цялата защита на Левски, но не съумява да отбележи.

В началото на втората част „сините” получават дузпа, която Христо Илиев превръща в гол – 2:2.

До края на мача не се случва нищо съществено на терена. „Червените” не оказват очаквания натиск пред вратата на съперника и вечното дерби завършва без победител, което устройва левскарите. По този начин прецакан е Спартак  (Плевен), който завършва на третата позиция.

ЦСКА финишира първи с 18 точки, записвайки 7 победи, 4 равенства и нито една загуба. Равните мачове са срещу Спартак Плевен 2:2, Локомотив София 1:1, Спартак Пловдив 2:2 и Левски 2:2.

6. Спартак (Пловдив)  3       5       3       18:16         11 точки

7. Миньор (Димитрово)5      1       5       20:19        11 точки

8. Спартак (Варна)      4       2       5       19:18         10 точки

9. Ботев (Пловдив)       3       3       5       14:18         9 точки

10. Ботев (Ст. З.)          11     3       2       6   13:19     8 точки

11. Дунав (Русе)                    2       4       5    11:19   8 точки

12. Ботев (Варна)                  3       0       8       8:22   6 точки