Ювентус приема Монако в първи четвъртфинален мач от Шампионската лига. Това ще бъде едва трети сблъсък между двата тима в Европа, като предишният път, когато „Старата госпожа“ срещна „монегаските“ в турнира беше преди 17 години. Тогава „бианконерите“ спечелиха полуфинала с общ резултат 6:4 и се класираха на финал, където загубиха от Реал (Мадрид) с 0:1.

През пролетта на 1998 г. Ювентус взима добър аванс още в първия мач, когато печели с 4:1 благодарение на магьосници с футболната топка като Алесандро дел Пиеро, който бележи хеттрик, и Зинедин Зидан, който в края на годината ще спечели „Златната топка“. Атаката на гостите в този мач се води от 21-годишния Давид Трезеге.

Реваншът не започна добре за „бианконерите“, които още в петата минута правят принудителна смяна. Филипо Индзаги получава контузия при сблъсък с Джибрил Диавара и е заменен от Никола Аморузо. Десет минути по-късно именно Аморузо се разписва за Ювентус. Филип Леонар изравнява преди почивката с удар от фаул.

В началото на второто полувреме 21-годишният Тиери Анри дава аванс на домакините, но четвърт час преди края Дел Пиеро от воле изравнява. В 83-ата минута резервата Роберт Шпехар бележи победен гол за Монако, но победата с 3:2 не е достатъчна на „монегаските“.

01.04.1998 г., Шампионска лига, полуфинал
Ювентус – Монако 4:1
1:0 Алесандро дел Пиеро (35), 1:1 Кощиня (42), 2:1 Алесандро дел Пиеро (45-дузпа), 3:1 Алесандро дел Пиеро (62-дузпа), 4:1 Зинедин Зидан (87)

Ювентус: Анджело Перуци, Морено Торичели (59-Антонио Конте), Паоло Монтеро, Анджело ди Ливио (66-Алесио Такинарди), Марк Юлиано, Джанлука Песото (46-Алесандро Бириндели), Едгар Давидс, Дидие Дешан, Зинедин Зидан, Алесандро дел Пиеро, Филипо Индзаги
Треньор: Марчело Липи

Монако: Фабиан Бартес, Кристоф Пиньол (38-Кощиня), Мартен Джету, Вили Саньол, Джибрил Диавара, Али Бенарбиа (74-Стефан Карно), Лилиан Мартен (68-Тиери Анри), Мухамед Конич, Филип Кристанвал, Виктор Икпеба, Давид Трезеге
Треньор: Жан Тигана

Торино, „Деле Алпи“
Съдия: Николай Левников (Русия)
Жълти картони: Дидие Дешан (Ювентус); Мартен Джету, Кощиня (Монако)

15.04.1998 г., Шампионска лига, полуфинал-реванш
Монако – Ювентус 3:2
0:1 Никола Аморузо (15), 1:1 Филип Леонар (38), 2:1 Тиери Анри (50), 2:2 Алесандро дел Пиеро (74), 3:2 Роберт Шпехар (83)

Монако: Фабиен Бартес, Лилиан Мартен, Мартен Джету, Джибрил Диавара, Филип Кристанвал, Джон Колинс, Али Бенарбиа, Филип Леонар (65-Вили Саньол), Тиери Анри, Виктор Икпеба (69-Роберт Шпехар), Давид Трезеге

Ювентус: Анджело Перуци, Морено Торичели, Марк Юлиано, Алесандро Бириндели, Джанлука Песото, Алесио Такинарди, Димас, Антонио Конте, Зинедин Зидан (59-Фабио Пекиа), Филипо Индзаги (5-Никола Аморузо, 71-Едгар Давидс), Алесандо дел Пиеро

Монако, „Стад Луи ІІ“
Съдия: Урс Майер (Швейцария)
Жълти картони: Лилиан Мартен (Монако); Антонио Конте (Ювентус)

Всичко от Шампионската лига - ТУК

Изминалите и предстоящите мачове в Шампионската лига, както и историята на досегашните надпревари можете да намерите ТУК!