ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ БУКМЕЙКЪР ТУК!

През пролетта на 1989 г. ЦСКА достига за трети и последен път в историята си до полуфинал в европейските клубни турнири. Началото на това важно събитие е поставено на днешния ден преди 34 години. На 1 март 1989 г. „червените“, тогава под името ЦФКА Средец, записват домакински успех с 2:1 над холандския Рода. На реванша „армейците“ печелят с дузпи, за да си осигурят сблъсък с Барселона на полуфиналите на КНК

На стадион „Народна армия“, тогавашното име на „Българска армия“, „червените“ откриват в осмата минута, когато Христо Стоичков се озовава сам срещу вратаря Ян Недербург. В свой стил с мощната си левачка Камата пори мрежата на врага. В 64-ата минута Емил Костадинов удвоява аванса на домакините. Той е точен със задна ножица, изпълнена от границата на наказателното поле. Стадионът направо се тресе от радост. Десет минути преди края обаче Мишел Буребах връща едно попадение за гостите от Холандия.

Гостите впечатляват с две неща - с изключителната си грубост и с високия си централен нападател Ван Лун. Ненапразно десетина минути преди края те остават с човек по-малко. Мачът пък ще се запомни с многото пропуски пред вратата на Рода.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

„Победата е важна. Мисля, че и във втория мач в Холандия ще продължим да играем успешно. Съперниците преминаха границата на твърдата игра. На момента бяха твърде груби и това оказа влияние върху играта. Жалко, просто шанс имаха от Рода с едно положение, което го реализираха. Смятам, че в Холандия ще играем по-добре, тъй като съперникът трябва да търси удобен резултат“, коментира треньорът Димитър Пенев веднага след мача.

Реваншът се играе на 15 март 1989 година в Керкраде, в който след голямо напрежение до последния момент "армейците" печелят с дузпи и се класират за полуфиналите.

1 март 1989 г., КНК, 1/4-финали, първи мач
ЦСКА – Рода 2:1
1:0 Христо Стоичков (8), 2:0 Емил Костадинов (64), 2:1 Мишел Буребах (80)

ЦСКА: 1.Илия Вълов, 2.Недялко Младенов, 3.Трифон Иванов, 4.Стефан Бачев, 5.Георги Димитров, 6.Костадин Янчев, 7.Емил Костадинов, 8.Христо Стоичков, 9.Любослав Пенев, 10.Георги Георгиев, 11.Ивайло Киров (90-15.Лъчезар Танев)

Рода: 1.Ян Недербург, 2.Мишел Брудерс, 3.Рене Трост, 4.Хенк Фрезер, 5.Мишел Буребах, 6.Вилберт Сюврейн, 7.Ерик ван дер Льор (46-Хуб Сметс), 8.Фритс Ньолген (70-Мишел Хан), 9.Джон ван Лун, 10.Еген Хансен, 11.Алфонс Грунендейк

София, „Народна армия“ - 30 000 зрители
Жълти картони: Бачев (ЦСКА); Брудерс, Фрезер, Буребах, Ван Лун, Хансен, Грунендейк (Рода)
Червен картон: 78-Сюврейн (Рода)