Световното първенство в Бразилия се провежда вече една седмица, а едно от нововъведенията на ФИФА продължава да вълнува феновете. Мнозина се питат какво точно представлява спреят, който реферите използват при определянето на точното положение на стената и топката при изпълнение на фаул.
 
ИСТОРИЯТА
9_15.jpgСубстанцията, известна като заличаваща се пяна, не е новост в света на футбола. Първата разработка е направена през 80-те години на ХХ век от компания, в която са участвали Сър Боби Чарлтън и английският съдия Нийл Миджъли. Английската Футболна асоциация обаче отхвърля идеята и дори отказва да направи изпитания по време на мач. Намеренията на британския офис на „Адидас“ да развие продукта са отклонени.

УПОТРЕБАТА
За първи заличаващата се пяна е използвана през сезон 2000 на бразилския турнир Купа "Жоао Хавеланж". Успешна търговска версия, наречена „9-15“ е представена от аржентинския предприемат Пабло Силва през 2002 г. Спреят обаче е патентован на 29 октомври 2002 г. от бразилския изобретател Хейне Алеман.
 
През годините съдийският помощник е използван в редица национални шампионати от Южна и Северна Америка, както и Копа Либертадорес и Копа Судамерикана. Глобална популярност спреят обаче придоби през 2011 година, когато беше използван по време на Копа Америка. Тогава беше получено специално разрешение от Международния борд на Футболните асоциации. Това е организацията, която одобрява нововъведенията във футболните правила.
 
Преди Мондиал 2014 ФИФА тества продукта по време на световното първенство за младежи до 20 г., което се проведе в Турция, а през тази година УЕФА го използва на европейското първенство за юноши до 17 години в Малта. По терените на планетарния шампионат в Бразилия се използва последната версия на спрея „9-15“. .

СЪДЪРЖАНИЕТО
Името на продукта не е избрано случайно. Според правилника на ФИФА 9,15 метра е разстоянието, което разделя топката и стената при изпълнението на фаул. Спреят е смес от газовете бутан, изобутан и пропан, като са добавени пенообразуватели, други химикали и вода (около 80%). Когато напусне флакона, газът се разширява и раздува, образувайки малки и покрити с вода капчици. Пяната изчезва за около 60 секунди, тъй като бутановата смес се изпарява. На повърхността на терена остава само вода и малка част от активното вещество. То се използва, за да може появилата се от спрея следа да не се разпръсне из въздуха от вятъра.
 
ПОЗИТИВНИЯТ ЕФЕКТ
Въпреки скептичните коментари в началото, дори и критиците се убедиха, че използването на заличаващата се пяна помага за феърплея по време на мачовете, тъй като стената има ограничителна линия и не може да мърда напред към топката. Изпълнителят на свободния удар пък не може да използва характерното приближаване на топката към вратата, тъй като има поставен белег за изпълнението.
 
КРИТИКИТЕ
Негативи обаче винаги може да се намерят. Някои футболисти се оплакват, че поставянето на спрея бави играта. Други пък се хващат за цената на спрея, който не е евтин. Един флакон струва между 40 и 70 долара, в зависимост от качеството. В Северна Америка използват предимно мексикански продукт, но има и такива произведени в САЩ, които са значително по-евтини. Техните цени също варират, но ниската е 10 долара.
 
СКОРО В БЪЛГАРИЯ?
Има идея съвсем скоро спреят да се появи и по българските терени. Въпросът е кой ще поеме разходите по купуването на спрея? Те никак няма да са малки...