Тази вечер Бразилия ще има шанс пред себе си да се опита поне с малко да отмие големия срам, който бра пред цял свят при загубата с 1:7 от Германия. На "Насионал Мане Гаринча" в столицата Бразилия "селесао" се изправя срещу кошмара на световния шампион Испания - Холандия. Начало 23:00 часа. Едва ли има фен в страната, на когото да не му минава през ум нов лош сценарий. На старта на груповата фаза "холандците" разбиха с 5:1 "фуриите", след като първи бяха допуснали гол в своята врата. След фиаското преди няколко дни е напълно нормално подобни мисли да тормозят съня не само на Сколари, но и на футболистите.

Добрата новина е, че всички са мобилизирани до краен предел за "реванш". По-скоро за бронзов медал, с който да поднесат извинението си пред прекрасната публика, която във всеки един безспорно бе 12-ия играч на терена.

Сколари може да си поеме глътка въздух със завръщането на Тиаго Силва, който не бе част от резила във вторник вечер заради наказание. Капитанът разполага с лидерски качества, дисциплина и организираност, което липсваше срещу Бундестима. Неймар, който е един от 10-те състезатели, номинирани за Златката топка на Мондиал 2014, обаче продължава да лекува тежката контузия на гръбнака, която получи срещу Колумбия. Въпреки това всички се надяват той да успее да седне на трибуните, с което допълнително да вдъхне увереност на съотборниците си.

Третото място обаче е от голямо значение и за Луис Ван Гаал, независимо че специалистът е върл противник на такъв двубой. "Ще направим всичко, за да завършим трети", заяви наставникът, който е чакан следващата седмица в Манчестър, за да бъде официално представен като мениджър на Юнайтед. Бъдете сигурни, бившият треньор на Аякс и Барселона не иска да си тръгне с празни ръце.

Ван Гаал няма да може да разчита единствено на халфа на Норич Лирой Фер. "Моите играчи са много силни психически, може би най-стабилните на цялото световно първенство. Мисленето е много по-силно от физическите данни", мотивира се специалистът.

ЛЮБОПИТНИ ФАКТИ
* За втори път в историята си Холандия ще завърши в Топ 4 на две поредни световни първенства. Първият случай е 1974 и 1978 г., когато губи финалите.
* „Лалетата“ вкараха 12 попадения в първите си 4 мача на Мондиал 2014, но на 1/4-финала и на полуфинала не успяха да вкарат нито веднъж, въпреки че в двата мача се играха и продължения
* Холандия загуби единствения си предишен мач за третото място на планетарен шампионат - 1:2 от Хърватия през 1998 г.
* Това е четвъртата поява на Бразилия в мач за третото място, като за последно това се случи през 1978 г. „Селесао“ взе бронзовите медали през 1938 г. (победа с 4:2 над Швеция) и през 1978 г. (2:1 над Италия) и остана на четвърто място през 1974 г. (загуба с 0:1 от Полша)
* Бразилия допусна 11 попадения на Мондиал 2014, което е изравнен антирекорд на „селесао“ на световни първенства. Точно толкова гола са влезли във вратата на тима на Мондиал'38.
* 10 от всичките 12 гола на Холандия на това световно първенство паднаха след почивката, като последните 4 от тях са реализирани след 75-ата минута.
* Холандия имаше само един точен удар във вратата на Аржентина на полуфинала на Мондиал 2014, докато Бразилия отправи 8 точни изстрела към германската врата.
* Холандският национал Робин ван Перси има 10 точни удари по време на Мондиал 2014, като само французинът Карим Бензема има повече – 15.
* Бразилският национал Марсело е създал 10 голови положения по време на това световно първенство. Повече има само контузеният му съотборник Неймар - 13.