Победата на Манчестър Сити над Реал (Мадрид) с 4:3 в първи полуфинален мач от Шампионската лига е четвъртият случай, в който на тази фаза на най-силния евротурнир се вкарват поне седем гола. Това е рекорд в историята на Шампионската лига и неговия предшественик Купа на европейските шампиони.

Един от тези случаи, в които в първи полуфинал падат толкова много попадения, е с участието на българския гранд ЦСКА. Точно преди 40 години (на 7 април 1982 г.) „армейците“ побеждават Байерн с 4:3 на стадион „Васил Левски“, след като още в 18-ата минута имат аванс от 3:0. В следващия четвърт час баварците връщат две попадения. През второто полувреме двата тима бележат по още един гол. На реванша, игран две седмици по-късно, Байерн печели убедително с 4:0 и се класира за финала, където губи с 0:1 от Астън Вила.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

След мача в София между "червените" и Байерн ДПА пише: “ЦСКА е много силен отбор, но двата гола, които допусна подценявайки баварците, ще донесат на българите много проблеми на реванша“. Най-тиражираният вестник “Билд” допълва: “Това беше един криминален роман. Хьонес и Брайтнер спасиха Байерн. Не вярвахме на очите си след като в 18 минута резултатът беше 3:0, но след това българите проиграха много евтино преднината си. Никога досега не се беше случвало шампионът на Германия да губи с 0:3 в 18 минута на мача.“

Първият полуфинал в КЕШ/Шампионската лига, в който падат седем гола се играе през 1960 г. Айнтрахт (Франкфурт) побеждава Рейнджърс с 6:1. Реваншът е още по-резултатен, тъй като шотландският тим печели с 6:3.

Последните два случая са вече във времената, когато турнирът носи името Шампионска лига. През 2018 г. Ливърпул победи Рома с 5:2 в първия полуфинал, а на реванша се наложи с 4:2. Вчера пък дойде победата на Манчестър Сити над Реал (Мадрид).

НАЙ-РЕЗУЛТАТНИТЕ ПЪРВИ ПОЛУФИНАЛИ В КЕШ/ШАМПИОНСКА ЛИГА
1960 г.
Айнтрахт (Франкфурт) - Рейнджърс 6:1 (в реванша 3:6)
1982 г. ЦСКА - Байерн 4:3 (в реванша 0:4)
2018 г. Ливърпул - Рома 5:2 (в реванша 4:2)
2022 г. Манчестър Сити - Реал (Мадрид) 4:3

ЦСКА – Байерн 4:3
1:0 Георги Димитров (7), 2:0 Цветан Йончев (12), 3:0 Радослав Здравков (18-дузпа), 3:1 Берн Дюрнбергер (26), 3:2 Дитер Хьонес (32), 4:2 Цветан Йончев (49), 4:3 Паул Брайтнер (83)

ЦСКА: Велинов, Безински, Динко Димитров, Г. Димитров, Илиев, Томанов (46-Альоша Димитров), Велков, Йончев, Керимов (39-Ал. Александров), Здравков, Младенов

Байерн: Мюлер, Нидермайер, Хорсман, Байерлорцер, Аугенталер, Краус (54-Пфлюглер), Дюрнбергер, Брайтнер, Сигурвинсон (17-Д. Хьонес), Дремлер, Румениге