Дни, след като Върховният административен съд (ВАС) постанови незабавното изваждане на Цветомир Найденов от списък на лица, които попадат и потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите "Магнитски", същото се случи и със съдружника му и негов брат - Боян Найденов. 

Решението на съда отменя "Разпореждане № 6835/15.09.2021 г., постановено по адм. дело № 8518/2021 г. по описа на Административен съд–София град (АССГ), с което е отхвърлено искането на Боян Найденов за незабавно прекратяване на неоснователните действия на длъжностни лица от Министерство на финансите, Национална агенция за приходите, Министерство на вътрешните работи и Държана агенция „Национална сигурност“, както и членовете на постоянна работна група, изразяващи се поддържане данните му в списък по т.1 от Решение №441/04.06. 2021 г. на Министерския съвет /РМС/".  

1000 лева Oнлайн казино Бонус от efbet

За целия период на неправомерното си включване в списъка на лица, които попадат или потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите "Магнитски", потърпевшите Найденови нито веднъж не получиха възможност за ответна реакция от съответните органи, нито адекватно обяснение на действията им.

Притеснителна се оказа също така и липсата на законов срок за предоставяне на отговор по жалби към Постоянната група. Найденови бяха включени в „Списъка на списъка“ без да бъде взета предвид промяна на обстоятелствата, а именно фактът, че са преустановили съдружие с включения в списъка "Магнитски" Васил Божков година и половина преди въвеждането на санкциите. За неадекватното решение на Постоянната комисия говори и фактът, че Найденови разкриха първи данъчното престъпление на Васил Божков и съдружниците му, с което държавата беше ощетена с около 700 милиона лева. 

Цялото решение на ВАС относно Боян Найденов: 

"ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 10245
София, 11.10.2021

Върховният административен съд на Република България - Осмо отделение, в закрито заседание в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

БИСЕРКА ЦАНЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

СВИЛЕНА ПРОДАНОВА
ВАСИЛКА ШАЛАМАНОВА

при секретар

и с участието

на прокурора

изслуша докладваното

от съдиятаВАСИЛКА ШАЛАМАНОВА

по адм. дело № 10154/2021. 

Производството е по реда на чл.229 и сл. във вр. чл.254 Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е по частна жалба на Б. Найденов против Разпореждане № 6835/15.09.2021 г., постановено по адм. дело № 8518/2021 г. по описа на Административен съд–София град (АССГ), с което е отхвърлено искането на Б. Найденов за незабавно прекратяване на неоснователните действия на длъжностни лица от Министерство на финансите, Национална агенция за приходите, Министерство на вътрешните работи и Държана агенция „Национална сигурност“, както и членовете на постоянна работна група, изразяващи се поддържане данните му в списък по т.1 от Решение №441/04.06. 2021 г. на Министерския съвет /РМС/.

В частната жалба се релевират доводи за неправилност на съдебният акт, поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необоснованост. Оспорват се изводите на административният съд относно характера на оспорваните действия на длъжностните лица. Сочи се, че действията на длъжностни лица от МФ, НАП, МВР и ДАНС, както и членовете на постоянната работна група, изразяващи се поддържане на данните на жалбоподателя в списък се основават на решение №441 на Министерски съвет, което няма правно действие, тъй като тези действия са в изпълнение на невлязло в сила решение на МС. 

Сочи се също, че поддържането на данните на жалбоподателя в Списъка, публикуван на интернет страниците на МФ и НАП, представлява фактическо действие, а не правно действие. Излага аргумент, че поддържането на статуса на жалбоподателя на сайтовете на МФ и НАП би било правно действие, ако решението на МС беше влязло в сила. Позовава се на Определение от 5.07.2021г. по адм.д.№6558 2021г. по описа на ВАС, четвърто отделение, в което е прието, че Решение №441 от 4.06.2021г. на МС представлява индивидуален административен акт, който не е влязъл в сила и според жалбоподателя няма правно действие и поради това не подлежи на изпълнение.

Посочва, че поддържането на данните в този списък, представлява действия, извършвани от длъжностни лица от МФ и НАП, които не представляват волеизявления. В частната жалба се твърди, че поддържането на публикуван в Интернет страниците на МФ и НАП списък с включени лични данни на жалбоподателя в него не е преустановено към момента на подаване на искането и на разглеждането му от съда. 

Според жалбоподателя няма друг ред за защита срещу действията на длъжностните лица, които продължават да поддържат списъка на интеренет страниците и при недопусната защита по чл.250 АПК жалбоподателят ще търпи негативните последици от включване името му в списъка за неопределено дълъг период от време - до влизане в сила на съдебното решение по спора за законосъобразността на Решение №441 на МС. Сред вредите, които може да търпи жалбоподателят от вида на непоправимите се сочи възможността да бъде лишен от достъпа до медицинска помощ в държана болница, както и невъзможност да му бъде преиздаден документ за самоличност - т.6 от Решение №441 на МС. 

Излага аргументи, че в случая не са налице и материални основания да се поддържа статуса на жалбоподателя в списъка по т.1 от РМС №441. Пред първоинстанционният съд били представени доказателства, от които се установява липсата на съдружие в търговско дружество между санкционираните от САЩ лица и жалбоподателя. Иска се отмяна на оспореното разпореждане и постановяване на ново, с което искането на жалбоподателя по чл.250 АПК да бъде уважено.

В срока по чл.232 АПК са постъпили становища от Министерство на финансите и Министерски съвет на Р България, чрез процесуалните им представители, в които се излагат аргументи за неоснователност на частната жалба и за правилност на обжалваното разпореждане. Ответниците Държавна агенция „Национална сигурност”, Национална агенция за приходите, Министерство на вътрешните работи не изразяват становище по частната жалба.

Върховният административен съд, осмо отделение, като обсъди допустимостта на частната жалба, направените в нея оплаквания, становищата на страните и провери изцяло оспорения съдебен акт, намира жалбата процесуално допустима, като подадена в преклузивния срок по чл.254, ал.1 от АПК, от надлежна страна и срещу подлежащ на оспорване съдебен акт.

Първоначално АССГ е бил сезиран с искане на Б. Найденов по реда на чл.250 АПК за прекратяване на действията на постоянната работна група, създадена по т.1 от Решение №441 от 4.06.2021г. на Министерския съвет, НАП, МФ, БНБ, по „изготвянето, допълването и поддържането на списък на лица, които попадат и потенциално биха попаднали в обхвата на санкциите, наложени от Службата за контрол на чуждестранни активи OFAC на Министерство на финансите на САЩ”. По това искане е образувано адм.д. №7607 2021г. по описа на АССГ, приключило с Разпореждане №5752 от 2.08.2021г., с което е отхвърлено искането за търсената защита. Постановеното Разпореждане е отменено с влязло в сила Определение №9307 от 26.08.2021г. на Върховния административен съд по адм.д. №8325 по описа за 2021 г. и делото е върнато за ново разглеждане на друг състав на АССГ за произнасяне по същество на търсената защита след изпълнение разпоредбата на чл.252, ал.1 и чл.253, ал.1 АПК. 

На 09.08.2021г. е постъпила допълнителна молба от Б. Найденов, /към жалбата му с вх.№11077/04.08.2021г. срещу Разпореждане №5752 от 2.08.2021г. по адм.д.№7607 по описа за 2021г. на АССГ/ към която е приложено писмено доказателство, изходящо от Министерство на вътрешните работи - писмо от дирекция „Правно-нормативна дейност” на МВР №812100-11913 от 5.08.2021г., ведно с приложената към него справка с рег. № 328бр-30640 от 6.07.2021г. по описа на Главна дирекция „Национална полиция”, от които се установява, че не е налице свързаност между жалбоподателя и дружества, включени в разширения списък.

В изпълнение на задължителните указания на Върховния административен съд с Разпореждане от 26.08.2021г., на основание чл.252, ал.2 АПК административният съд е разпоредил Национална агенция за приходите, Министерство на финансите, Министерство на вътрешните работи и Държавна агенция „Национална сигурност” да предоставят данни относно основанията за извършване на действията, от които се търси защита с искането на Б. Найденов, както и за наличието на основания за продължаването им към настоящия момент, предвид доводите за прекратяване на свързаността на жалбоподателя с лицата, посочени в т.1 от Решение №441 на МС.

С Разпореждане от 01.9.2021г., на основание чл.252, ал.2 АПК АССГ е разпоредил Министерския съвет на Р България да предостави информация за правните и фактически основания за приемане на Решение №441 от 4.06.2021г. на Министерския съвет, които са посочени в т.V от писмо изх.№20Г-16 от 2.07.2021г., адресирано до ВАС, както и да уведоми АССГ дали по отношение на жалбоподателя Б. Найденов са предприемани други действия, свързани с изпълнение на Решение №441 на МС, както и дали същият е сезирал работната група, създадена в изпълнение на посоченото решение, за предприемане на действия за изключването му от списъка.