Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

Португалия обърна трудно Чехия с 2:1 в четвъртата им среща на европейски първенства след 1996, 2008 и 2012 година, този път в мач от група "F" на Евро 2024, в която по-рано Турция срази Грузия с 3:1 и за първи път стартира с победа в шампионат на Стария континент. Лукаш Провод (62) изведе чехите напред в резултата с красив гол, но седем минути след това автогол си вкара Робин Хранац, който сгреши фатално и при победното първо попадение с националната фланелка на Франсиско Консейсао (90+2) в добавеното време.

Кристиано Роналдо записа името си в историята с участие на шести континентален форум, а още в 8-ата минута можеше да се разпише с глава, но ударът му след центриране на Рафаел Леао не беше точен. Девет минути по-късно Нуно Мендеш стреля от голяма дистанция, но и той не намери целта. В 24-тата минута Бруно Фернандеш също отправи далечен шут, но след рикошет си спечели само корнер. Малко след това именно халфът пусна пас в наказателното поле, но Леао се размина с топката и не можа да я прати в противниковата мрежа.

В 32-рата минута Фернандеш с чудесен пас изведе Роналдо сам срещу вратаря, но Станек излезе и отрази изстрела му. Последва добавка на Витиня, но топката беше уловена от стража. Малко след това полузащитникът отново стреля, но ударът му беше блокиран. В 39-ата минута Леао се свлече на земята край границата на наказателното поле, но главният съдия Марко Гуида му показа жълт картон за симулация. Секунди преди почивката Кристиано отново не успя да преодолее Станек, който изби неговия шут.

След почивката португалците продължиха да доминират, а Бернардо Силва и Кристиано Роналдо направиха пропуски. Така се стигна до 62-рата минута, когато, противно на случващото се на терена, чехите успяха да поведат в резултата с първото си сериозно голово положение. Това стана с красив удар на Провод от дъгата на наказателното поле. Седем минути по-късно Мендеш стреля, а Станек изби топката в крака на съотборника си Хранац, след което тя мина голлинията за 1:1.

В 72-рата минута вратарят спаси шут на Силва, а шест минути по-късно Витиня отправи удар, който обаче беше отразен от Станек. Три минути по-късно Томаш Соучек стреля, но топката мина покрай вратата. В 86-ата минута Роналдо засече центриране чрез удар с глава, при който топката се отби в далечната греда, а резервата Диого Жота се разписа с глава при добавката. Попадението обаче не беше признато, тъй като ВАР показа, че Кристиано Роналдо е бил в положение на засада.

Иберийците не се отказаха и стигнаха до успеха във втората минута от добавеното време, когато Хранац спря центриране пред своята врата, но нагласи топката за Франсиско Консейсао, който реализира първия си гол с националната фланелка за крайното 2:1.

ПОРТУГАЛИЯ - ЧЕХИЯ 2:1
0:1 Лукаш Провод (62), 1:1 Робин Хранац (69-автогол), 2:1 Франсиско Консейсао (90)

Най-важното от мачa по минути:
1 - Начало на срещата.
8 - Рафаел Леао нахлу по лявото крило и центрира, а Кристиано Роналдо отправи неточен удар с глава.
15 - Нуно Мендеш пробва късмета си с шут от далечна дистанция, но високо над напречната греда.
23 - Бруно Фернандеш също шутира и след лек рикошет в крака на бранител топката премина над вратата.
26 - Фернандеш получи отдясно и пусна остро подаване по земя, а Рафаел Леао се хвърли напред, но не успя да я отклони в чешката мрежа.
39 - След очевидна симулация Рафаел Леао получи жълт картон за падане малко пред наказателното поле.
45+1 - Роналдо отново беше изпуснат от защитата на чехите, получавайки в наказателното поле, но ударът му бе избит от вратаря Станек.
45+2 - Край на първата част!
..............................................................
46 - Начало на второто полувреме.
52 -  Бернардо Силва шутира, но не успя да преодолее Станек.
55 - Роналдо стреля с глава, но ударът му беше блокиран за корнер
58 - Роналдо шутира от пряк свободен удар право в ръцете на Станек.
59 - Бернардо Силва бе изведен в наказателното поле, но ударът бе блокиран от Робин Хранац.
62 - ГОООЛ за Чехия! Владимир Цоуфал навлезе необезпокояван в наказателното поле и намери на границата Лукаш Провод, който отправи великолепен изстрел и реализира красив гол за 0:1.
69 - АВТОГОЛ на Чехия! Нуно Мендеш беше намерен с центриране на далечната греда и се опита да свали топката към Кристиано Роналдо, но след неразбирателство на Станек с Робин Хранац вторият си вкара автогол.
78 - Витиня пробва коварен удар от дистанция, топката тупна пред Станек, но все пак стражът спаси.
81 - Томаш Соучек стреля, но топката мина покрай вратата.
86 - Топката бе центрира по великолепен начин, а Кристиано Роналдо се извиси високо, но ударът му срещна страничната греда. Диого Жота бе там и се ориентира добре, като успя да довкара топката във вратата, но впоследствие голът бе отменен след намесата на ВАР заради засада на Роналдо.
90+2 - ГОООЛ за Португалия! Педро Нето нахлу в наказателното поле, като пусна остър пас, а Хранац изби ужасяващо, поставяйки топката на тепсия на Франсиско Консейсао, който я засече и успя да я вкара за 2:1.
90+5 - Край на мача! Португалия победи трудно Чехия с 2:1 за първи три точки в група "F".

Португалия: 22. Диого Коща – 5. Диого Далот (6314. Гонсало Инасио), 3. Пепе, 4. Рубен Диаш – 20. Жоао Кансело (902. Нелсон Семедо), 10. Бернардо Силва, 8. Бруно Фернандеш, 23. Витиня (9025. Педро Нето), 19. Нуно Мендеш (9026. Франсиско Консейсао )  – 7. Кристиано Роналдо – К, 17. Рафаел Леао  (63'21. Диого Жота)
Резерви: 1. Руи Патрисио, 12. Жозе Са, 2. Нелсон Семедо, 6. Жоао Палиня, 9. Гансало Рамош, 11. Жоао Феликс, 13. Данило, 14. Гонсало Инасио, 15. Жоао Невеш, 16. Матеуш Нунеш, 18. Рубен Невеш, 21. Диого Жота, 24. Антонио Силва, 25. Педро Нето, 26. Франшишко Консейсао
Селекционер: Роберто Мартинес

Чехия: 1. Индриж Станек – 3. Томаш Холеш (90 + 419. Томаш Чори), 4. Робин Хранац , 18. Ладислав Крейчи – 5. Владимир Цоуфал, 25.Павел Шулц (79Петр Севчик), 22. Томас Соучек – К, 14. Лукаш Провод  (797. Антони Баржак), 12. Давид Доудера – 11. Ян Кухта (6120. Ондрей Лингр), 10. Патрик Шик  (6013. Моймир Хитил)
Резерви: 16. Матей Коварж, 23. Вичеслав Ярош, 2. Давид Зима, 6. Мартин Витик, 7. Антони Баржак, 8. Петр Севчик, 9. Адам Хложек, 13. Моймир Хитил, 15. Давид Юрашек, 17. Вацлав Черни, 19. Томаш Чори, 20. Ондрей Лингр, 21. Лукаш Черв, 24. Томаш Вълчек, 26. Матей Юрашек
Селекционер: Иван Хашек

Стадион: "Ред Бул Арена", Лайпциг
Съдия: Марко Гуида

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР

Изтеглете мобилното ни приложение БЛИЦ СПОРТ ОТТУК!