Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Словакия и Румъния завършиха 1:1 в последен мач от група "Е" на Евро 2024, в която всички отбори приключиха с по 4 точки. Така се сбъднаха очакванията, че срещата във Франкфурт ще бъде без победител, което устройваше и двата отбора. Те продължават на осминафиналите, а прецакани са украинците, които приключиха 0:0 с Белгия и отпадат от шампионата. Румънците финишират на първото място, белгийците са втори, а Словакия продължава на 1/8-финалите като един от най-добрите трети отбори.

Светът гръмна: Ще има ли далавера на Евро 2024 тази вечер?

Първата ситуация в мача дойде в 8-ата минута. Тогава Давид Ханцко прати добро центриране в наказателното поле на румънците. Иван Шранц обаче беше изпреварен от защитник, който изчисти в ъглов удар.

Две минути по-късно Ханцко опита удар, но не намери очертанията на вратата. В 11-ата минута румънците създадоха голова опасност. Андрей Рациу овладя на добра позиция и моментално обстрелва вратата на Мартин Добравка. Словенският страж обаче изби.

Малко след това и Марин Марин пробва късмета си с шут от сериозна дистанция, но топката премина покрай десния страничен стълб на вратата на Дубравка.

Към средата на първото полувреме Лукаш Хараслин изпълни опасно свободен удар. Той прати топката в наказателното поле на Румъния. На далечната греда няколко негови съотборници не успяха да засекат - аут.

В 24-тата минута словаците излязоха напред в резултата. Юрай Куцка получи на десния фланг и центрира в наказателното поле на северните ни съседи. Ондрей Дуда скочи над всички и с глава насочи топката в мрежата зад Флорин Ница.

Десетина минути преди почивката Андрей Рациу напредна с топка в крака и стреля от дъгата на наказателното поле, но право в ръцете на Дубравка.

В 35-ата минута Янис Хаджи проби по десния фланг и се втурна към наказателното поле. Той беше препънат от Давид Ханцко. Главният съдия отсъди свободен удар въпреки претенциите на Румъния за дузпа. Последва обаче намеса на ВАР и в крайна сметка румънците получиха дузпа. На главния рефер му бе подсказано, че първоначалният контакт е извън наказателното поле, но има още един вътре в него. Решението все пак си остава дискусионно. Зад топката, за да изпълни, застана Разван Марин, който беше безпощаден с шут в горния десен ъгъл на вратата.

В 43-тата минута Денис Драгуш се озова непокрит пред наказателното поле на Словакия и опита да преодолее Дубравка с техничен удар, но беше неточен.

В началото на втората част нямаше сериозни опасности. В 52-ата минута Лукаш Хараслин нахлу в наказателното поле на Румъния и стреля от малък ъгъл, Флорин Ница обаче внимаваше и се справи.

Около час игра след началото Разван Марин стреля опасно право в ръцете на Дубравка. Секунди по-късно Денис Драгуш също пробва да обстрелва словашката врата, но на сантиметри над напречната греда. Три минути по-късно словаците отвърнаха. Давид Стрелец пробва да вкара по земя, Ница спаси с крак.

Малко след това Лукаш Хараслин беше изведен зад защитата на румънците, но стреля в аут. До края мачът видимо се доиграваше, като темпото на игра рязко спадна. Като че ли румънците и словаците си бяха стиснали ръцете за равенството и то стана факт - 0:0.

СЛОВАКИЯ - РУМЪНИЯ 1:1
1:0 Ондрей Дуда (24), 1:1 Разван Марин (37-дузпа)

По-интересното по минути
1 - Начало на мача.
8 - Давид Ханцко центрира към Иван Шранц в наказателното поле на румънците. Точно преди той да стреля с глава, топката бе избита в корнер от защитник на Румъния.
11 - Първа ситуация пред вратата на Словакия. Андрей Рациу шутира с десния крак, Мартин Дубравка изби.
24  ГОЛ! 1:0 за Словакия след попадение на Ондрей Дуда. Юрай Куцка центриране отдясно, а в наказателното поле Дуда се извиси и засече точно с глава.
35   Румънците поискаха дузпа, след като техен футболист бе препънат от Давид Ханцко. Според съдията Даниел Зиберт обаче нарушението беше извън наказателното и затова отсъди пряк свободен удар. ВАР обаче се намеси и в крайна сметка беше отсъден 11-метров наказателен удар.
37  ГОЛ! Румъния изравни. Разван Марин изпълни отлично от бялата точка - 1:1.
45 - Добавеното време е 3 минути.
45+2 - Денис Драгуш стреля в аут.
45+3 - Край на първото полувреме.
-------------
46 - Начало на второто полувреме.
60 - Разван Марин стреля, вратарят на Словакия спаси.
61  Опасен удар на Денис Драгус, топката прелетя на сантиметри над напречната греда.
64  Давид Стрелец получи в наказателното поле на Румъния, шутира силно, Флорин Ница спаси с крак.
90 - Добавеното време е 3 минути.
90+3 - Край на мача. Словакия и Румъния завършиха 0:0.

Slovakia
СЛОВАКИЯ: 1. Мартин Дубравка, 2. Петер Пекарик, 3. Денис Вавро, 14. Милан Шкриняр (к), 16. Давид Ханцко, 19. Юрай Куцка, 22. Станислав Лоботка, 8. Ондрей Дуда , 26. Иван Шранц, 18. Давид Стрелец, 17. Лукаш Хараслин
Резерви: 12. Марек Родак, 23. Хенрих Равас, 4. Адам Оберт, 5. Томаш Риго, 6. Норберт Дьомбер, 7. Томаш Суслов, 9. Роберт Боженик, 10. Любомир Тупта, 11. Ласло Бенеш, 13. Патрик Хрошовски, 15. Вернон де Марко, 20. Давид Дюрш, 21. Матуш Беро, 24. Лео Сауер, 25. Себастиан Коша
Селекционер: Иван Хашек

РУМЪНИЯ:
1. Флорин Ница, 2. Андрей Рациу, 3. Раду Драгушин, 15. Андрей Буркъ , 11. Никушор Банку , 6. Мариус Марин, 10. Янис Хаджи, 18. Разван Марин , 21. Николае Станчу (к), 17. Флоринел Коман, 19. Денис Драгуш
Резерви: 12. Хорациу Молдован, 16. Стефан Търновану, 4. Адриан Рус, 5. Йонуц Неделчару, 7. Денис Алибек, 8. Александру Чикалдъу, 9. Георге Пушкаш, 13. Валентин Михъилъ, 14. Дариус Олару, 20. Денис Ман, 22. Василе Могош, 23. Деян Сореску, 24. Богдан Раковицан, 25. Даниел Бирлигя, 26. Адриан Шут
Селекционер: Едуард Йорданеску

Франкфурт, "Дойче Банк Парк"
Съдия: Даниел Зиберт (Германия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР