Всичко за Евро 2024 с БЛИЦ – ТУК!

От нашия специален пратеник РУМЕН ПАЙТАШЕВ

Швейцария и домакинът Германия завършиха 1:1 в последния си мач от група "А" на Евро 2024. Дан Ндойе (28) изведе "кръстоноците" напред на "Дойче Банк Парк" във Франкфурт, а резервата Никлас Фюлкруг (90+2) спаси Бундестима, който финишира първи в групата. Така играчите на Юлиан Нагелсман завършват груповата фаза със 7 точки и очакват съперника си на 1/8-финалите, а той ще е вторият в група C, съответно някой измежду Англия, Сърбия, Словакия или Дания. Швейцария финишира на второ място в група "А" и на осминафиналите ще играя срещу втория от група "В" - Италия, Албания или Хърватия.

В другия мач от групата Унгария спечели драматично с 1:0 срещу Шотландия в Щутгарт и с три точки се надява да бъде сред един от четирите най-добри трети тима в групите, които също ще се класират за 1/8-финалите на надпреварата. Мачът бе белязан и от ужасен инцидент с нападателя Баранабаш Варга, който бе закаран в болница в тежко състояние.

Немците започнаха по-активно и стигнаха до гол в 16-ата минута, когато Андрих отбеляза след удар извън наказателното поле. ВАР обаче не зачете попадението заради нарушение на Мусиала срещу Ебишер в по-ранна фаза на атаката.

Швейцарците пък шокираха домакините при първата си опасна атака. В 28-ата минута Дан Ндойе засече ниско центриране на Фройлер отдясно, пращайки топката под напречната греда за първия си гол за националния отбор. Първоначално останаха съмнения за засада на нападателя, но ВАР зачете гола. Секунди след това Ндойе преодоля Рюдигер и излезе сам срещу Нойер, но ударът му премина встрани. До почивката Германия не успя да върне попадението, въпреки че притискаше съперника в неговата половина.

В 50-ата минута Виртц изведе добре Мусиала и той стреля от границата на наказателното поле, но в обсега на Зомер, който спаси без проблеми. Пет минути след това удар на Кроос след чудесна немска атака премина встрани от вратата на швейцарците. В 70-ата минута Кимих получи подаване от Виртц във вратарското поле и стреля от пет метра, но Аканджи се намеси блестящо и блокира. След това Байер опита добавка, но Видмер му попречи. Бранителят на Швейцария задържа леко нападателя, който падна. Домакините поискаха дузпа и ситуацията премина проверката на ВАР, но нарушение не бе отсъдено. В 81-вата минута Кроос изпълни фаул от малък ъгъл. Топката бе насочена под напречната греда, но Зомер боксира.

Швейцария вкара втори гол във вратата на Нойер чрез Варгас в 83-ата минута, но той беше отменен заради засада. Минута след това Хавертц засече с глава центриране от корнер, но топката "кацна" върху гредата. В 88-ата минута Джака стреля много добре от границата на наказателното поле, но Нойер се намеси чудесно и изби, а Германия се добра до точката във втората минута от добавеното време, когато Фюлкруг засече глава центриране на Раум отляво и оформяйки крайното 1:1 донесе първата позиция на Бундестима в групата.

ШВЕЙЦАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:1
1:0 Дан Ндойе (28), 1:1 Никлас Фюлкруг (90+2)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
2 - Джамал Мусиала изведе Илкай Гюндоган в наказателното поле, но капитанът на германците беше спрян от Фабиан Шер, който изчисти в корнер.
3 - При последвалото изпълнение на корнера Кай Хаверц стреля с глава право в ръцете на Ян Зомер.
16 -
Роберт Андрих се разписа с шут от далечна дистанция, който видимо изненада Ян Зомер. Радостта на опорния полузащитник обаче бе доста кратка, защото малко по-рано в атаката, непреценен шпагат на Джамал Мусиал стана причина за нарушение срещу Мишел Ебишер и ВАР не зачете гола.
28 -
ГОООЛ за Швейцария! Фабиан Рийдер открадна топката в половината на Германия и направи двойно с Ндойе. След това Рийдер изведе Ремо Фройлер отляво в наказателното поле, който центрира на първа греда, а там Ндойе изпревари Йонатан Та и засече във вратата на Мануел Нойер за 1:0. ВАР прегледа ситуацията за евентуална засада и зачете гола.
29 -
Дан Ндойе отново бе изпуснат от германската защита и отправи удар по диагонала, но Мануел Нойер съумя да се намеси.
41 - Тони Кроос центрира на далечната греда към Антонио Рюдигер, който заби топката в земята и я изпрати в аут.
45+2 - Край на първата част!
...................................................................
46 - Начало на второто полувреме.
50 -
Флориан Виртц даде чудесен разсичащ защитата пас за Мусиала, който шутира от границата на наказателното поле, но Зомер спаси, а добавката на Илкай Гюндоган не бе точна.
55 -
Рюдигер даде хубав дълъг пас за Хавертц в половината на Швейцария, който комбинира с Мусиала, който влезе в наказателното поле и върна за Андрих, продължил към Кроос, чийто удар прати топката покрай дясната греда.
62 - Давид Раум пробва късмета си с шут от разстояние, но в аут.
74 - Квадво Дуа изпробва Мануел Нойер, като не успя да го затрудни с удар по земя отдалеч.
83 -
Дуа отигра с петичка и намери Зеки Амдуни, който изведе Рубен Варгас сам срещу германския страж. Нойер беше преодолян, но радостта на швейцарците беше прекъсната от високо вдигнатия флаг на асистент-съдията.
84 -
ГРЕДА за Германия! Кроос изпълни корнер за домакините на Евро 2024 и качи топката на главата на Хавертц, а след това тя кацна върху напречната греда и излезе в аут.
88 -
Варгас пусна към Джака и капитанът на Швейцария стреля опасно, но Нойер съумя да избие в корнер.
90+2 -
ГОООЛ за Германия! Резервата Никлас Фюлкруг бе заел най-добрата позиция при центриране на друг появил се от скамейката - Давид Раум, и с глава се разписа за 1:1.
90+5 - Край на мача! Германия завърши 1:1 с Швейцария и спечели първото място в групата.

Швейцария: 1. Ян Зомер, 3. Силван Видмер , 5. Мануел Аканджи, 7. Бреел Емболо (6518. Квадво Дуа), 8. Ремо Фройлер, 10. Гранит Джака – К , 13. Рикардо Родригес, 19. Дан Ндойе  (6525. Зеки Амдуни), 20. Михел Ебишер, 22. Фабиан Шер, 26. Фабиан Ридер (6517. Рубен Варгас)
Резерви: 12. Ивон Мвого, 21. Грегор Кобел, 2. Леонидас Стергиу, 4. Нико Елведи, 6. Денис Закария, 9. Ноа Окафор, 11. Ренато Щефен, 14. Стивън Цубер, 15. Седрик Цезигер, 16. Венса Сиеро, 17. Рубен Варгас, 18. Квадво Дуа, 23. Джердан Шакири, 24. Ардон Яшари, 25. Зело Амдуни
Селекционер: Мурат Якин

Германия: 1. Мануел Нойер – 6. Йошуа Кимих, 2. Антонио Рюдигер, 4. Джонатан Та  (6115. Нико Шлотербек), 18. Максимилиан Мителщет (613. Давид Раум) – 23. Роберт Андрих (6514. Максимилиан Байер), 8. Тони Кроос – 10. Джамал Мусиала (769. Никлас Фюлкруг ), 21. Илкай Гюндоган – К, 17. Флориан Виртц (7619. Лерой Сане) – 7. Кай Хавертц
Резерви: 12. Оливер Бауман, 22. Марк-Андре тер Стеген, 3. Давид Раум, 5. Паскал Грос, 9. Никлас Фюлкруг, 11. Крис Фюрих, 13. Томас Мюлер, 14. Максимилиан Байер, 15. Нико Шлотербек, 16. Валдемар Антон, 19. Лерой Сане, 20. Бенямин Хенрикс, 24. Робин Кох, 25. Емре Джан, 26. Денис Ундав
Селекционер: Юлиан Нагелсман

Стадион: "Дойче Банк Парк", Франкфурт
Съдия: Даниеле Орсато (Италия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР