Белгия записа първа победа на европейско първенство от 2000 година насам. "Червените дяволи" разнищиха Ейре с 3:0 в мач от група "Е", а това бе най-малкото, с което се отърва тимът на Мартин О'Нийл. Ромелу Лукаку бе герой за селекцията на Марк Вилмотс с две попадения, а едно добави Аксел Витсел. Победата днес е най-голямата в историята на Белгия на европейски първенства.

Първото полувреме се игра почти изцяло в половината на Ейре, но селекцията на Марк Вилмотс така и не успя да реализира. Първата отлична възможност се откри пред Еден Азар. Крилото на Белгия бе на точното място при една избита от защитник топка, но мощният му удар от десетина метра профуча над гредата.

Гол на Яник Караско в 25-ата минута пък бе отменен правилно заради засада.

В края на полувремето Тоби Алдервейрелд скочи най-високо при корнер за Белгия, а ударът му с глава бе избит от голлинията от Шеймъс Колман.

"Червените дяволи" започнаха ударно втората част и до 60-ата минута вече имаха преднина от два гола.

Още в първите минути Де Бройне проби по дясното крило, пусна към Лукаку, който бе на границата на наказателното поле, а нападателят на Белгия с много техничен удар по земя с левия крак не остави шансове на Рандолф - 1:0.

В 61-ата минута тимът на Марк Вилмотс удвои резултата. Мьоние центрира перфектно към Аксел Витсел, който се отскубна от отбраната и с глава заби топката в мрежата за 2:0.

Резултатът стана класически в 70-ата минута, когато Еден Азар проби по дясното крило и подаде на Лукаку, който бе сам срещу вратаря на Ейре. Нападателят без проблем прати топката във вратата за 3:0. До края на мача темпото спадна и до ново попадение не се стигна.

В класирането в група "Е" Италия е с актив от 6 точки, следвана от Белгия с 3. Ейре и Швеция са с по 1 точка.

"Червените дяволи" се нуждаят от равенство в срещата си с "Тре кронур", за да продължат напред.

Белгия - Ейре 3:0
1:0 Ромелу Лукаку (48), 2:0 Аксел Витсел (61), 3:0 Ромелу Лукаку (70)

Белгия: 1.Тибо Куртоа, 5.Ян Вертонген, 3.Томас Вермаелен jalt.jpg , 2.Тоби Алдервейрелд, 16.Томас Мьоние, 19.Муса Дембеле (57- smqna.jpg4.Раджа Наинголан), 6.Аксел Витсел , 10.Еден Азар, 7.Кевин де Бройне, 11.Яник Ферейра Караско (64- smqna.jpg 14.Дрийс Мертенс), 9.Ромелу Лукаку (82- smqna.jpg 20.Кристиан Бентеке)
Селекционер: Марк Вилмотс

Ейре: 23.Дарън Рандолф, 17.Стивън Уорд, 4.Джон О`Шей, 3.Киърън Кларк, 2.Шеймъс Коулмън, 19.Роби Брейди, 13.Джеф Хендрик jalt.jpg, 6.Глен Уилън, 8.Джеймс Маккарти (62- smqna.jpg 11.Джеймс Маклейн) , 20.Уес Хулахан (71- smqna.jpg 7.Айдън Макгийди), 9.Шейн Лонг (78- smqna.jpg 10.Роби Кийн)
Селекционер: Мартин О'Нийл