Португалия продължи напред след драма с дузпи в изключително динамичен първи четвъртфинал на Евро 2016 и отстрани с 6:4 Полша (1:1 след редовното време и продълженията). Тимът, ръководен от Фернандо Сантош, продължава да няма победа в редовното време, а поляците напускат финалите непобедени в първите 90 минути. Роберт Левандовски записа втория най-бърз гол на еврофинали, за да открие резултата за Полша. Равенството бе възстановено от 18-годишния Ренато Санчес, който записа първото си попадение в деветия си мач за Португалия. Руи Патрисио обаче направи важно спасяване срещу Якуб Блашчиковски при изпълнението на наказателните удари, а Куарешма с победното попадение прати Португалия на четвърти еврофинал в тяхната история. В следващия етап те чакат победителя от мача между Уелс и Белгия.

В началото на срещата поляците разчитаха на изключително бързите си атаки, които сериозно затрудняваха защитата на опонента.

Още във втората минута Роберт Левандовски откри за Полша след бърза атака по десния фланг.  Нападателят получи пас от Камил Гросицки и разстреля Руи Патрисио - 1:0.

Левандовски и Аркадиуш Милик бяха много активни и продължиха да пресират съперника, помагайки на халфовете при развитие на атаките за своя отбор.

Португалците постепенно овладяха средата на терена в опит да изравнят.

Лукаш Фабиански успя да отрази два последователни изстрела на Кристиано Роналдо и Луиш Нани в 10-ата минута.

В 15-ата минута грешка на Ренато позволи на Милик да напредне и да отправи изстрел от 30 метра към Руи Патрисио, но топката мина покрай дясната греда.

2 минути по-късно Левандовски демонстрира светкавична скорост и се освободи от пазача си в наказателното поле, но диагоналният му удар попадна в ръцете на вратаря.

Камил Гросицки опита да изиграе по сходен начин асистенцията си за гола в 23-ата минута, но този път защитата на опонента успя да избие паса му.

В 29-ата минута Роналдо не успя да отправи добър удар на 20 метра срещу вратата на Фабиански и вратарят уверено спаси.

2 минути по-късно звездата на португалците опита да намери съприкосновение в наказателното поле на опонентите, но реферът на двубоя – Феликс Брих подмина нарушението, като освен това не отчете вдигнатият флаг за засада на асистента си.

В 33-ата минута Португалия изравни, след мощен изстрел на Ренато Санчес  извън наказателното поле. Той бе изведен от Нани на изгодна позиция и заби топката в левия ъгъл на Фабиански, а за попадението му помогна и рикошет в крак на противников защитник 1:1.

В 43-ата минута Артур Артур Йедрешчук получи жълт картон, който ще му донесе наказание от една среща.

Втората част започна по-скпокойно, но поляците опитваха да вдигнат оборотите максимално бързо. В 49-ата минута за тях дойде нов шанс, когато след пробив отдясно Пишчек пусна за Левандовски към дузпата, но от трудна позиция ударът му с глава не затрудни вратаря.

Кристиано Роналдо бе узведен в 55-ата минута в наказателното поле след пробив на тима му по левия фланг. Ударът му обаче премина в аут.

В 64-ата минута Седрик Суареш отправи страхотен диагонален удар от около 25 метра, търсейки дясната сглобка зад Фабиански, но топката премина на сантиметри от гредата.

Последваха силни минути за поляците, в които Милик не успя да преодолее Руи Патрисио.

В 79-ата минута Фонте стреля с глава от дузпата след центриране от корнер, но право в ръцете на Фабиански.

2 минути по-късно Йеджейчик изчисти рисково опит за пас към Роналдо, а топката премина на сантиметри покрай дясната греда на Фабиански, за да излезе в корнер.

Роналдо се отличи с нов пропуск, след като останал очи в очи с вратаря на противниците, не успя да засече пас на Моутиньо.

Карвальо също ще пропусне следващ мач на националния отбор, след като получи втори жълт картон в продължението на втората част.

Двата тима не се победиха в редовното време и докараха мача до продължения.

Още във втората минута на 30-минутните продължения Кристиано Роналдо отново пропиля добра възможност, след като в малкото наказателно поле не успя да засече добър пас на Нани.

В 102-ата минута Роберт Левандовски пусна брилянтент пас към малкото наказателно поле, но там нямаше негов съотборник и португалските защитници овладяха ситуацията, като завършиха с атака и удар на Нани от над 30 метра в ръцете на Фабиански.

В 109-ата минута – четвърта от второто продължение, фен на Португалия успя да прекъсне срещата, нахлувайки на терена.

В 115-ата минута Капутска успя да изпревари Суареш след пробив отдясно и пусна пас от аутлинията, но нямаше негов съотборник, който да засече изгодния пас.

В крайна сметка всичко трябваше да бъде решено с дузпи.

Роналдо първи застана зад топката и излъга Фабиански - 1:2.

Роберт Левандовски веднага изравни - 2:2.

Ренато Санчес изпълни втората дузпа за Португалия и отбеляза за втори път в този двубой - 2:3.

Аркадиуш Милик също бе безгрешен след удар в левия ъгъл - 3:3.

Жоао Моутиньо също бе безапелационен - 3:4.

Камил Глик веднага възстанови равенството - 4:4.

Луиш Нани се нагърби с четвъртата дузпа и отново изведе Португалия - 4:5.

Руи Патрисио спаси силен удар в левия си ъгъл на Якуб Блашчиковски - 4:5.

Куарешма остави без шансове Фабиански - 4:6.

Полша - Португалия 4:6 след дузпи (1:1 в ред. време и след прод.)
1:0 Роберт Левандовски (2), 1:1 Ренато Санчес (33)

Полша: 22. Лукаш Фабиански, 20. Лукаш Пишчек, 15. Камил Глик jalt.jpg , 2. Михал Паздан, 3. Артур Йедрешчук jalt.jpg, 16. Якуб Блашчиковски, 10. Гжегош Криховяк, 5. Кжищоф Мачински (98 smqna.jpg7. 6. Томаш Йодловец ) , 11. Камил Гросицки (82 smqna.jpg7. 21. Бартош Капутска jalt.jpg ), 7. Аркадиуш Милик, 9. Роберт Левандовски topka.jpg
Резерви: 12. Артур Боруц, 14. Якуб Вавжиняк, 4. Тиаго Чионек, 18. Бартош Саломон, 17 Славомир Пешко, 21. Бартош Капутска, 21. Пьотр Жиелински, 23. Филип Старжински, 8. Карол Линети, 13. Мариуш Счепински, 6. Томаш Йодловец
Контузени: Шчесни; Наказани: Няма

Селекционер: Адам Навалка

Португалия: 1. Руи Патрисио, 21 Седрик, 19. Елизеу, 4. Фонте, 3. Пепе, 23. Силва jalt.jpg  (73 smqna.jpg8.Моутиньо) , 14. Карвальо jalt.jpg  (96 smqna.jpg 13. Перейра) , 16. Ренато Санчес topka.jpg, 10. Жоао Марио (80 smqna.jpg20.Куарешма) , 17. Нани, 7. Роналдо
Резерви: 2. Алвеш, 12. Лопеш, 22. Едуардо, 20. Куарешма, 6. Р. Карвальо, 11. Виейриня, 8. Моутиньо, 13. Перейра, 9. Едер, 18. Силва
Контузени: Няма; Наказани: Няма

Селекционер: Фернандо Сантош

Стадион: "Велодром"