Северна Ирландия записа историческа първа победа на европейски първенства. Това стана в мач от Група „С“ на Евро 2016, в който островитяните се наложиха с 2:0 над Украйна. И двете попадения бяха реализирани през второто полувреме, когато двубоят беше прекратен за кратко заради градушка.

Стюърт Далас отправи първия удар в мача, но стреля от 25 метра и не създаде проблеми за Пятов. След това Уошингтън би неточно. Едва в 15-ата минута Украйна отвърна с удар на Сидорчук, който мина встрани от вратата. След това и Ракитский демонстрира неточен мерник. Коноплянка и Уошингтън също нямаха шанс. Първата истинска голова опасност беше в 34-ата минута, когато Каткарт с глава от границата на вратарското поле стреля над вратата на Украйна. След това Маколи също би с глава, но слабо и Пятов улови без проблем. До края на полувремето Дейвис и Коноплянко отправиха неточни удари.

Украйна започна второ полувреме с неточен удар на Селезньов след центриране от корнер. Още в 49-ата минута Северна Ирландия вкара първия си гол на европейски първенства. Гарет Маколи се разписа с глава след центриране на Норууд. Украинците отговориха с удар с глава на Селезньов след центриране на Коноплянка от фаул. Коноплянка също не създаде проблеми на ирландския вратар, а съперникът отговори с удари на Норууд и Уошингтон. В 58-ата минута срещата беше прекратена за около две минути заради градушка.

Коваленко направи два поредни неточни удари, а резервата Зинченко с глава би в ръцете на Макговърн. Шевчук също не уцели вратата на Северна Ирландия. Стражът на Северна Ирландия боксира удар на Ярмоленко, а Коноплянка с далечен удар би на метри встрани от рамката. Въпреки натиска си Украйна не стигна до изравнителен гол, а такъв падна във вратата на Пятов. Резервата Найл Макгин беше точен при добавката на удар на Далас, отразен от вратаря на Украйна.

Така тимът на Майкъл О'Нийл стигна до успеха и увеличи шансовете си за участие на осминафиналите на Евро 2016. В последния си мач от Група „С“ Северна Ирландия ще играе срещу световния шампион Германия на 21 юни в Париж. По същото време Украйна пък ще се изправи срещу съседите си от Полша в Марсилия.

УКРАЙНА – СЕВЕРНА ИРЛАНДИЯ 0:2
0:1 Гарет Маколи (49), 0:2 Найл Макгин (90+6)

Украйна: 12.Андрий Пятов, 17.Артьом Федетский, 3.Йевхен Хачериди, 20.Ярослав Ракитский, 13.Вячеслав Шевчук, 16.Серхий Сидорчук jalt.jpg (smqna.jpg 76-19.Денис Гармаш), 6.Тарас Степаненко, 7.Андрий Ярмоленко, 9.Виктор Коваленко (smqna.jpg 83-21.Олександър Зинченко), 10.Йевхен Коноплянка, 11.Йевхен Селезньов jalt.jpg (smqna.jpg 72-8.Роман Зозуля)
Селекционер: Михайло Фоменко

Северна Ирландия: 1.Майкъл Макговърн, 18.Аарън Хюз, 20.Крейг Каткарт, 4.Гарет Маколи, 5.Джони Евънс jalt.jpg, 13.Кори Евънс (smqna.jpg 90+2-17.Пади Макнеър), 8.Стивън Дейвис, 16.Оливър Норууд, 19.Джейми Уорд jalt.jpg (smqna.jpg 69-7.Найл Макгин), 14.Стюърт Далас jalt.jpg, 11.Конър Уошингтън (smqna.jpg 84-21.Джош Магинис)
Селекционер: Майкъл О'Нийл