Италия победи Испания с 2:0 в 1/8-финал на Евро 2016 и така детронира актуалния европейски шампион, отмъщавайки си за загубения финал на Евро 2012 (0:4 срещу Испания).  В събота "скуадрата" ще срещне Германия (22:00 часа) в спор за 1/2-финалите.

Двубоят между Испания и Италия започна с бързи атаки към двете врати, но италианците бързо овладяха средата на терена и имаха няколко добри възможности в началото. Пеле стреля опасно с глава в 8-ата минута, а Джакерини удари гредата зад Давид де Хеа след ножичен удар три по-късно. Пароло също можеше да вкара с глава в 24-ата минута, но не уцели добре топката.

Италия все пак поведе в 33-ата минута, след като Киелини добави избита от Де Хеа топка след пряк свободен удар пред вратата на "ла фурия".

До края на полувремето Испания опита няколко атаки, но без удар към вратата на Италия. Вместо това Де Хеа спаси топовен удар на Джакерини от границата на наказателното поле.

Втората част започна с натиск на Испания и удар с глава на Мората, който пропусна да изравни резултата, макар да останаха съмнения, че си е помогнал с ръка в борбата за топката. Италия отвърна с бърза контраатака на Едер, който излезе сам срещу Де Хеа, но вратарят спаси удара му.

Адурис на два пъти имаше добри възможности да изравни около 70-ата минута, след като стреля от дистанция, а след това и с глава. Иниеста можеше да вкара гола на първенството четвърт час преди края след удар от воле от около 30 метра, но Буфон изби топката. Което стори и минута по-късно при удар на Пике.

Появилият се като смяна Лоренсо Инсиние можеше да сложи точка в спора само минута след появата си в игра, но завъри контраатака с удар от дистанция, който бе отбит от Де Хеа. Жерар Пике бе на сантиметри от изравнителния гол минута преди края, когато остана непокрит в наказателното поле, но Буфон за пореден път реагира блестящо.

В последната минута Италия успя да се възползва от изтеглената напред испанска отбрана и вкара втори гол дело на Пеле, който се разписа след центриране на Дармиан.

ИТАЛИЯ - ИСПАНИЯ 2:0
1:0 Джорджо Киелини (33'), 2:0 Грациано Пеле (90+1')

ИТАЛИЯ: 1.Джанлуиджи Буфон, 2.Mатиа Де Шилио jalt.jpg, 3.Джорджио Киелини topka.jpg, 15.Андреа Барзали, 19.Леонардо Бонучи, 16.Даниеле Де Роси (smqna.jpg 10.Тиаго Мота jalt.jpg), 18.Марко Пароло, 23.Емануеле Джакерини, 8.Алесандро Флоренци (smqna.jpg 4.Maтео Дармиан ), 9.Грациано Пеле jalt.jpg, 17.Едер (smqna.jpg 20.Лоренцо Инсиние)
РЕЗЕРВИ: 13.Федерико Маркети, 12.Салваторе Сиригу, 5.Анджело Огбона, 14.Стефано Стураро, 21.Федерико Бернардески, 6.Антонио Кандрева, 22.Стефан Ел Шаарави, 7.Симоне Дзадза, 11.Чиро Имобиле,

ИСПАНИЯ: 13.Давид де Хеа, 18.Жорди Алба, 15.Серхио Рамос, 3.Жерар Пике, 16.Хуанфран, 5.Серхио Бускетс jalt.jpg, 6.Андрес Иниеста, 10.Франсеск Фабрегас, 21.Давид Силва jalt.jpg, 7.Алваро Мората (smqna.jpg 9.Лукас Васкес), 22.Нолито jalt.jpg (smqna.jpg 20.Ариц Адурис, smqna.jpg11.Педро Родригес)
РЕЗЕРВИ: 1.Икер Касияс, 23.Серхио Рико, 2.Сесар Аспиликуета, 4.Марк Бартра, 17.Микел Сан Хосе, 12.Ектор Бейерин, 8.Коке, 14.Тиаго Алкантара, 19.Бруно Сориано

Съдия: Джунейт Чакър, Турция
Стадион: "Стад дьо Франс", Париж