ГРУПА „D“ - ТУК   ТВ ПРОГРАМА – ТУК!

Хърватия и Чехия завършиха 1:1 на "Хемпдън Парк" в Глазгоу втория си мач от група "D" на Евро 2020. Двата тима си размениха по едно полувреме, като през първото чехите играха по-добре и поведоха с гол на Патрик Шик (37-дузпа) след отсъден наказателен удар заради разкървавен нос, а веднага след почивката Иван Перишич (47) изравни с красиво попадение.

"Шахматистите" стартираха груповата фаза с минимална загуба 0:1 от Англия на "Уембли" и след днешното равенство имат точка в актива си, докато чехите спечелиха с 2:0 срещу Шотландия в Глазгоу и засега оглавяват групата с 4 точки и поглеждат към следващата фаза.

Чехите започнаха по-активно и още в 3-ата минута удар на Томаш Калаш от границата на наказателното поле бе блокиран от бранител на няколко метра пред голлинията. "Ватрените" имаха шанс в 10-ата минута, но Деян Ловрич шутира от пряк свободен удар високо над вратата. Две минути след това Якуб Янкто шутира над напречната греда на отсрещната врата. В 18-ата минута Патрик Шик получи топката на добра позиция пред вратарското поле, но не успя да отиграе добре топката и Ливакович нямаше проблеми. Пет минути по-късно Лука Модрич намери по земя непокрития Иван Перишич, който шутира от около 15 метра право в ръцете на Вацлик.

В 33-ата минута при центриране в наказателното поле на "шахтматистите" Дян Ловрен удари с лакът Патрик Шик, който легна на терена с окървавен нос. Съдията Карлос дел Серо Гранде получи сигнал от ВАР и прегледа ситуацията, след което посочи бялата точка, а в 37-ата минута потърпевшият Патрик Шик реализира дузпата за 0:1, а това бе третият му гол от началото на шампионата. Хърватите имаха шанс веднага да отвърнат на удара, но Анте Ребич шутира покрай вратата от изгодна позиция. Крамарич шутира от дистанция в 44-ата минута, но не затрудни Томаш Вацлик.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Веднага след почивката "ватрените" хванаха неподготвена чешката защита и изведеният по лявото крило Иван Перишич първо финтира бранител, а след това с фалцов удар вкара красив изравнителен гол за 1:1. Хърватия продължи да контролира играта и въпреки това в 52-ата минута Томаш Соучек имаше възможност да даде нов аванс на Чехия, но ударът му от далечна дистанция прати топката на сантиметри покрай вратата.

Футболистите на Златко Далич играеха по-добре, докато чехите се отдръпнаха назад и изглеждаха уязвими. Въпреки това те продължаваха да бъдат опасни при статични положения и неточности от своя съперник. В 73-ата минута резервата Никола Вашич шутира отдалеч покрай вратата. До края на мача хърватите по-активно търсеха победата, но така и не успяха да стигнат до пълен обрат.

В последния кръг Хърватия играе с Шотландия и ще търси задължителна победа, ако иска да се класира за 1/8-финалите, а Чехия ще се изправи срещу фаворита Англия.

ХЪРВАТИЯ - ЧЕХИЯ 1:1
0:1 Патрик Шик (37-дузпа), 1:1 Иван Перишич (47)

Най-важното от мача по минути:
1 - Начало на срещата.
3 - Чехите започнаха по-активно и удар на Томаш Калас от границата на наказателното поле бе блокиран от бранител на няколко метра пред голлинията
6 - Иван Перишич центрира опасно от дясното крило и чешките бранители изчистват топката в корнер, след който вратарят Ливакович хвана топката
10 - Деян Ловрич изпълни пряк свободен удар от около 30 метра и прати топката над вратата
12 - Владимир Цоуфал центрира отдясно и Якуб Янкто шутира от движение, но над напречната греда
18 - Патрик Шик получи топката на добра позиция пред вратарското поле, но не успя да отиграе добре топката и Ливакович нямаше проблеми
21 - Ян Божил върна топката назад към вратаря Вацлик, който в опита си да изчисти напред нацели Анте Ребич, след което кълбото описа странна траектория и излезе в аут
23 - След заучено изпълнение на корнер Лука Модрич намери по земя непокрития Иван Перишич, който шутира от около 15 метра право в ръцете на Вацлик
30 - Хърватите поизравниха притежанието на топката
33 - Патрик Шик лежи на терена с окървавен нос след удар с лакът на Деян Ловрен и му се оказва медицинска помощ
35 - ДУЗПА за Чехия! След намесата на ВАР съдията Карлос дел Серо Гранде прегледа ситуацията и посочи бялата точка за удара с лакът на Ловрен срещу Шик
37 - ГОООЛ за Чехия! Потърпевшият Патрик Шик с все още кървящ нос реализира дузпата за 0:1
38 - Хърватите имаха шанс веднага да отвърнат на удара, но Анте Ребич шутира покрай вратата от изгодна позиция
43 - Иван Перишич центрира опасно, но чешките бранители изчистиха топката
44 - Слаб удар на Крамачич от дстанция не затрудни вратаря Томаш Вацлик
45+2 - Патрик Шик шутира от пряк свободен удар над вратата на хърватите
45+4 - Край на първата част!
.........................................................
46 - Начало на второто полувреме
46 - Неточен удар от голямо разстояние на Матео Ковачич
47 - ГОООЛ за Хърватия! Иван Перишич бе изведен по лявото крило, финтира бранител и с красив фалцов удар прати топката във вратата за 1:1
52 - Томаш Соучеш шутира от дистанция, а топката премина на сантиметри покрай вратата
61 - Патрик Шик засече топката след центриране от корнер, но тя излезе в аут
65 - Резервата Алекс Крал навлезе в наказателното поле, но се забави и Лука Модрич изчисти топката в корнер
74 - Никола Влашич опита удар от далечна дистанция покрай вратата
76 - Соучен центрира в наказателното поле и Адам Хложек шутира над вратата
85 - Адам Хложек центрира в пеналта на хърватите, където Першич върна с гърди на вратаря Ливакович
89 - Хърватите изпълниха два поредни корнера, но не създадоха голово положение
90+3 - Край на мача! Хърватия и Чехия поделиха по точка след 1:1 в Глазгоу

Хърватия: 1. Доминик Ливакович, 2. Шиме Върсалко, 6. Деян Ловрен , 21. Домагой Вида, 25. Йошко Гвардиол, 10. Лука Модрич (к), 8. Матео Ковачич (87 11. Марсело Брозович), 4. Иван Перишич , 9. Андрей Крамарич (62 13. Никола Влашич), 7. Йосип Брекало (46 26. Лука Иванушец), 17. Анте Ребич (46 20. Бруно Петкович)
Резерви: 12. Ловре Калинич, 23. Симон Слуга, 6. Деян Ловрен, 11. Марсело Брозович, 13. Никола Влашич, 15. Марио Пашалич, 18. Мислав Оршич, 19. Милан Бадел, 20. Бруно Петкович, 22. Йосип Юранович, 24. Домагой Брадарич, 26. Лука Иванушец
Селекционер: Златко Далич

Чехия: 1. Томаш Вацлик, 5. Владимир Цоуфал, 6. Томаш Калас, 3. Онджей Челустка, 18. Ян Борил , 9. Томаш Холеш (64   21. Алекс Крал), 15. Томаш Соучек, 12. Лукаш Масопуст (63   19. Адам Хложек ), 8. Владимир Дарида (к) (87 7. Антонин Барак), 14. Якуб Янкто (74 13. Петър Шевчик), 10. Патрик Шик (75 11. Михаел Кременчик)
Резерви: 16. Алеш Мандуш, 23. Томаш Кубек, 2. Павел Кадерабек, 4. Якуб Брабец, 7. Антонин Барак, 11. Михаел Кременчик, 13. Петър Шевчик, 17. Давид Зима, 19. Адам Хложек, 20. Матей Видра, 21. Алекс Крал, 24. Томаш Пекхарт
Селекционер: Ярослав Шилхави

Стадион: "Хемпдън Парк", Глазгоу
Съдия: Карлос дел Серо Гранде (Испания)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - оказване на лекарска помощ