ГРУПА „E“ - ТУК   ТВ ПРОГРАМА – ТУК!

С човек по-малко Полша загуби от Словакия с 1:2 в Санкт Петербург първия мач от група "Е" на Евро 2020. Словаците поведоха след автогол на Войчех Шчесни в 18-ата минута, но Карол Линети (46) изравни веднага след почивката. Гжегош Криховяк бе изгонен в 63-ата минута с втори жълт и червен картон, а скоро след това Милан Шкриняр (69) донесе трите точки за "соколите". Криховяк получи първия червен картон на шампионата. "Дружина полска“ започва без победа в шести от последните седем големи турнира, на които участва.

Поляците владееха повече топката в началото, а словаците контраатакуваха опасно. Удар на Левандовски бе блокиран, а Дуда шутира покрай вратата. В 18-ата минута Словакия поведе за изненада на повечето специалисти след автогол. Роберт Мак финтира Бережински и Жожвяк по лявото крило и навлезе в наказателното поле, след което шутира и топката се удари в страничната греда, а впоследствие от гърба на Шчесни се озова в полската врата за 0:1.

В 27-ата минута Куцка пробва късмета си от дистанция, но топката премина на сантиметри над напречната греда. Шест минути след това Куцка отправи удар с глава след центриране на Пекарик, но не затрудни Шчесни. Секунди по-късно Криховяк пробва късмета си с далечен удар, а топката премина над вратата на Дубравка. До края на полувремето звездите на двата тима Марек Хамшик и Роберт Левандовски не намериха целта, а Криховяк също отправи неточен удар.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Секунди след почивката Мацей Рибус намери с перфектен пас в наказателното поле Карол Линети, който от близка дистанция изравни за 1:1. Пет минути след това Линети отново получи топката в пеналта на словаците след пас от дясното крило, но този път ударът му от движение не затрудни Дубравка.

"Дружина полска" продължи да притиска противника и в 58-ата минута Левандовски изпълни пряк свободен удар, а топката се отби в стената и излезе в корнер. Четири минути след това Гжегож Криховяк получи втори жълт картон за влизане срещу Хромада и бе изгонен с червен, за да остане Полша в намален състав. Словаците бързо се възползваха от числения си превес, след като в 69-ата минута при центриране от корнер топката достигна до централния защитник Милан Шкриняр, който със силен удар вкара за 1:2. След гола поляците направиха всичко възможно по силите си да изравнят резултата и да стигнат до точката. Беднарек не успя да затрудни Дубравка след удар с глава в 77-ата минута, а малко по-късно Пухач шутира силно над словашката врата.

В първата минута от добавеното време Левандовски получи топката на изгодна позиция в наказателното поле и първо не я уцели, но след това нанесе опасен удар, който премина на сантиметри покрай вратата. Малко след това и Швидерски пробва късмета си с удар от средна дистанция, но Дубравка спаси и гарантира успеха за Словакия.

ПОЛША - СЛОВАКИЯ 1:2
0:1 Войчех Шчесни (18-автогол), 1:1 Карол Линети (46), 1:2 Милан Шкриняр (69)

Най-важното от мача по минути:

1 - Начало на срещата.
3 - Хамшик центрира от пряк свободен удар в наказателното поле на поляците, но след разбъркване защитниците успяха да изчистят топката
5 - Левандовски засече топката на ръба на наказателното поле и шутира, но ударът му бе избит от защитата на Словакия
14 - Дуда шутира от средна дистанция и топката премина покрай вратата на поляците
18 - Словакия поведе след АВТОГОЛ! Роберт Мак финтира Бережински и Жожвяк и навлезе в наказателното поле, след което шутира и топката се удари в страничната греда, а впоследствие от гърба на Шчесни се озова в полската врата за 0:1
26 - Мачей Рибус засече добър пас и шутира, но ударът му беше блокиран от словашки защитник с шпагат
27 - Юрай Куцка шутира от далечна дистанция и прати топката над вратата на Шчесни
33 - Пекарик центрира отдясно на наказателното поле и Юрай Куцка игра с глава, но прати топката право в ръцете на полския страж
34 - Гжегош Криховяк шутира отдалеч над вратата на Мартин Дубравка
36 - Неточен далечен шут на Марек Хамшик
42 - Роберт Левандовски овладя топката в наказателното поле и веднага шутира, но неточно покрай вратата
45 - Край на първата част!
...................................................
46 - Начало на второто полувреме
46 - ГОООЛ за Полша! Рибус подаде в наказателното поле към Карол Линети, който от няколко метра отбеляза за 1:1
51 - Линети получи топката в наказателното поле и веднага шутира, но този път не затрудни Дубравка
53 - Неточен удар с глава на Камил Глик, който прати топката над словашката врата
58 - Левандовски шутира от пряк свободен удар и топката се отби в стената, за да излезе в корнер
63 - Гжегож Криховяк получи втори жълт картон за влизане срещу Хромада и бе изгонен с червен, за да остане Полша в намален състав
69 - ГОООЛ за Словакия! Милан Шкриняр получи топката след центриране от корнер и със силен удар реализира за 1:2
77 - Беднарек си освободи пространство около точката на дузпата и засече от фаул с глава, топката отиваше в средата на мрежата, но Мартин Дубравка спаси без сериозно усилие
84 - Силен удар на Пухач от дистанция, но топката преминава над вратата
88 - При центриране от корнер Левандовски докосна топката с глава, но не успя да отправи точен удар
90+1 - Левандовски получи топката на изгодна позиция в наказателното поле и първо не я уцели, но след това нанесе опасен удар, който премина на сантиметри покрай вратата
90+3 - Швидерски отправи точен удар и Дубравка спаси
90+4 - Край на мача! Словакия победи Полша с 2:1 в Санкт Петербург и започна Евро 2020 с победа.

Полша: 1. Войчех Шчесни , 18. Бартош Бережински, 15. Камил Глик (85 16. Якуб Модер), 5. Ян Беднарек, 13. Мацей Рибус (74 26. Тимотеуш Пухач), 21. Камил Йожвяк, 8. Карол Линети (74 19. Пшемислав Франковски), 10 Гжегож Криховяк , 14. Матеуш Клих, 20. Пьотър Жиелински (85 11. Карол Швидерски), 9. Роберт Левандовски
Резерви: 22. Лукаш Фабиански, 25. Михаел Фелик, 24. Якуб Швиерчок, 19. Пшемислав Франковски, 17. Пшемислав Плахета, 12. Лукаш Скорпуски, 11. Карол Швидерски, 6. Каспер Козловски, 4. Томаш Кеджиора, 3. Павел Давидович, 16. Якуб Модер, 26. Тимутеуш Пухач
Селекционер: Пауло Соуса (Португалия)

Словакия: 1. Мартин Дубравка, 2. Петър Пекарик (79 24. Мартин Косчелник), 5. Любомир Сатка, 14. Милан Шкриняр , 15. Томаш Хубочан , 19. Юрай Куцка, 25. Якуб Хромада (79 13. Патрик Хрошовски), 18. Лукаш Хараслин (87 21. Михал Джуриш), 17. Марек Хамшик, 20. Роберт Мак (87 10. Томас Суслов), 8. Онджей Дуда (90+2 6. Ян Грегуш)
Резерви: 24. Мартин Косчелник, 22. Станислав Лоботка, 21. Михал Джуриш, 16. Давид Ханчко, 13. Патрик Хрошовски, 11. Ласло Бенес, 10. Томас Суслов, 7. Владимир Вайс, 6. Ян Грегуш, 3. Денис Вавро, 23. Марек Родак, 12. Душан Куцяк
Селекционер: Щефан Таркович

Съдия: Овидиу Хатеган (Румъния)
Санкт Петербург, стадион: "Крестовски"

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,  - оказване на лекарска помощ