ЕВРО 2020 ЕЛИМИНАЦИОННА ФАЗА  ТВ ПРОГРАМА   ГОЛМАЙСТОРИТЕ

Италия е европейски шампион! Тимът на Роберто Манчини победи Англия на "Уембли" след изпълнение на дузпи. Срещата завърши 1:1 в редовното време и продълженията, а при 11-метровите удари Маркъс Рашфорд, Джейдън Санчо и Букайо Сака пропуснаха. За Италия неточни бяха Андреа Белоти и Жоржиньо. "Адзурите" реализираха три удара от бялата точка срещу два на англичаните.

Италия печели за втори път титлата на Стария континент, след като преди това триумфира през 1968 година. Англичаните загубиха първия финал на еврошампионат, на който участват.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Англия вкара още с първата си атака. Топката бе подадена на Трипиър на фланга, той центрира на далечната греда, където Люк Шоу бе оставен напълно непокрит. Бранителят засече топката от въздуха и простреля Донарума, за да изведе "Трите лъва" напред в резултата. Попадението бе отбелязано точно минута и 57 секунди след началния съдийски сигнал и се превръща в най-бързия гол на финал на европейско първенство. Досега рекордът се държеше от Хесус Переда, който се разписва в 6-ата минута на мача Испания - ССР през 1964 година.

Попадението стъписа тима на Роберто Манчини, който в следващите 30 минути не успя да сътвори нито една смислена атака, с която да застраши англичаните. Едва в 35-ата минута Киеза навързва отбраната на съперника, а силният му удар по земя профуча покрай гредата на Пикфорд.

В добавеното време на първото полувреме Италия натисна. Удар на Верати бе спасен с вещина от английския страж, а преди това изстрел на Имобиле бе блокиран от бранител.

Италия започна по-активно втората част в търсене на изравнителен гол. Удар на Инсиние от пряк свободен удар премина опасно близо до гредата, а отново той след минута не успя да уцели вратата с диагонален удар.

Федерико Киеза бе в основата на следващите опасни атаки на Италия. Първо той опита удар от малък ъгъл, а топката попадна в Инсиние, който стреля от близка дистанция, но Пикфорд се намеси. Веднага след това английският страж с върха на пръстите си изби удар по земя на Киеза.

В 67-ата минута Италия изравни. След изпълнение на корнер Верати стреля с глава, Пикфорд изби в гредата, но Бонучи бе на точното място и прати топката в мрежата за 1:1.

Малко след попадението, което вдъхна сили на италианците, Бонучи изведе отлично Берарди, който опита да прехвърли Пикфорд, но прехвърли и вратата.

В 85-ата минута най-дейният играч в италианския отбор Федерико Киеза се контузи и бе заменен принудително от Бернардески.

Срещата завърши при резултат 1:1 в редовното време и влезе в продължения. През първите 15 минути имаше по една опасност пред двете врати. Калвин Филипс стреля отлично от въздуха, но топката профуча покрай вратата. Бернардески пък получи отлично центриране, но се размина с топката и тя бе отразена от Пикфорд.

В 107-ата минута Бернардески стреля силно от фаул, Пикфорд не успя да се намеси умело, но след това се хвърли и улови топката. До края на 120-те минути гол не падна и се стигна до изпълнение на дузпи.

Дузпите започнаха с точни изпълнения на Берарди и Хари Кейн. Андреа Белоти не успя да преодолее Пикфорд, а Хари Магуайър даде аванс на Англия. Бонучи изпълни точен удар, а след това дойде ред на вкараните като резерви за изпълненията на дузпите Маркъс Рашфорд и Джейдън Санчо. Първият удари гредата, а Бернадески даде аванс на "адзурите" с точен изстрел. Новото попълнение на Манчестър Юнайтед също не успя да преодолее Донарума и Жоржиньо застана на точката, а при гол Италия вдига титлата. Пикфорд обаче се намеси и успя да избие удара му, за да запази жива интригата. Букайо Сака стреля, но Донарума отрази и неговия удар и Италия ликува с 3:2 при дузпите.

Италия - Англия 1:1 (4:3 след изпълнение на дузпи)
0:1 Люк Шоу (2), 1:1 Леонардо Бонучи (67)

Срещата по минути:
1- Начало на мача
2- ГОЛ ЗА АНГЛИЯ! Киърън Трипиър получи топката по фланга и центрира на далечната греда, където Люк Шоу от въздуха простреля Донарума - 1:0 за "Трите лъва"
21- Жоржиньо се контузи и се наложи няколко минути да му се оказва помощ. Играчът бе изваден извън терена и се чака решение на лекарите, дали може да продължи игра. Халфът се върна на терена, но видимо изпитва болка
26- Лоренцо Инсине отправи изстрел от далечна дистанция, но далеч от целта
35-  Киеза навърза англичаните и стреля силно по земя, но топката профуча покрай гредата
43- Чиро Имобиле стреля опасно, но бранител сложи тялото си пред топката
45+4- Край на първото полувреме!
___________________________
46- Начало на второто полувреме
48- Стърлинг падна в наказателното поле на Италия и поиска дузпа, но съдията даде знак играта да продължи
50- Инсиние стреля от пряк свободен удар на границата на наказателното поле, а топката премина малко над гредата.
55- Киеза влезе на скорост в полето на Англия шутира, а след рикошет, кълбото попадна във владението на Лоренцо Инсиние. Неговият удар от малък ъгъл бе спасен с вещина от Пикфорд
62- Блестяща намеса на английския вратар. Киеза навърза няколко футболисти и стреля точно, а с върха на пръстите си Пикфорд изби топката
67- ГОЛ ЗА ИТАЛИЯ! След изпълнение на корнер Верати стреля с глава, Пикфорд изби в гредата, но Бонучи бе на точното място и прати топката в мрежата за 1:1!
73- Бонучи отправи извеждащ пас към Доменико Берарди, който изпревари Пикфорд, но стреля над гредата
85- Федерико Киеза се контузи и е заменен принудително от Федерико Бернардески
90- 6 минути продължение
90+6- Край на редовното време
_____________________________
91- Начало на първото продължение
97- Калвин Филипс стреля отлично от въздуха, но топката профуча покрай вратата
103- Бернардески получи отлично центриране, но се размина с топката и тя бе отразена с гръб от Пикфорд
105- Край на първото продължение
_______________________________
106- Начало на второто продължение
107- Бернардески стреля силно от фаул, Пикфорд не успя да се намеси умело, но след това се хвърли и улови топката
4:3 - Пропуск! Жоржиньо пропуска, Пикфорд спасява удара му
4:3 - Пропуск! Букайо Сака пропуска, Донарума отразява удара му и Италия е европейски шампион!

Италия: 21. Джанлуиджи Донарума, 2. Джовани ди Лоренцо, 3. Джорджо Киелини, 6. Марко Верати (96-5. Мануел Локатели), 8. Жоржиньо, 10. Лоренцо Инсиние(91-9. Андреа Белоти), 13. Емерсон (119-24. Алесандро Флоренци), 19. Леонардо Бонучи, 18. Николо Барела(54-16. Браян Кристанте), 14. Федерико Киеза (85-20. Федерико Бернардески), 17. Чиро Имобиле (54-11. Доменико Берарди)
Резерви: 1. Салваторе Сиригу, 26. Алекс Мерет, 15. Франческо Ачерби, 23. Алесандро Бастони, 24. Алесандро Флоренци, 5. Мануел Локатели, 12. Матео Песина, 16. Браян Кристанте, 20. Федерико Бернардески, 9. Андреа Белоти, 11. Доменико Берарди, 25. Рафаел Толой
Селекционер: Роберто Манчини

Англия: 1. Джордан Пикфорд, 2. Кайл Уокър (119-17. Джейсън Санчо), 3. Люк Шоу, 4. Деклан Райс (74-8. Джордан Хендерсън (119-11. Маркъс Рашфорд)), 5. Джон Стоунс, 6. Хари Магуайър, 12. Киърън Трипиър (70-25. Букайо Сака), 14. Калвин Филипс, 19. Мейсън Маунт (99-7. Джак Грийлиш), 10. Рахийм Стърлинг, 9. Хари Кейн
Резерви: 13. Аарън Рамсдейл, 23. Сам Джонстън, 25. Букайо Сака, 7. Джак Грийлиш, 8. Джордан Хендерсън, 11. Маркъс Рашфорд, 12. Киърън Трипиър, 15. Тайрън Мингс, 16. Конър Коуди, 17. Джейсън Санчо, 20. Фил Фодън, 24. Рийс Джеймс, 26. Джъд Белингам
Селекционер: Гарет Саутгейт

Стадион: "Уембли" (Лондон)
Съдия: Бьорн Куйперс (Нидерландия)

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия