ИГРАЙ ГЕЙМ БЛИЦ 1 И СПЕЧЕЛИ НАГРАДИ ОТ СТОИЧКОВ - ТУК!

ЦСКА безусловно е най-големият евробоец в българския футбол. „Армейците“ вероятно са и най-добрият роден представител, когато се стига до изпълнения на дузпи в мачове от турнирите под егидата на УЕФА.

„Червените“ общо шест пъти са имали подобно предизвикателство в европейските клубни надпревари и в пет случая са излизали победители. Единственото изключение е на днешния ден преди 20 години.

През есента на 2003 г. съперник на ЦСКА в първия кръг на Купата на УЕФА е Торпедо (Москва). В София мачът завърша 1:1. Велизар Димитров повежда „армейците” напред в 18-ата минута, но в 78-ата Игор Семшов изравнява.

WINBET – най-голямото разнообразие от игри и джакпоти! (18+)

Ответната битка е на 15 октомври в руската столица. Торпедо първи вкарва чрез Андрес Опер още в 11-ата минута. Резултатът се запазва до последните секунди, когато в 93-ата минута Велизар Димитров изравнява.

В добавеното време няма голове и идват редът на дузпите. Вратарят на ЦСКА Стоян Колев е герой, след като спасява два удара от бялата точка. Това обаче се оказва недостатъчно, тъй като “червените” пропускат три дузпи. Неточни са Велизар Димитров, Жоао Карлос и Жоао Паоло Брито (на снимката вдясно).

Така с 3:2 напред продължава Торпедо, а ЦСКА е аут и от турнира за Купата на УЕФА, след като преди това е поразен от Галатасарай в квалификациите на Шампионската лига.

При завръщането на „червените“ в България бесни фенове на тима нападат португалския халф Жоао Паоло Брито заради пропусната дузпа и започват да го душат с шалче.

Скандалите заради отпадането не свършват с този инцидент. Загубата води до големи трусове на „Армията”. Четири дни след фаталната загуба в Москва бразилските звезди на тима Лео Лима и Родриго Соуса бягат от клуба. Малко по-късно се стига до треньорска рокада – Стойчо Младенов е заменен от Александър Станков.

15 октомври 2003 г., Купа на УЕФА, Първи кръг - реванш
Торпедо (Москва) – ЦСКА 3:2 след дузпи (1:1 в ред. вр. и след прод.)
(1:1 в първия мач)

1:0 Андрес Опер (11), 1:1 Велизар Димитров (90+3)

При дузпите: 0:0 Владимир Леонченко (пропуска), 0:0 Велизар Димитров (пропуска), 1:0 Виталий Волков, 1:1 Леонардо Лима, 1:1 Игор Лебеденко (пропуска), 1:1 Жоао Карлос (пропуска), 2:1 Никола Йолович, 2:2 Стоян Колев, 3:2 Сергей Будилин, 3:2 Жоао Паоло Брито (пропуска)

Торпедо (Москва): Дмитрий Бородин, Никола Йолович, Александър Луквич, Александър Ширко (63-Игор Лебеденко), Игор Семшов (90-Дмитрий Ровмелко), Алексей Бугаев, Владимир Леонченко, Виталий Волков, Сергей Будилин, Константин Зирянов (72-Серхий Кормилцев), Андрес Опер
Треньори: Сергей Петренко, Александър Гостенин

ЦСКА: Стоян Колев, Йордан Тодоров, Жоао Карлос, Ибрахима Гай, Александър Томаш, Алтин Хаджи, Тодор Янчев, Велизар Димитров, Емил Гъргоров (60-Жоао Паоло Брито), Христо Янев (94-Георги Антонов), Родриго Соуса (60-Леонардо Лима)
Треньор: Стойчо Младенов