Левски и ЦСКА се водили непримирими дербита в редица турнири. Един от най-любопитните им мачове е в чест на Йосиф Сталин, който е държавен ръководител на СССР след смъртта на Ленин през 1924 г. (въпреки че още от 1922 г. е генерален секретар на Комунистическата партия на Съветския съюз) до собствената си кончина на 5 март 1953 г.

Сталин е роден на 18 декември и в тази чест ЦК на БКП решава през 1950 година да организира футболно състезание през 1950 г. В надпреварата, посветена на 71-ата годишнина на Бащата на народите, взимат участие седем софийски отбора - ЦСКА (тогава Народна войска), Левски (под името Динамо), Славия (като Строител), Академик, Червено знаме, Завод 12 и Торпедо. Решителният мач за трофея преди 73 години се играе на днешния ден - 24 декември.

WINBET – завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

До финала достигат „сините“ и „армейците“. Преди началото на срещата при двата отбора влизат представители на властта, които надъхват играчите със следните думи: "Раздайте се, оставете душите си на терена в чест на другаря Йосиф Висарионович Сталин. Направете го в името на нашия спасител, в името на Партията и вечната ни дружба с КПСС и СССР".

На терена левскарите печелят с 1:0. Единственият гол пада в 21-ата минута. Негов автор е Любен Хранов-Мистри, който през 1950 г. не само печели дубъл със „сините“, но и става голмайстор на шампионата с 11 попадения.

ЕТО КАКВО ВЕСТНИК „НАРОДЕН СПОРТ“ ПИШЕ В РЕПОРТАЖА СИ ЗА МАЧА
Футболният турнир, уреден в чест на 71-ата годишнина на генералисимус Сталин, завърши вчера. Финалната среща между отборите на Динамо и Народна войска бе наблюдавана от многохилядна публика. Победи отборът на Динамо с минималният резултата 1:0.

Още във втората минута Русев, от Народна войска, пропусна стопроцентова възможност за откриване. Единственият гол бе постигнат в 21-ата минута от Хранов. Починът в първата половина на играта бе разделен - до 10-ата минута той се водеше от Народна войска, а след това от Динамо.

През второто полувреме отборът на военните очерта териториално надмощие, но без никакъв удар във вратата. Към средата на полувремето Русев повтори пропуска от началото на мача, а две минути преди края Такев даде великолепен, но неточен удар, който можеше да увеличи победата на Динамо.

ДИНАМО – НАРОДНА ВОЙСКА 1:0
1:0 Любен Хранов (21)

Динамо: Спас Андреев, Иван Димчев, Любен Хранов, Тодор Такев, Амедео Клева, Атанас Динев, Димитър Илиев, Драган Георгиев, Борислав Цветков, Йордан Томов, Арсен Димитров

Народна войска: Стефан Геренски, Георги Русев, Манол Манолов, Асен Панайотов, Георги Насев, Гаврил Стоянов, Г. Стефанов, Стефан Божков, Панайот Панайотов, Ганчо Василев, Стефан Т. Стефанов (46-Иван Колев)