Днес се навършват 35 години от една от най-драматичните и най-унизителните загуби на Левски в евротурнирите, довела до раждането на неприятното за левскарите прозвище „евроидиотите“. На 26 септември 1989 г. „сините“, тогава под името Витоша, гостуват на белгийския Антверпен в среща реванш от 1/32-финалите на Купата на УЕФА. Първата среща в София завършва 0:0, а българският тим удря две греди.

Точно преди реванша в Белгия титулярният вратар Димитър Попов получава контузия и на терена излиза Здравко Здравков. Двубоят на „Босулщадион“ в Белгия е истинска драма. Минута преди края на редовното време „сините“ водят с 3:1, но допускат загуба с 3:4.

Преди повече от десет години европейската футболна централа издаде историята на турнира за Купата на УЕФА в азбучник от А до Я. Под буквата А фигурира „Антверпенското чудо“ и е описана именно срещата на Антверпен с Левски, когато след 80-ата минута падат 6 гола.

„Сините“ повеждат още в 6-ата минута чрез Георги Славчев. В 70-ата надеждите на домакините съвсем намаляват след контузията на Франки Декен, напуснал принудително и оставил отбора с играч по-малко заради извършените вече две смени, колкото са разрешени по това време.

Тогава има сериозно забавяне на мача, което налага дълго допълнително време, дадено от австрийския съдия Фридрих Кюп. Именно тогава идва драмата.

Осем минути преди края на редовното време Ралф Гейленкирхен вкарва от малък ъгъл за 1:1. Попадението пробужда домакините, играта се отваря. Това позволява на Георги Донков да върне аванса на „сините“, а минута преди края Петър Михтарски, който през целия мач прави куп пропуски, вкарва трети гол за Витоша и след това целува тревата - 1:3.

Дори когато в 91-ата минута Нико Клаесен намалява, никой не може да предвиди драмата. В четвъртата минута на добавеното време Клаесен вкарва за втори път и изравнява. Дори този резултат е достатъчен за тима на Добромир Жечев да продължи напред. Три минути след това Рафаел Куаранта надскача статичната българска защита и с глава вкарва победния гол за белгийците.

Дори на него му е трудно да повярва, че мачът е спечелен, а хиляди фенове слизат на терена да празнуват чудото. Западните медии поставят пропиляната победа в Топ 5 на най-големите издънки в Европа за десетилетието. Едно издание нарича „сините“ с прозвището „евроидиоти“, което и до днес е използвано от феновете на големия съперник на Левски – ЦСКА.

Героят на белгийския тим Рафаел Куаранта е роден на 29 декември 1957 година в градчето Тернайен (Белгия). Освен за Антверпен като футболист е играл за Лиеж и Стандард (Лиеж). След края на кариерата си работи като треньор и директор в редица школи. 66-годишният в момента бивш халф е треньор на женския РФК Лиеж.

Преди няколко години кошмарът на Левски влиза в политиката и беше кандидат за депутат в регионалния парламент на провинция Валония от листата на ПС (Партията на социалистите). Партията му се представи успешно, но той не успя да влезе в парламента и беше седма резерва.

В кореспонденция със свой близък Куаранта уточнява, че е голям почитател на комунизма, но понеже реалното му съществуване е невъзможно, е погледнал смело и е прегърнал идеите и възгледите на социалистите в Белгия. Рафаел признава, че е симпатизирал на всички лидери на социалистическите страни от периода на Студената война – Леонид Брежнев, Янош Кадар, Войчех Ярузелски, Тодор Живков и други.

Рафаел Куаранта е изключително активен, а на профила му във „Фейсбук“ е пълно със снимки и послания, с които ще се опита да прогресира в политиката.

26 септември 1989, 1:32-финал, УЕФА-реванш
Антверпен - Левски 4:3

(0:0 в първия мач)
0:1 Георги Славчев (6), 1:1 Гейленкирхен (82), 1:2 Георги Донков (84), 1:3 Петър Михтарски (89), 2:3 Клаесен (90+1), 3:3 Клаесен (90+4), 4:3 Куаранта (90+7)

12.jpgАнтверпен: Де Коник, Кикенс, Брокарт, Декен, Смидт, Лехноф (46–Гейленкирхен), Ван Роой, Шроотен, Куаранта, Клаесен, Чернятински (65–Хубрешт)

 

13.jpgВитоша: Здравко Здравков, Кирил Вангелов, Красимир Коев, Стоил Георгиев, Богомил Савов, Георги Славчев, Велко Йотов (69-Георги Донков), Илия Груев, Петър Михтарски, Георги Йорданов (84-Динко Господинов), Божидар Искренов

 

Антверпен, „Босулщадион“ - 10 000 зрители

Съдия: Фридрих Кюп (Австрия)

Жълти картони: Куаранта (Антверпен); Кирил Вангелов, Георги Донков (Витоша)