Темата за ситуацията в БФС, Димитър Бербатов и представянето на националния отбор е особено актуална през последните дни. Само преди броени дни имаше масов протест срещу управлението на Борислав Михайлов, който прерасна в бой между полицаи и фенове. Това стана точно по време на евроквалификацията с Унгария (2:2). Днес „лъвовете“ гостуват на Сърбия в последния си мач от квалификациите за Евро 2024.

Точно преди 15 години, на 19 ноември 2008 г., националите гостуват на западната ни съседка за контролна среща. Двубоят е бенефис за легендарния нападател Саво Милошевич. Сърбите ни разцепват за успеха с 6:1, като ни вкарват четири гола в първите 35 минути. В рамките на първия четвърт час българският вратар Георги Петков спасява две дузпи.

Още в петата минута Милошевич пропуска от бялата точка, а четири минути по-късно Милан Йованович открива резултата. В 15-ата минута съдията Петер Зипел (Германия) дава втора дузпа, при която ударът на Саво Милошевич отново е спасен от Петков. Пет минути след това Благой Георгиев изравнява с точно изпълнение на фаул.

В 26-ата минута Сърбия възстановява аванса си след нов гол на Йованович, който се възползва от асистенция с пета на Милошевич. Играещият 102-рия си и последен мач за националния отбор все пак се разписа във вратата на Георги Петков. Това стана в 28-ата минута, когато засече центриране на Милош Красич.

WINBET – завишени коефициенти за топ спортни събития (18+)

В 30-ата минута звездата на българския национален отбор Димитър Бербатов напуска терена и е заменен от Цветан Генков. Нападателят на Манчестър Юнайтед е прегледан от сръбски лекар, който поставя диагнозата разтежение на бедрен мускул. В 34-ата минута Саво Милошевич вкарва втория си гол в мача, който отново идва след асистенция на Красич.

На полувремето мениджърът на Бербо - Емил Данчев, иска включване по телефона. В ефира на БНТ той нападна коментатора на контролата Петър Василев, който обвинява Митко за излизането му от игра.

"Искам да кажа нещо за господина, който коментира бокс и колоездене. Заради такива като него, Бербатов може да обяви утре, че се отказва от националния отбор. Не знам какви поръчки изпълнява този човек и какво цели с изказванията си", гневи се Данчев в национален ефир.

В 57-ата минута Ненад Милияш покачва на 5:1 за Сърбия, а десет минути по-късно Данко Лазович оформя крайния резултат. Домакините на два пъти нямат късмет и удрят гредите на вратата на Георги Петков. Едва в края на мача българските национали успяват да притесня вратаря Дишленкович, който отразява удари на Димитър Рангелов и Валентин Илиев.

"Щом все аз съм виновен и мен нападате след загубите, съм готов да си тръгна", казва Бербатов пред медиите преди да излети от Белград за Англия заедно със сръбския национал Неманя Видич с чартърен полет, осигурен от клубния им отбор Манчестър Юнайтед.

Президентът на БФС Борислав Михайлов е изключително мрачен след тежката загуба. Той влиза в съблекалнята и заявява пред националите: "Станахте за смях пред цяла България и пред погледа на президента Георги Първанов, който беше на трибуните!". След поражението селекционерът Пламен Марков е уволнен, а на мястото му е назначен Станимир Стоилов.

Сърбия – България 6:1
1:0 Йованович (9), 1:1 Благой Георгиев (20), 2:1 Йованович (26), 3:1 Милошевич (27), 4:1 Милошевич (34), 5:1 Милияш (57), 6:1 Лазович (67)

Сърбия: 25.Владимир Дишленкович, 6.Бранислав Иванович, 5.Неманя Видич (46-15.Игор Джурич), 13.Александър Лукович, 3.Александър Коларов, 11.Ненад Милияш (60-22.Иван Ергич), 10.Деян Станкович (46-4.Гойко Качар), 17.Милош Красич, 14.Милано Йованович (60-7.Зоран Тошич), 8.Данко Лазович, 9.Саво Милошевич (35-18.Драган Мърджа)
Селекционер: Радомир Антич

България: 12.Георги Петков, 16.Живко Миланов (46-6.Станислав Манолев), 3.Александър Тунчев (46-4.Кирил Котев), 5.Валентин Илиев, 2.Михаил Венков (68-14.Йордан Минев), 10.Стилиян Петров (65-17.Иван Стоянов), 8.Чавдар Янков (46-13.Коста Янев), 7.Велизар Димитров, 15.Благой Георгиев, 9.Димитър Бербатов (30-11.Цветан Генков), 18.Димитър Рангелов
Селекционер: Пламен Марков

Стадион: "Партизан" - 7000 зрители
Съдия: Петер Зипел (Германия)