ИГРАЙ ГЕЙМ БЛИЦ 1 И СПЕЧЕЛИ НАГРАДИ ОТ СТОИЧКОВ - ТУК!

Точно на днешната дата 6 октомври преди 35 години Милан побеждава Левски с 5:2 на стадион "Сан Сиро“ в 1/16-финал за КЕШ. Първата среща две седмици по-рано на „Герена“ приключва също с успех на италианския колос – 2:0.

Големият герой на реванша през 1988 година е Марко ван Бастен. Легендарният холандец вкарва четири гола във вратата на „сините“. Това се случва само няколко месеца, след като извежда Холандия до европейската титла на първенството в Западна Германия. Там на финала Марко вкарва един от най-красивите голове в цялата история на футбола.

Ван Бастен проспива двубоя със „сините“ в София, но в Милано събужда и превръща нощта в кошмарна за софиянци. В 13-ата минута той вече е забил две попадения, а в края на полувремето оформя хеттрика си. Шест минути преди края Марко вкарва четвъртия си гол, оформяйки крайното 5:2. Преди това Вирдис също изправя публиката на крака.

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

В игра за Левски се появява настоящият треньор на тима Николай Костов. Той влиза като резерва в 75-ата минута на мястото на Емил Велев-Кокала.

Костов не играе две седмици по-рано.

Поражението с 5:2 ражда нов лаф във футболния ни фолклор. Според него Ван Бастен и Милан са прекръстили „синия“ клуб на Петко Миланов.  Дали е важно или не, но уточняваме, че тогава Левски се подвизава под името Витоша.

За Левски точни са Сашо Начев и Николай Илиев. Макар че не успява да опази Ван Бастен, след като му е поставена тази задача, Ники поизмива донякъде срама с красив гол.  Той се разписва след блестящо включване в атака и приказно изпълнение.

Всъщност, Левски получава пет гола от Милан и през 1967 година в турнира за КНК, когато губи с 1:5 в Италия, а в София двубоят завършва 1:1. Тогава обаче лафът за Петко Миланов няма такава голяма популярност у нас както през 1988 година.

6 октомври 1988, КЕШ
МИЛАН – ЛЕВСКИ 5:2

2:0 Ван Бастен (2, 13), 2:1 Сашо Начев (29), 3:1 Ван Бастен (43), 4:1 Вирдис (63), 4:2 Николай Илиев (73), 5:2 Ван Бастен (84)

МИЛАН: Дж. Гали, Тасоти, Муси, Коломбо (75 – Лантиньоти), Ф. Гали, Барези, Донадони, Анчелоти, Ван Бастен, Рийкард, Вирдис (69 – Капелини).

ЛЕВСКИ: Б. Михайлов, Стоил Георгиев, Й. Мурлев, П. Петров, Н. Илиев, Г. Славчев, В. Драголов, С. Начев, Велев, Г. Йорданов, Росен Крумов.