Вчера БЛИЦ СПОРТ припомни на своите читатели за обрата от 18 ноември 1995 г., когато Левски побеждава ЦСКА с 3:1 в първенството, след като наваксва пасив от автогол. Успехът с 31-годишна давност много напомня за вчерашния триумф на „сините“ над големия съперник във вечното дерби.
Има обаче още един случай в историята на битките между Левски и ЦСКА, в който тимът от „Герена“ първо поразява собствената си врата, а след това стига до успеха с 3:1. Това се случва на 15 май 2002 г. във финала за Купата на България, игран на стадион „Славия“. Тогава „червените“ също са символичен домакин, както беше и вчера.
Преди 24 години също вратарска грешка става причина за автогол на Левски, също както се случи и вчера. Тогава в 31-ата минута Тодор Янчев центрира към наказателното поле на Левски. Георги Петков излиза да пресече подаването, но не успява да улови топката, която се отбива в левия крак на Далибор Драгич и влиза във вратата. Вратарят влиза в спор със съдията Димитър Димитров, претендирайки за нарушение в атака на Хамилтон Рикард. В крайна сметка реферът показва жълт картон на Петков. До края на първото полувреме Владимир Манчев и Рикард пропускат възможности за удвояване аванса на „червените“. Съперникът отговаря с удар с глава на Бисер Иванов.
Още във втората минута на второто полувреме Левски изравнява. Дълго подаване на Георги Петков към Георги Иванов е пресечено от Георги Антонов, но топката попада в пробиващия на скорост Константин Головской, който пронизва мрежата на Ненад Лукич. В 70-ата минута Гонзо удвоява аванса на „сините“, след като с глава засича центриране отдясно на Головской.
Седем минути преди края „сините“ подпечатват успеха си. Унгарецът Петер Кабат, който е влязъл като резерва 11 минути по-рано, се разписва за 3:1 със силен удар от пряк свободен удар, пращайки топката в долния ляв ъгъл на Лукич. Това е още една прилика с мача от 25 април 2026 г., когато в 80-ата минута резервата Мазир Сула подпечата успеха на „сините“ с гол за 3:1.
С успеха си от 15 май 2002 г. Левски печели Купата на България след успех над ЦСКА с 3:1 след обрат и изоставане в резултата след автогол. Вчера при подобен развой на резултата тимът от „Герена“ получи мачбол за шампионската титла. В оставащите си пет мача до края на сезона „сините“ трябва да постигнат една победа, за да си гарантират първото място./БЛИЦ
15 май 2002 г., Купа на България – финал
ЦСКА – ЛЕВСКИ 1:3
1:0 Далибор Драгич (31-автогол), 1:1 Константин Головской (47), 1:2 Георги Иванов (70), 1:3 Петер Кабат (83)
ЦСКА: Ненад Лукич, Георги Антонов, Ибрахима Гай (50-Йордан Върбанов), Мичо Вранеш (62 – Петър Златинов), Тодор Янчев, Александър Томаш, Йован Веселинович (73 – Асен Букарев), Светослав Петров, Стефан Джилио, Хамилтън Рикард, Владимир Манчев
Треньор: Луиджи Симони
Левски: Георги Петков, Станислав Ангелов, Станимир Стоилов, Бисер Иванов, Далибор Драгич, Илиан Стоянов (55 – Димитър Телкийски), Константин Головской (75 – Георги Марков), Саша Симонович, Георги Иванов, Миодраг Пантелич (72 – Петер Кабат), Елин Топузаков
Треньор: Славолюб Муслин
София, стадион „Славия“ – 15 000 зрители
Съдия: Димитър Димитров
Жълти картони: Ненад Лукич, Стефан Джилио, Йован Веселинович (ЦСКА); Георги Петков (Левски)