ЦСКА вече повече повече от 30 години има спонсорски надпис на гърдите на играчите. Има един случай, при който „армейците“ получават забрана от УЕФА да поставят там логото на френска компания за изключително важен мач и не става дума за съвременните правила, непозволяващи рекламирането на букмейкърски, цигарени или алкохолни компании.
Историята е от преди точно 35 години и БЛИЦ я разказва на своите читатели. На 7 март 1990 г. „армейците“ приемат Олимпик (Марсилия) в първи четвъртфинал на Купата на европейските шампиони. Тимът от Лазурния бряг под управлението на бизнесмена Бернар Тапи е пълен с актуални и бъдещи звезди, а освен това тъкмо е започнал да превзема френски футбол, като му предстои да спечели Шампионската лига през 1993 г. и да се забърка в голям корупционен скандал. Това обаче е друга тема.
В България пък ветровете на промяната духат с пълна сила след свалянето на Тодор Живков от власт броени месеци по-рано и все повече тенденции от Западна Европа нахлуват в страната.
За мача срещу Олимпик (Марсилия) на стадион „Васил Левски“ ЦСКА възнамерява да се появи със спонсорски надпис на фланелките. УЕФА обаче отказва и така "армейците" са лишени от възможността в касата им да влезе сериозна сума в западна валута. Причината за това е изпуснат срок за регистрация на договора пред евроцентралата. Това става ясно от репортажа на в. „Футбол“ за срещата.
„В предстартовата суетня около първия мач в София се разбра, че ЦСКА, не може да рекламира върху фланелките си френската мебелна къща „Мезон дьо ла Литри“ поради забрана на УЕФА. От седалището на организацията разбрахме, че заявка за спонсорство се прави през септември, когато започват клубните турнири“, пише изданието в броя си след двубоя.
ЦСКА губи в София с 0:1 след гол на резервата Филип Тис, който в 85-ата минута се разписва малко случайно. Той пробива отдясно в наказателното поле и изглежда прави опит да центрира, но изстреляната от малък ъгъл топка влиза във вратата на Илия Вълов. Домакините правят слаб мач, а единствено на висота са Георги Георгиев, Емил Костадинов и вратарят Вълов. Това е отразено и в репортажа за срещата на в. "Народен спорт". Реваншът е на 21 март 1990 г., а „армейците“ отстъпват на „Стад Велодром“ с 1:3. На полуфиналите Олимпик (Марсилия) е елиминиран от Бенфика, който впоследствие на финала във Виена записва загуба от Милан с 0:1.
Трябва да се отбележи, че през същия сезон 1989/90 ЦСКА в някои мачове от българското първенство играе със спонсорски надпис на екипите. На гърдите на играчите на Димитър Пенев стои името на транспортната фирма „Комко“. Така е дадено началото на поставянето на логото на спонсор върху екипите на „армейците“. В годините след това на фланелките на ЦСКА ще стоят имената на различни чуждестранни и български компании от най-разнообразни сфери на бизнеса.
РЕПОРТАЖЪТ НА В. „НАРОДЕН СПОРТ“ ЗА МАЧА В СОФИЯ
В турнира на шампионите
Звездите на Марсилия блестят
Чакахме го този мач, надявахме се, таяхме надежди. Та ЦСКА остана единственият ни отбор на европейската клубна сцена и то в най-авторитетния турнир – на шампионите. Е, малко ли е това да доведеш на стадиона 50 000, да ги накараш да бъдат възторжено гръмогласни, да заживеят със сладката надежда за победа. Уви, това не стана...
Знаеха с кого си имат работа домакините и едва ли са си правили илюзии, че ще им бъде леко в този първи дуел от четвъртфиналното стъпало. Марсилия дойде тук със самочувствие и си замина с настроение. А очаквахме, че в този мач футболистите на ЦСКА ще успеят да зарадват привържениците си. Та в техните редици бяха все изпитани бойци, голяма част от тях обличали и фланелката на националния обор. Бурята, която чакахме, обаче въобще я нямаше – съперникът добре знаеше какво да прави и бързо ни респектира с играта си. Запомни се с доброто темпо, което налагаше, с мъжеството и волята да надделее, а на моменти и с твърдостта си. Олимпик потвърди още един път, че е голям тим, че в редиците му има елитни състезатели. Класата им пролича още в началната фаза на мача, развръзката от който значеше много за преминаването на полуфиналите.
„Компанията“ на Стоичков този път не бе на нужната висота. Сам той остана в плен на Мюра, а останалите рядко успяваха да направят нещо сериозно пред вратата на Юар. Често губеха топката, лесно попадаха в клещите на безкомпромисната френска защита. В този план играта не вървеше – Георгиев полагаше много усилия да сложи някакъв ред в средата на терена, но не беше подпомогнат особен от останалите. Напред Костадинов беше единствен, който „тормозеше“ понякога пазачите си. Така „армейците“ рядко стигаха до подстъпите пред вратата на Олимпик, а няколкото удара удара, отправени към Юар, съвсем не бяха така страшни за неговата класа. Колеблива бе и защитата ни, често пъти бе поставяна в „шах“ от снажните нападатели на гостите. Аморос напускаше не един път мястото си краен защитник, за да подпомага напред съотборниците си. Веркрюиз, Папен и Уодъл плетяха интересни ходове, от които ръцете на Вълов често „пареха“.
Така в повечето случаи рисунъка на мача очертаваха гостите с далеч по изящна тактика. С няколко думи – знаеха какво искат и как да го постигнат. Бяха готови да си отидат и след един равен мач, и се стремяха към него, но не пропуснаха възможността за победа. Тя дойде в самия край на срещата, когато току-що влезлият Тис (изненадващо за много от френските журналисти) успя от невероятно положение да изненада безпогрешния до този момент Вълов.
Така „армейците“ загубиха първия четвъртфинален мач от европейския турнир на шампионите. Неприятна е не само загубата, а преди всичко неубедителната игра на всички снощи. Едва ли има някой, който да е доволен от показаното в този дуел, макар че си даваме сметка за силата на съперника.
Предстои ни реваншът в Марсилия. Не си правим никакви илюзии, че там могат да станат чудеса. Убедени сме обаче, че футболистите на ЦСКА могат много повече и ще поискаме от тях да го покажат там, за да защитят доброто си име на европейската футболна сцена.
7 март 1990 г.
КЕШ, 1/4-финал, първи мач
ЦСКА – Олимпик (Марсилия) 0:1
0:1 Филип Тис (85)
ЦСКА: Илия Вълов, Емил Димитров, Трифон Иванов, Мариус Уруков (33-Стефан Бачев), Димитър Младенов, Марин Бакалов, Костадин Янчев (78-Петър Витанов), Георги Георгиев, Ивайло Киров, Емил Костадинов, Христо Стоичков
Олимпик (Марсилия): Гаетан Юар, Мануел Аморос, Ерик ди Меко, Ерик Мюра, Мозер (78-Филип Тис), Бруно Жермен, Дидие Дешан, Жан Тигана, Жан-Пиер Папен, Филип Веркрюис, Крис Уодъл (72-Енцо Франческоли)
София, „Васил Левски“ – 55 000 зрители
Съдия: Арон Шмидхубер (Германия)
Жълти картони: Димитър Младенов (ЦСКА); Ерик ди Меко, Филип Веркрюис, Жан-Пиер Папен (Олимпик Марсилия)