На 20 март 1974 г. отборът на ЦСКА изнесе един от най-впечатляващите си мачове в европейските клубни турнири, побеждавайки в София мюнхенския Байерн с 2:1. Въпреки че след 1:4 на първия мач в Мюнхен армейците отпаднаха от борбата за Купата на европейските шампиони, те оставиха ярки впечатления с представянето си в турнира.

След детронирането на легендарния Аякс амбициите на ЦСКА в шампионския турнир на Европа определено бяха по-големи. На четвъртфинала обаче срещу „червените“ бе Байерн Мюнхен, който внушаваше с шестимата западногермански националии – Майер, Брайтнер, Шварценбек, Бекенбауер, Герд Мюлер и Ули Хьонес. На първия мач в Мюнхен баварците спечелиха с 4:1 не без помощта и на испанския съдия Пабло Санчес Ибанес, който определено ги подкрепяше.

WINBET – персонални бонуси всеки ден! (18+)

Въпреки чувствителната загуба, за реванша трибуните на националния стадион „Васил Левски“ се пръскаха по шевовете. Хилядите очакваха да стане чудо и след Аякс армейците да елиминират и баварския колос. Първоначалният натиск на ЦСКА бе удържан от гостите, а в 30-ата минута станахме свидетели на поредното съдийско пристрастие. Рот пое топката в явна засада (това по-късно го каза и дежурният делегат на УЕФА Дедес от Гърция), остана сам срещу вратаря Симеонов и след стълкновението между тях ирландският съдия Джон Карпентър отсъди… дузпа за Байерн. Стадионът изригна, малко оставаше публиката да нахлуе на терена, но нищо не можеше да се направи. След мача Мони Симеонов се кълнеше, че не е докосвал Рот. Брайтнер бе точен от бялата точка и задачата вече ставаше почти неизпълнима.

Вярно е, че малко след това съдията отсъди дузпа и в полза на ЦСКА, реализирана от Божил Колев, а три минути след почивката Георги Денев върна илюзорните надежди – 2:1. Армейците се впусната в атаки „ва банк“, защото един евентуален трети гол ги доближаваше до изравняване на резултата в двата мача. В тези минути Денев бе във вихъра си и буквално всяваше паника в баварската отбрана. Удар на Пенев бе спасен с мъка от Майер под гредата, а Михайлов и Никодимов улучиха страничните стълбове. В тези минути Бекенбауер като гръмоотвод обираше всички високи топки, но напрежението пред западногерманската врата не стихна до последния съдийски сигнал. След края гостите се прегръщаха радостни, тъй като бяха преодолели може би най-сериозния си съперник в турнира.

Ето и някои мнения след мача – делегатът Дедес: Байерн вкара своя гол след като не бе отсъдена явна засада. Резултатът трябваше да бъде 3:0 за ЦСКА.“ Димитър Пенев: Играхме с голямо желание за реванш, но тази несъществуваща дузпа ни охлади настроението.“ Треньорът на Байерн Удо Латек: „Важното е, че отидохме по-напред в турнира.“ Франц Бекенбауер: „ЦСКА бе най-силният ни съперник в турнира досега. Видя се, че българският шампион неслучайно е елиминирал Аякс.“ Рот: „Най-тежката ми задача бе срещу този неуловим Денев, който отлично владее топката и тя трудно му се отнема.“

Въпреки отпадането, победата на ЦСКА над Байерн получи широк отзвук и бе оценена по достойнство във футболна Европа. Многозначителни са думите на Димитър Пенев години по-късно. Когато бе запитан дали смята мача с Аякс за най-впечатляващия в кариерата му, той постави дуела с Байерн по-високо: „Тогава победихме отбор, в който имаше шестима западногермански национали, които само три месеца по-късно станаха световни шампиони.“