ИГРАЙ ГЕЙМ БЛИЦ 3 И СПЕЧЕЛИ ЗЛАТНА ТОПКА ОТ СТОИЧКОВ - ТУК!

Точно след една седмица предстои да се изиграе столичното дерби между Левски и Локомотив. На днешния ден обаче се отбелязват 29 години от паметен мач между „сините“ и „железничарите“.

На 20 ноември 1994 г. Левски се изправя срещу Локомотив (София) в среща от 13-ия кръг на първенството. „Червено-черните“ са лидер в класирането, имат три точки аванс пред „сините“ и са с изразени шампионски амбиции.

WINBET – забавление онлайн с над 1400 слот игри! (18+)

Левски обаче разбива конкурента си за титлата с 8:0, постигайки нечуван дотогава резултат между двата отбора.

ова се случва в период, когато „сините“ газят Ботев (Пловдив) с 6:1 и ЦСКА със 7:1.

Началото на победата на Левски над Локомотив (София) е поставено още в петата минута с гол на Даниел Боримиров. Той удвоява аванса на тима си в 12-ата минута, а това е гол №2450 в историята на „сините“ в „А“ група.

В 19-ата минута Адалберт Зафиров засича в собствената си врата центриране на Илиан Илиев. Три минути преди изтичането на половин час от началото на мача Николай Тодоров е точен за 4:0.

В 40-ата минута Илиан Илиев бележи първия си гол в мача, а в 69-ата отново е точен. Малко преди второто му попадение Локото остава с човек по-малко след червен картон на Иво Славчев.

Георги Иванов-Геша вкарва вкарва в 71-ата минута, а осем минути по-късно Станимир Стоилов оформя крайното 8:0.

Много интересна е историята как на „Герена“ са се мотивирали за победата над Локомотив (София). Тя е разказана от известния доктор Михаил Илиев.

„През 1994 г. работих в Левски, където треньор бе Георги Василев, а спортно-технически директор Андрей Желязков. Отборът беше невероятно силен, същия сезон би ЦСКА със 7:1. Добре, ама на първо място е Локомотив (София), където кондиционен треньор беше моят много близък приятел Трендафил Терзийски. Предстоеше мач между двата отбора и в понеделник вестник "Футбол" излезе със заглавие „Локо (Сф) чака поредните си клиенти“. Разликата беше 3 т. в полза на "железничарите" и ако ни бяха победили, много трудно щяхме да ги настигнем и да се преборим за титлата. Взимам вестника, отивам на "Герена" и право при Гочето и Жужо. Предложих им да закача вестника в съблекалнята, без изобщо да надъхваме допълнително играчите. Така и направихме. Непосредствено преди мача в тунела на стадиона при мен идва Терзийски и ми казва: „Много си прежълтял, явно доста ви е страх.“ Не му обърнах внимание, но той не спря. „Ще ви бием поне с 2:0“, „Нямате шансове“, и т. н. Добре, ама до почивката резултатът бе 5:0 за „Левски“. Влизаме в тунела на полувремето, а Терзийски го няма. Притесних се, че му е станало нещо. На следващия ден му пратих една кифла "осморка". За спомен. Въпреки това и до ден-днешен си оставаме големи приятели“, призна Михаил Илиев преди години.

ЛЕВСКИ - ЛОКО (СФ) 8:0
1:0 Даниел Боримиров (5), 2:0 Даниел Боримиров (12), 3:0 Адалберт Зафиров (19-автогол), 4:0 Николай Тодоров (27), 5:0 Илиан Илиев (40), 6:0 Илиан Илиев (69), 7:0 Георги Иванов (71), 8:0 Станимир Стоилов (79)

ЛЕВСКИ: Здравко Здравков, Емил Кременлиев, Валентин Дъртилов, Цанко Цветанов, Гошо Гинчев, Златко Янков (78-Кънчо Йорданов), Даниел Боримиров, Георги Иванов (78-Пламен Тимнев), Станимир Стоилов, Николай Тодоров, Илиан Илиев
Треньор: Георги Василев

ЛОКО (СФ): Румен Апостолов, Пламен Мечев, Валери Йочев, Димитър Васев, Адалберт Зафиров, Иво Славчев, Диян Ангелов, Саша Вукоевич (65-Явор Вълчинов), Иван Радивоевич, Диян Петков (46-Лазар Въчков), Станимир Илиев
Треньор: Радослав Здравков