Димитър Златанов е волейболист №1 на България на ХХ век и единственият българин, приет във волейболната Зала на славата в Холиоук (САЩ). Роден е на 9 ноември 1948 г. в Ихтиман. С отбора на ЦСКА печели Купата на европейските шампиони през 1968 г. и Купата на носителите на национални купи през 1976 г., като играе още два финала на Европа. С “червените” има 9 титли на България - от 1968-а до 1978 г. 
С националния отбор става сребърен медалист на световното в София 1970 г. и е обявен за нападател №1 в света. Олимпийски вицешампион е от игрите в Москва през 1980 г. Играл е още в италианския “Торино” и в японския “Сантори”. Като треньор стига до три национални титли с ЦСКА, а след това работи в Италия. През 1999 г. е президент на Българската федерация по волейбол.

-Г-н Златанов, нашите волейболни национали завършиха на четвърто място на Европейското първенство. Как ще коментирате представянето им?
-
Бих казал, че направихме най-доброто, което можеше да се очаква. Имайте предвид, че
ни сполетяха и
кадрови проблеми

преди старта на първенството. Селекционерът Пламен Константинов не можеше да разчита накуп доказани състезатели като
Тодор Скримов, Андрей Жеков, Николай Николов. Допоследно под въпрос беше и Теодор Салпаров. Срещу италианците, в спора за бронзовите медали, пострада и Николай Пенчев. Въпреки проблемите, влязохме в четворката. По този начин беше изпълнена програмата минимум. Загатнахме, че можем и нещо повече. Би било хубаво да украсим достойното си представяне и с един медал. За съжаление това не се случи обаче. Италианците ни надхитриха и надиграха. Жалко.
Chuguna 3_3.jpg
-Защо загубихме от Франция на полуфинала? Започнахме отлично, при това имахме и преднина от 2:0 гейма...
-Не може да се търсят индивидуални вини и отговорности за поражението от „петлите”. Това е колективна игра. Съперникът ни е отбор №1 в света в момента. Неслучайно французите грабнаха и европейската титла. Защо загубихме най-важния мач? Би следвало да се направи сега един подробен, сериозен и задълбочен анализ въобще на развитието на играта ни през шампионата и специално на този мач. Така ще се разберат причините да изпуснем птичето, което ни беше кацнало на рамото, така да се каже. Птичката почти беше влязла в кафеза (б.р.- смее се).  Анализът е задължителен, за да видим къде са слабостите и грешките ни, за да не повтаряме в бъдеще. Във волейбола няма равен резултат, винаги има победители и победени. Важното е, че в моментите, когато с нашите усилия бяхме докарали мача до там, че да сме на крачка от победата, ние не успяхме да я направим тази крачка. Нещо малко не ни достигна. Но в големият волейбол и малкото е много, както се казва. Не успяхме да използваме благоприятната ситуация, след като поведохме с 2:0 гейма. Успехът би дошъл вследствие усилията на колектива, хвърлил дългогодишен труд в преследване на една цел. Всеки опитен отбор знае как да играе, как да реагира в напечените моменти. Мобилизират се физически, психологически и технически качества за постигане на определен резултат. Това всичко се извършва в кратък отрязък от време.

-Психологически ли не издържаха нашите национали?
-По-скоро тактически не успяха да разиграят отделните ситуации както трябва. 

-Владо Николов, който наистина беше един от най-добрите в българския тим по време на целия турнир, се извини след мача с Франция на своите колеги...
-Пак повтарям, че волейболът е колективен спорт. Когато губим, губим всички, когато печелим, печелим всички. Това е. Владо не играе сам. Той е част от екипа. Прави му чест, че се извинява, но вината не е само негова.

-Пламен Константинов направи ли някакви грешки?
-Пламен сигурно си е мислил, че прави най-доброто в този момент. Вътре на игрището той ги вижда нещата по един начин, а ние отвън по съвсем различен. Не мога да ви кажа какво му е било в главата на треньора.

-Очаквахме нашите проблеми да дойдат най-вече от най-голямата звезда на французите Ървин Нгапет. Обаче в събота ни изненада един по-малко популярен герой - Антонен Рузие. Това момче май направи мача на живота си?
-Прав сте. Ние така и не намерихме решение за неговите действия. Ето, отново опираме до колектива. Значи, когато някой почне да ни тормози, трябва по най-бързия начин да се вземат мерки, да се търси противодействие.

Това се решава
долу на игрището

Но трябва да призная, че съперникът ни изненада с този Рузие.

-Можехме ли да стигнем и до европейската титла?
-Да. Биехме ли Франция, се създаваше прекрасна възможност. Още повече, че в спор за титлата щяхме да се изправим срещу сензацията на Евро 2015 Словения. Но за съжаление изпуснахме шанса. Това е в резултат на показаното на игрището. Явно момчетата не могат да реагират перфектно на дадени ситуации и да си довършат работата както трябва. Но отново ви казвам, че всички от отбора ни заслужават похвала и поклон. С оглед кадровите проблеми Пламен Костантинов трудно можеше да води нормален тренировъчен процес, да се отиграват различни тактически задания. Нормално е да се появят проблеми и около сработването на състава. Едни са свикнали да работят с определени свои колеги, но вместо това в кратки срокове трябва да се нагаждат към стила и играта на съвсем различни волейболисти. Има го този момент, че когато нещо не е направено и отиграно на тренировка, как тогава ще го направим и на мач. Трудно би станало.
K13_1.jpg
-Кого бихте отличили от нашия тим?
-Не, конкретни имена няма да ви цитирам. Имаше си жури, което посочи Теодор Тодоров за най-добър централен блокировач, Виктор Йосифов за най-добър втори блокировач, а капитанът Владимир Николов получи признанието за феърплей. Мисля, че тази класация е обективна. Но аз по-скоро държа на отбора, на отборната работа.     

-
Наскоро се проведоха поредните безсмислени избори за шеф на федерацията.Новият-стар шеф си остана инженер Данчо Лазаров. Докога ще продължи всевластието му?
-
Ами когато той самият реши да се откаже, ще се откаже. Лазаров няма реални опоненти срещу себе си.

-Вашето поколение също изпита разочарованието да изпусне титлата замалко пред собствена публика... През 1970 г. загубихте финала на Световното в София срещу ГДР. Има ли някакъв комплекс на „вторите”?
-Не, не мисля така. Можем да направим някаква аналогия, но всяко поколение си е само за себе си. Различни бяха времената тогава, сега е съвсем друго. Волейболът се играше по съвсем различни правила. Имам предвид най-вече точкуването. Ако играехме по сегашната система, на Мондиала през 1970 г. щяхме да станем световни шампиони. Сигурен съм в това. Казват, че задкулистни игри са ни попречили навремето да станем първенци. Бихме руснаците с 3:0, което им държа влага години наред. Беше

най-унизителната
загуба в цялата история
на техния волейбол

Още преди началото на първенството се знаеше, че румънец ще свири финала. Преди това пък румънците очакваха българин да ръководи тяхната среща с Полша. Не зная какво се е случвало зад кулисите. Не искам и да си мисля за това. Все пак първенството през 1970 г. си остава за мен и за моето поколение един хубав спомен.

- На Олимпиадата в Москва пак финиширате на второ място...Защо преди това бяхте в продължение на две години извън отбора?
-
Защото се появиха известни сътресения в тима. Аз реших да се откажа и повече да не играя. И без това бях на 30 и кусур години. С течение на обстоятелствата се върнах впоследствие и постигнахме този голям успех – финал на Олимпийски игри. Всичко започна от Световното в Италия през 1978 г., когато останахме десети. Вината за лошото представяне се хвърли върху нас с Митко Каров. След  загубата от Китай с 0:3 зам.-председателят на федерацията Грую Юруков ни събра в  хотела в Рим и ни направи на нищо. Не издържах и му  казах: “Нямате право да говорите така. Ние сме направили каквото можем, а това  какво е дал треньорът, питайте него.” Не бях съгласен вината да се хвърля върху нас при положение, че  треньорът (Сава Ролев – б.р.) не си е свършил работата. Обявих им на началниците: „Щом е така, аз се отказвам”. И така...През 1979 г. се върнах по молба на новия селекционер Тодор Пиперков. На  европейското във Франция се класирахме десети. Януари месец 1980-а имаше  олимпийски квалификации. Бихме корейците на финала и се класирахме. На Игрите бихме Куба на старта. Работата ни потръгна. На  полуфинала се справихме и с Полша с 3:0. На финала ни чакаше СССР. Сам се сещате, че трудно можеше да  спечелим. Все нещо не ни достига на нас. Именно в това е разковничето. Как да направиш последната крачка...Аз мисля, че проблемите започват още в школите. Състезателите се формират именно там, в детска възраст те трябва да свикват с високите изисквания. Когато се качат при мъжете, те вече са изградени и като характери. Момчетата и момичетата вече ще имат изградени двигателни навици и стереотипи. Ние сега се чудим какво не ни достига...Ами не може да се промени нещо, което е научено неправилно. Било то технически, било като начин на мислене, на концентрация, на манталитет на победители и т.н. Ако това нещо не е направено още в юношеските години след това е трудно да се изгради.
Chuguna 1_4.jpg
-Бяхте знаменосец на олимпийската ни делегация на Игрите в Мюнхен през 1972 г.
-Да, така е. Беше голяма гордост и висока чест за мен.

-Как преживяхте атентата срещу израелските спортисти тогава? Притеснихте ли се за вашия живот и сигурност?
-Ами малко отстрани гледахме събитията. Много неприятна, лоша история. Знаете, че в древността даже войните са спирали по време на Олимпиада, а през 1972-а в Мюнхен загинаха толкова хора...Не се чувствахме пряко застрашени. Е, имаше известно притеснение, защото терористите, както се бяха промъкнали в жилищата на израелците, така можеха да очистят и други спортисти. Имаше риск за нас. 

-Словения е безспорната сензация на Евроволей 2015...
-
Точно словенците исках да ви ги дам за пример за по-горното, за което говорехме. Тях ги нямаше на картатата доскоро, както се казва. Сега изведнъж изскочиха. Тези момчета от този отбор играят от 5-6 години в италианското първенство. Там се развиха всичките. Даже диагоналът им Митя Гаспарини им се подвизава вече трета година под ръководството на Андреа Джани, който им е селекционер.Словенците са свикнали с една система. И манталитета им, и начинът на работа, изискванията на треньорите, начинът на подготовка, всичко е на високо професионално ниво. Всичко е 90 процента уеднаквено. Тактическите изисквания, дисциплината са ясни. Дори да дойде нов треньор, той идва при нещо познато. И само се развива и доразвива нагоре. Започнаха от нулата, а вижте ги къде са сега – играха финал на Европейско първенство.

- Вие сте единственият българин в залата на волейболната слава.  Кога друг българин ще попадне там във вашата компания?
-
Връщате ме към много скъпи за мен мигове. Въпросната церемония се състоя в Холиоук, Масачузетс (САЩ). И до днес настръхвам като се сетя. Чувството е неописуемо, когато влезеш в  залата и видиш първия човек, създал волейбола - Уилям Морган. Гледаш всички най-големи звезди на играта

и изведнъж
бум,  аз до тях!  

Наистина усещаш, че влизаш в историята. Оптимист съм, че може да попадне там и някой друг българин. Това зависи от цялостното развитие на нашия волейбол. Въпросът е въпросният състезател да е постигнал нещо голямо с националния отбор. Да е дал нещо на световния волейбол.
Chuguna 2_3.jpg
- Съжалявате ли, че синът ви Христо не играе за България, а за Италия?

-Съжалявам. Имаше моменти, в които това можеше да стане и Ицо да си играе за българския национален отбор. Обаче, въпреки нашето разбиране с моята съпруга, не срещнахме същото отношение от другата страна. Нещата си останаха в старото положение и той не игра за България. Цял  живот съм играл за ЦСКА и за България. В момента, в който дойдох да кажа, че на  сина ми предстои военна служба и им водя готов състезател, ми обърнаха гръб. И  от клуба, и от федерацията. Понякога, да ви кажа, чисто спортните елементи остават на заден план. Излиза, че те не са най-важните при взимането на дадено решение. Преди всичко има човешки и морални качества, както и човешки взаимоотношения. После идва другото...Болно ми беше за начина, по който се отнесоха към нас. И когато покажеш уважение и добро отношение към даден човек, очакваш и ти да го получиш съответно. Вместо това - забутват те някъде и не ти обръщат внимание. Най-нагло се държат. Аз това не го разбирам. Заради това и винаги се отдръпвам. Определени хора не създадоха благоприятни обстоятелства и не бяха достатъчно настоятелни да привлекат Христо. И след като те проявяват неуважение, аз да отида да се натискам ли?! Хе! Няма как да стане! Аз все пак съм Димитър Златанов! Точка. Нещата приключиха.
МИЛЕН ДИМИТРОВ/ШОУ