През миналата седмица „ТВ +“ излъчи първата част на интервюто с Наско Сираков. Явно някои отговори на бившия национал не са се харесали на собственика на „Левски“ Тодор Батков, който не пропусна да нападне легендата. Всеки има право на мнение, но когато Сираков говори - много хора слушат. Включително и президенти. Така е било, така и ще бъде. Преди седмица интервюто със Сираков завърши с въпроса: Има ли нормален политик в България? Седмица след изборите разговорът на Краси Минев с легендата на "Левски" продължава именно от там.

- Наско, има ли нормален политик в България?
- Илиана Раева (смее се). Сигурно има и други. Но за нея гарантирам с две ръце, защото познавам мисленето й и знам какви са амбициите й. Знам некрадливите и помисли. Това е най-важното за един политик у нас – моралът.
 
- Защо Илиана реши да се пусне в това блато, наречено политика?
- Винаги съм я подкрепял в нейните решения. При всички положения ясно се вижда, че в България има нужда от промяна на това политическо статукво, което властва. В този парламент трябва да влязат хора със съвсем различни помисли и идеи. Хора, които идват с мисълта да променят нещо в тази държава. Големият проблем на политиците е, че те идват с мисълта, че няма да се задържат дълго. И започват да мислят как извлекат максимално дивиденти от това място за себе си. И по този начин обедняват 99,9 процента от българския народ. И карат хората, най-ценните, най-кадърните, младите, да напускат тази държава.
 
- Кога ще започне да се играе честно в българския футбол?
- Аз бих задал този въпрос така: Кога ще започне да се играе честно в световния футбол? Защото не мисля, че България е някакво гнездо на злото на футбола. Измами има навсякъде.
 
- Да, но тук сякаш повече бият на очи...
- Защото нямаме държава. Преди два месеца хванаха някакви деца за черно тото. Вдигна се шумотевица. Все едно сме хванали босове на Коза Ностра. От две месеца да си чул нещо по този въпрос? Не. Аз съм сигурен, че тези деца са последна дупка на кавала на черното тото. Навсякъде около нас – Турция, Гърция, Словакия, Чехия, Полша – държавата сериозно стъпи на главата на тези, които се занимават с черно тото. Тука няма нищо.
 
- Преди малко спомена, че няма държава. Това си го говорим вече толкова много години..
- Да, остаряхме вече.
 
- Остаряхме, но нищо не се подобрява. Не е ли притеснително това?
- Това е притеснително за целия български народ. Хората трябва да си дадат сметка, че наистина трябва да се промени нещо, защото с всяка изминала година животът им става все по-тежък. Във всички сфери и институции има нужда от промяна.
 
- Да се върнем отново към футбола. На какво се дължи хегемонията на Лудогорец у нас през последните години?
- На слабата форма на „Левски“ и ЦСКА. И на голяма доза късмет през първите две години. Първите им две шампионски титли бяха подарък от Господ. ЦСКА помогна. „Левски“ също.
 
- Печели, или губи футболът ни от доминацията на Лудогорец?
- Футболът ни печели, когато има такива проекти като Лудогорец. Възхитен съм от това, което се прави там и от това как се разви отборът през последните 15 години. Големият проблем на българския футбол, че е двата основни коня – „Левски“ и ЦСКА – в момента куцат сериозно.

- Каква е ролята на „Левски“ и ЦСКА. Кого задоволява тяхната позиция?
- Разочарова техните привърженици – това е сигурно. Ако „Левски“ и ЦСКА са добре, това ще е добре и за Лудогорец, за Литекс, за Берое. Освен това ще се отрази позитивно и на националния отбор.
 
- Вярваш ли, че ще се намерят бизнесмени, които да са спасят от вегетиране столичните грандове?
- Не. Това ми звучи като научна фантастика. И двата отбора вървят категорично към фалит. ЦСКА от дълги години, „Левски“ през последните две години крачи с големи стъпки по този път, трупайки все по-големи задължения. Ако продължават в този дух, нищо добро не ги чака.
 
- Защо се стигна то тази разруха в „Левски“ и ЦСКА?
- Заради лошо управление. При това години наред лошо управление. ЦСКА в момента все още се носят на крилете на вдъхновението от първото място. Имат потенциал и тази еуфория може да ги отведе доста високо. Но това няма да промени положението в клуба.
 
- Защо не отиде да работиш в „Ботев“ (Пловдив), когато стартира проектът на Цветан Василев? Знам, че имаше покана?
- Имах повече от час разговор с него. Казах му, че не е готов за това, което иска. Аз пък не бих работил по този начин и не исках да го лъжа. Тогава „Ботев“ нямаше нищо – нямаше тренировъчни терени, нямаше база, нямаше нищо. Само голи амбиции. Аз не съм от тези хора, които отиват да работят за голяма заплата, а след това да заблуждават шефовете си, че всичко е розово, а дефакто няма условия това да се случи.
 
- Нормално ли е да нямаме стадиони, а да говорим за футбол?
- Аз и Станимир Стоилов бяхме първите, които започнаха да говорят за тези неща у нас. Тогава всички ни се нахвърлиха. В интерес на истината през последните години се промениха доста неща в тази насока – в Стара Загора, в Разград, в Ловеч. Да има и клубове, които не искат да инвестират в стадиона си, но това ще се промени.
 
- Как ти се струва проектът за нов национален стадион, на който да играе и Славия?
- Супер. Всяко ново съоръжение, което отговаря на изискванията, е добре дошла инвестиция в България, защото за 25 години унищожихме всичко. Не само футболът, а целият спорт.
 
- Коя е най-удачната формула за шампионата на България?
- Тази, която бяхме решили с Изпълкома преди две години. Намалихме отборите на 12, а тази година трябваше да останат 10 и да играят по четири пъти – 36 кръга. Това за мен е най-удачният вариант. Ще може да се излъчи най-достоен шампион. Преди три-четири месеца обаче се реши друго. По какви причини не искам да коментирам, но на мен са ми ясни. И така останаха 12 отбора. Типично по български – позамазваме нещата. Тръгваме да правим нещо хубаво, но не го довършваме.
 
- Каква полза има българският футбол от отбори, които минават за една година в „А“ група и след това изчезват?
- Никаква. Много от тези отбори не развиват ДЮШ. БФС в най-скоро време трябва да вземе сериозни мерки в тази насока и да задължи отборите в „А“ група да отговаря на ред изисквания свързани с юношеския футбол.
 
- Ще ти задам само един въпрос за „Левски“. Кой желаеше Сираков да си тръгне от родния клуб омерзен?
- Не е един със сигурност. (смее се). Убеден съм, че много хора са давали банкети, но да са живи и здрави.
 
- Наскоро излезе биографичната ти книга „Единакът“. Защо „Единакът“, след като постоянно си обграден от хора, телефонът ти не спира да звъни...
- Това е решение на автора. Който прочете книгата ще разбере защо. (смее се).
 
- Може ли Единакът или Вълкът да оцелее в този жесток свят?
- Вълкът оцелява навсякъде, стига да не го застрелят. (смее се).