Треньорът Роджър Рашийд е убеден, че рано или късно неговият възпитаник Григор Димитров ще достигне върха в мъжкия тенис. Австралийският специалист даде специално интервю за TennisKafe, в което говори за методите му на работа, които моделираха огромния талант на Григор до стил, който заслужава мястото си в световния елит. Рашийд отдава голямо значение на българските фенове, които според него влияят много на Гришо и се надява той да продължи да ги радва с играта си.

- Как се справяте с лудото темпо в живота си - треньорската кариера, работата като тв анализатор, фондацията ви?
- Нека да прибавим към това и дъщеря ми Индиа. Да, животът ми е натоварен, но обичам всеки аспект от него и дори го приемам като игра. Наслаждавам се на всяко парче от марката "Роджър Рашийд" и влагам страст в него. Обсебен съм от идеята да побеждавам в живота, да оползотворявам максимално времето си и да помагам на възможно най-много хора. Треньорската работа е най-сериозната графа в годишния ми календар и останалите неща се въртят около нея. Намирам време за всичко и знам, че навсякъде давам най-доброто, на което съм способен. Фондацията ми е изключително важна за мен, съветите, които давам на лидерите в бизнеса и спортните хора, но най-голямата любов е дъщеря ми и се опитвам да работя нещо, което я прави щастлива.

- Как прекарвате свободното си време извън корта?

- Докато сме на турнири - с работа върху подобряването на представянето на Григор, така че да може той, както и аз, постоянно да се подобряваме и да вдигаме нивото. През останалото време чета книги, ако намирам нещо стойностно за мен в тях, слушам музика и когато дъщеря ми е наблизо - я прегръщам. Извън турнирите, се фокусирам върху фондацията, семейството и плановете ни с Григор за предстоящите мачове и състезания.

0.9zR2.jpg- Често насърчавате българските фенове в Туитър да дойдат на корта и да подкрепят Григор. Колко важни са те за представянето му?
- Обичам българските фенове и начина, по който влияят на Григор. Те идват на трибуните и носят страст към играта и техния любимец, а това е нещо, което винаги искам да виждам. Надявам се да имам възможност да посетя България и да заздравя връзката с тях.

- Какво знаете за България и имате ли идея колко популярен сте у нас? Планирате ли скорошно гостуване?
- Знам доста за страната Ви от разговорите ми с Григор, усещам че българите са страстни хора, които се трудят здраво всеки ден, за да си осигурят по-добро бъдеще. Нямам идея колко съм популярен, но се надявам да ви радва играта на Григор и работата, която двамата с него вършим. Искам състезателите ми да израснат като достойни млади хора, които да заслужават уважение не само заради представянето си на корта. Григор е страхотен младеж, който е заобиколен от верни хора - от родителите му до Георги Стоименов, те всички са невероятно важни за развитието му. Аз съм само малка частица.

- Как започна съвместната ви работа с Григор и какви цели си поставихте в началото?
- Григор се свърза с мен, когато разбра, че вече не съм ангажиран професионално и после няколко седмици не решихме нищо конкретно. Трябваше да се убедя, че той наистина иска да е най-добрият в света и че ще направи всичко, което поискам от него. Не съм треньор, защото обичам професионалния тур, а за да променя нещо, да се развивам, да побеждавам, да правя всичко това със страст и без извинения. Твърде много тенисисти обвиняват странични фактори, но за мен е важно да си честен със себе си преди да решиш да поемеш към върха. Искам с Григор да достигнем максимума от съвместната ни работа и не виждам причина той да не стигне върха в мъжкия тенис. Всичко зависи от това колко силно го желае.

- Какво си спомняте от първата ви среща с Григор?
- Всичко беше много естествено, той подходи с голямо уважение към мен, изслуша ме и показа достатъчно зрялост, за да види къде са проблемите в играта му, върху които трябва да работи. Накракто - много ме впечатли.

- Какви са приликите и разликите в характерите ви и как се отразява това на работата?
- Аз съм много прям, не се крия от истината, влагам много жар в работата си и държа на честността. Усещам, че и при Григор е така, той също обича да се труди здраво, което пасва на моята идеология. И двамата даваме много на другия и на хората около нас и показваме уважение към останалите. Имаме много общи черти. Но все пак аз съм по-красив (смее се).

0.9zR.jpg- Колко се е развил Григор откакто сте в щаба му и в кой аспект е най-сериозен прогресът му?

- Всички виждаме развитието му на и извън корта, напредъкът във физическата му подготовка и разбирането за играта. Предстои ни да вървим все по-напред.

- В кой момент се почувствахте най-горд от Григор?

- Гордея се с него, защото работи неуморно всеки ден, приема условията на тренировъчния процес и е гладен за още изпитания. Не става дума само за резултати, а за изграждане на култура на мислене. С това той печели най-много уважението ми.

- Най-голямото ви разочарование през последните 11 месеца?
- Няма такова, защото във всяко едно развитие се крие шанс да се подобриш на и извън корта. Разбира се, мразя да губя мачове, но мога да го приема, ако играта и поведението на Григор са на ниво.

- Какво му казахте след титлата в Стокхолм и насрочихте ли тренировка за следващия ден?
- Казах му, че независимо от резултата ще направим възстановителна тренировка в залата и след нея вече може да празнува. Така и направихме. И да, тренирахме и на следващия ден в Базел, никаква почивка.

- Кои са най-важните черти на Григор?
- ПОВЕДЕНИЕ, УВАЖЕНИЕ, ГЛАД ЗА ПОБЕДИ!

- А недостатъците?
- Той може да се развива във всеки аспект, защото човек никога не спира да се учи и подобрява. Ще превърнем психологическия аспект от играта в най-силното му оръжие.

- Специалистите ви определят като един от най-добрите при развитието на физиката на състезателите, режима и отношението им към тренировките...

- Да, грижа се много за кондиционното ниво на тенисиста, с който работя, но също работя с него и за психическата му издръжливост, за стила му на игра и познанието за всеки съперник. Предлагам "пълния пакет" на състезателите ми, не само напредък във физическата им подготовка. Поведението на член на "Тенис елита" е това, към което се целя.

- Още ли можете да направите повече лицеви опори от Григор?
- Разбира се, винаги е било така и винаги ще бъде! (смее се).

0.9zR1.jpg- Българинът има шанс за финалния Мастърс в Лондон. Това приоритет ли е за Вас като екип?
- Приоритетът е да се представяме на топ ниво всеки ден. Ако той се класира за Лондон, значи си го е заслужил, ако ли не - значи мястото му поне за тази година не е било там. Ще е страхотно Григор да е на Мастърса, но не сме фиксирани само върху това.

- Нужно ли е да си единак, за да успееш в тениса или приятелствата на тура ти помагат?
- Трябва да си верен на себе си и на своята индивидуалност, не е нужно да си твърде приятелски настроен към съперника, все пак ти искаш да го победиш и той иска да те победи. Трябва да останеш в "лагера си", при твоя екип.

- На някои турнири при жените е разрешено на треньорите да съветват състезателките си. Смятате ли, че това може да навлезе и в мъжкия тенис?

- Ако се случи, няма да протестирам срещу това. Дори ще ми бъде интересно, колко мъже ще се възползват от новото правило. Все пак смятам, че тенисистът трябва сам да се справи с проблемите на корта, за да укрепва психически.

- През този сезон двама състезатели извън "Голямата четворка" спечелиха титли от Шлема. Задава ли се краят на това разделение?
- В момента повече тенисисти вярват, че могат да победят някой от "Голямата четворка", но това все още е доста трудно, особено последователно в един турнир...