Реал (Мадрид) загуби катастрофално от Барселона с 0:4 в "Ел Класико" от 29-ия кръг на Ла Лига, но въпреки това остава лидер във временното класиране. Пиер-Емерик Обамеянг (29, 51) вкара два гола и асистира на Феран Торес (47), а Роналд Араухо (38) също се разписа за успеха на каталунците, които се изкачиха на третата позиция пред Атлетико (Мадрид).

Домакините бяха без голмайстора си Карим Бензема и Ферлан Менди, които лекуват травми, а гостите пристигнаха без Ансу Фати, Сержиньо Дест, Самюел Юмтити, Алехандро Балде и Сержи Роберто.

Играчите на Карло Анчелоти започнаха по-активно и в 5-ата минута Валверде проби добре през центъра на терена и насочи надясно към Родриго. Бразилецът опита удар, но топката спря във външната страна на мрежата. Две минути след това Винисиус Жуниор финтира Араухо и намери Валверде, чийто удар по земя бе отразен от Тер Щеген.

Постепенно гостите започнаха все по-честно да поглеждат в атака и в 12-ата минута Обамеянг направи сериозен пропуск, след като от чиста позиция не успя да преодолее Куртоа. Секунди след това Дембеле опита късмета си, но и той бе развенчан от белгийския страж. Феран Торес пък опита техничен и неточен удар от около 22 метра.

В 29-ата минута Усман Дембеле направи добър рейд отдясно и центрира към Обамеянг, който се разписа с глава за 0:1. Пет минути след това габонският нападател имаше шанс и да удвои отблизо, но Куртоа се намеси решаващо. В следващата атака Винисиус Жуниор можеше да изравни, но не успя да излъже Тер Щеген. В 38-ата минута Дембеле центрира от корнер, а оставеният непокрит Роналд Араухо се извиси над всички и с глава удвои.

Winbet - на един клик разстояниe! (18+)

Секунди след почивката Феран Торес излезе сам срещу Куртоа, но не успя да намери очертанията на вратата. Малко след това обаче Обамеянг изведе Феран Торес на чудесна позиция и този път той разстреля Куртоа за 0:3. В 52-ата минута Обамеянг прати топката в мрежата за 0:4 и останаха съмнения за засада на Феран Торес преди извеждащия пас, но след преглеждане на ситуацията с ВАР попадението на габонеца бе зачетено.

Шокираните домакини стигнаха до положение след час игра, когато Винисиус Жуниор нахлу в наказателното поле и намери добре Родриго, чийто удар се оказа твърде слаб за Тер Щеген. Малко след това Обамянг също шутира слабо на отсрещната врата в ръцете на Куртоа, който в 64-ата минута отрази на откъсналия се от кошмарно действащата отбрана на "кралете" Феран Торес. Три минути по-късно Каземиро шутира неточно от далечна дистанция.

В 77-ата минута Давид Алаба получи топката от Лука Модрич и центрира чудесно за Марко Асенсио, който шутира над вратата. Две минути след това и Алаба не успя да намери целта от изгодна позиция. До края темпото спадна и нямаше други голови положения.

След първата си домакинска загуба за сезона Реал (Мадрид) остава на върха с 66 точки и 9 повече от Барселона, който измести шампиона Атлетико (Мадрид) от третата позиция с по-добра голова разлика. Каталунците са с мач по-малко и на 12 точки от върха.

РЕАЛ (МАДРИД) - БАРСЕЛОНА 0:4
0:1 Пиер-Емерик Обамеянг (29), 0:2 Роналд Араухо (38), 0:3 Феран Торес (47), 0:4 Пиер-Емерик Обамеянг (51)

Реал (Мадрид): Тибо Куртоа, Дани Карвахал(46 Мариано Диас), Едер Милитао, Дейвид Алаба, Начо (63 Лукас Васкес ), Тони Кроос (46 Едуардо Камавинга ), Лука Модрич , Каземиро, Федерико Валверде, Винисиус, Родриго (63 Марко Асенсио)
Треньор: Карло Анчелоти

Барселона: Марк-Андре тер Щеген, Жорди Алба (86 Дани Алвеш), Жерар Пике, Роналд Араухо, Ерик Гарсия, Серхио Бускетс , Педри (86 Нико Гонзалес ), Френки де Йонг  (71 Гави), Феран Торес, Усман Дембеле, Пиер-Емерик Обамеянг (71 Мамфис Депай)
Треньор: Шави Ернандес

Стадион: "Сантяго Бернабеу", Мадрид
Съдия: Хуан Мартинес

Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,  - опасно положение,   - контузия