ВИЖТЕ СТРАНИЦАТА НИ  БУКМЕЙКЪР  ТУК!

Барселона победи с 3:1 големия си съперник Реал (Мадрид) в спор за Суперкупата на Испания, игран на стадион "Крал Фад" в Рияд (Саудитска Арабия).

Трофеят е исторически по няколко причини. Първо защото е първи за наставника на Барса Шави Ернандес начело на тима, докато колегата му Карло Анчелоти загуби първи финал след 10 победи от 2010 година насам.

Второ, защото купата е първа за Барселона след напускането на живата легенда на клуба Лионел Меси през август 2021 година и трето, защото е рекордна 14-а за тима в надпреварата.

18-годишният полузащитник на Барса Гави пък стана най-младият голмайстор във финал за Суперкупата на Испания, като добави и две асистенции в мача с Реал.

Winbet - истинската тръпка от победата! (18+)

Каталунците първи пропуснаха голово положение в срещата в 11-ата минута, когато ударът на Левандовски с глава премина покрай вратата. Малко след това изстрел на поляка бе избит от Тибо Куртоа, а топката срещна дясната греда.

Реал отвърна с много коварен удар с глава в далечния ъгъл, дело на Бензема в 18-ата минута, но топката не намери очертанията на вратата.

След половин час Менди фаулира Дембеле по дясното крило, Педри центрира от фаул, но атаката на Барса завърши с нарушение в нападение.

Барса поведе в 34-ата минута с попадение на Гави в обратния ъгъл, след като Левандовски изведе младока очи в очи с Тибо Куртоа (1:0).

В последната минута на първата част младокът бе изпуснат по лявото крило и пусна топката успоредно на голлинията към Левандовски, който удвои от няколко метра за 2:0.

Барса можеше да вкара трети гол в 53-ата минута, но Дембеле не успя да преодолее Куртоа. Няколко минути след това и Левандовски бе спрян от белгийския вратар на Реал.

Реал вдигна оборотите в 57-ата минута, но Винисиус и Бензема бяха блокирани и не успяха да стрелят.

Барселона вкара трети гол в 70-ата минута след комбинация между Левандовски и Гави, който намери Педри на далечната греда за 3:0.

Реал бе много близо до гол в 79-ата минута след хубав удар на Родртиго в горния ляв ъгъл, но вратарят на Барселона реагира блестящо. Минути преди края Левандовски опита да прехвърли вратаря на Реал с удар от дистанция, но не уцели вратата.

Реал (Мадрид) стигна до почетен гол в продължението на срещата и Карим Бензема се разписа за крайното 3:1.

Суперкупата е първа за Барса от 2018 година насам. По пътя към  финала и двата тима трябваше да минат пред изпълнение на дузпи след 1:1 на "белите" с Валенсия и 2:2 на каталунците с Бетис.

РЕАЛ (МАДРИД) - БАРСЕЛОНА 1:3
0:1 Гави (34'), 0:2 Роберт Левандовски (45'), 0:3 Педри (70'), 1:3 Карим Брензема (90+3)

Реал МадридРЕАЛ: 1. Тибо Куртоа, 2. Дани Карвахал (72  6. Начо Фернандес), 3. Едер Милитао, 22. Антонио Рюдигер, 23. Ферлан Менди , 12. Едуардо Камавинга (46'  21. Родриго), 10. Лука Модрич (65'  19. Дани Себайос), 8. Тони Кроос (72 11. Марко Асенсио) , 15. Федерико Валверде , 20. Винисиус Жуниор, 9. Карим Бензема
Резерви: 7. Еден Азар, 5. Хесус Вайехо, 24. Диас, 26. Лопес Андухар, 13. Лулин, 31. Мартин, 16. Алваро Одриосола
Треньор: Карло Анчелоти

Барселона БАРСЕЛОНА: 1. Тер Стеген, 28. Алехандро Балде, 15. Андреас Кристенсен , 4. Роналд Араухо (86  24. Ерик Гарсия), 23. Жул Кунде, 8. Педри  (89' 20. Сержи Роберто) , 4. Серхио Бускетс, 21. Френки де Йонг (87 19. Франк Кесие) , 30. Гави  (89'  10. Ансу Фати), 9. Роберт Левандовски , 7. Усман Дембеле (78  22. Рафиня)
Резерви: 18. Жорди Алба, 17. Маркос Алонсо, 14. Мемфис Депай, 13. Иняки Пеня, 36. Арнау Тенас, 11. Феран Торес
Треньор: Шави Ернандес

Съдия: Рикардо де Бургос Бенгоетчеа (Испания)
Стадион: "Крал Фад", Рияд
Легенда:  - гол,  - автогол,  - жълт картон,  - втори жълт картон,  - червен картон,  - смяна,   - опасно положение,   - контузия,  - преглеждане на ситуация с ВАР