Рома спечели убедително с 3:1 при визитата си на Ювентус в последния 38-и кръг на Серия „А“ и развали шампионските празненства на „бианконерите“ в Торино.

Мачът бе без значение и за двата отбора, които играеха само за честта си. "Старата госпожа“ отдавна си осигури титлата, а и без победата "вълците" нямаше как да мръднат от петата позиция в крайното класиране. Това позволи и на треньорите да направят доста промени в съставите си, а Кристиано Роналдо дори не бе в групата на домакините, които поведоха с гол на Гонсало Игуаин (5). Гостите обаче обърнаха нещата в своя полза чрез попадения на Никола Калинич (23) и Диего Пероти (44-дузпа, 52). Така Рома прекъсна серията на Юве от 39 поредни мача без загуба като домакин и записа първи успех над "бианконерите" като гост от 10 години насам. Второто поредно поражение вгорчи празненствата на торинци, които получиха титлата след края на двубоя.

По същото време Интер победи с 2:0 при гостуването си на Аталанта в директния сблъсък за сребърните медали. Данило Д‘Амброзио (1) и асистиралият му Ашли Йънг (20) бяха точни за „нерадзурите“, които завършиха втори след Ювентус с 82 точки и 4 повече от бергамаските, които останаха на третата позиция.

Четвъртият Лацио загуби с 1:3 при визитата си на Наполи и завърши на точка зад Аталанта и на 5 след Интер. Фабиан Руис (9), Лоренцо Инсиние (54-дузпа) и Матео Политано (90+2) бяха точни за успеха на Наполи, който завърши седми с 62 точки. Чиро Имобиле (22) се разписа за „орлите“ и грабна голмайсторския приз в Серия „А“ с 36 гола, които му осигуриха и „Златната обувка“ за топ реализатор в Европа.

Милан пък приключи сезона с убедителна домакинска победа над Каляри с 3:0. Рагнар Клаван си вкара автогол в 10-ата минута, а Златан Ибрахимович (55) и Саму Кастийехо (57) оформиха крайния резултат с два бързи гола след почивката. Така „росонерите“ завършиха шести с 66 точки, а тимът от остров Сардиния е 13-и с 45 точки.

По-рано Бреша се сбогува с елита, завършвайки 1:1 със Сампдория в последния си мач за сезона. Фабио Куалиарела пропусна дузпа в 27-ата минута, но все пак гостите поведоха с гол на Мехди Лерис (41). Ернесто Торегроса (49) изравни скоро след почивката и така Бреша с 25 точки на предпоследното място. „Моряците“ от Генуа са 15-и с 42 точки и остават в Серия „А“.

ИТАЛИЯ, СЕРИЯ „А“ – ПОСЛЕДЕН 38 КРЪГ

В събота
Бреша – Сампдория 1:1
0:1 Мехди Лерис (41), 1:1 Ернесто Торегроса (49-дузпа)

Милан – Каляри 3:0
1:0 Рагнар Клаван (10-автогол), 2:0 Златан Ибрахимович (55), 3:0 Саму Кастийехо (57)

Наполи – Лацио 3:1
1:0 Фабиан Руис (9), 1:1 Чиро Имобиле (22), 2:1 Лоренцо Инсиние (54-дузпа), 3:1 Матео Политано (90+2)

Аталанта – Интер 0:2
0:1 Данило Д‘Амброзио (1), 0:2 Ашли Йънг (20)

Ювентус – Рома 1:3
1:0 Гонсало Игуаин (5), 1:1 Никола Калинич (23), 1:2 Диего Пероти (44-дузпа), 1:3 Диего Пероти (52)