Общото събрание на Българската федерация по лека атлетика, което се провежда в Сапарева баня в месността Паничище, прие драстични промени в устава, касаещи употребата на забранени стимуланти.

В бъдеще БФЛА ще провежда както състезателен контрол по време на всички шампионати, така и минимум 40 извънсъстезателни допинг теста годишно. Приет бе и минимален праг от 10 състезатели за клубовете, които искат да получават субсидии от федерацията.

Общото събрание прие правилник за финансиране на атлетическите клубове, които са членове на БФЛА за 2009 година. Мениджърите, работещи с български лекоатлети вече ще трябва да получават задължителна оторизация от БФЛА, както и всеки състезател да получава разрешение за всяко свое участие в чужбина.

Участие в общото събрание взимат 76 клуба от общо 106 членуващи във федерацията. "Направихме тези промени в устава, за да го синхронизираме с нормативната база на Международната федерация по лека атлетика, заяви президентът на БФЛА Добромир Карамаринов.

От 1 януари подготовката на българските национали вече ще стане централизирана, за да може контролът върху лекоатлетите и техните треньори да стане по ефективен. Решение за преминаването на националните атлети към ценрализирана подготовка бе взето от Управителния съвет на федерацията днес./БЛИЦ