Бриан Тийсен-Ийтън триумфира по изключително драматичен начин в петобоя на световното първенство по лека атлетика в зала, което се провежда в Портланд. Канадската атлетка, която е съпруга на световния рекордьор в десетобоя Аштън Ийтън, беше трета във временното класиране преди старта на петата и последна дисциплина в надпреварата.

В бягането на 800 метра Тийсен-Ийтън се нуждаеше от преднина от 10 секунди пред украинката Анастасия Мохнюк, за да спечели първата в кариерата си световна титла. Тя имаше до момента три сребърни медала – два от световни първенства в зала и един от планетарен шампионат на открито.

Канадката финишира с време 2:09,99 минути, изпреварвайки с 13 секунди Мохнюк. Това позволи на Бриан Тийсен-Ийтън да финишира на първо място в генералното класиране с 4881 точки. Украинката остана втора с 4847, а на трето място завърши Алина Фьодорова (Украйна) с 4770.