Националният рекордьор на България в тласкането на гюле Георги Иванов се класира на трета позиция в дисциплината си на Балканиадата в зала "Ашлъ Чакър Алпетин” в Истанбул.

Иванов тласна 20.12 м в най-добрия си опит днес и беше победен от актуалния европейски шампион Асмир Колашинац (Срб) и румънеца Андрей Гаг. Колашинац постигна 20.23 м, а Гаг – 20.17 м, пише bgathletic.com.

През миналата година Колашинац беше също шампион, а негов подгласник беше Иванов. Тогава бяха с резултати 20.54 м срещу 19.78 м.

Тихомир Иванов спечели бронзов медал при дебюта си. Възпитаникът на Георги Гетов се окичи с бронза със 219 см в скока на височина от първенството в зала „Ашлъ Чакър Алптекин” в Истанбул.

Иванов остана на 1 см от личния си рекорд, който постигна в Добрич преди седмица. Той започна състезанието си с успех на 200 см, а през 205 см, 208 см, 211 см, 214 см, 217 см премина с нито един успешен първи опит. Но пък скочи 219 см от раз, а на 221 см отпадна.

Балкански шампион е Антониос Масторас (Гър) – 227 см, а със сребърния медал се окичи сърбинът Милос Тодосиевич – 221 см.

Митко Ценов подобри личното си постижение на 3000 м за втори път в рамките на три дни. Той спечели сребърния медал с резултат от 7:58.26 мин. В четвъртък, също в съоръжението в турския мегаполис, той бяга 7:59.34 мин. Възпитаникът на Йоло Николов премина на 1-ия километър за 2:41 мин, а на 2-ия беше на 5:19 мин.

Митко, който също беше сребърен медалист от Балканиадата през 2013 г., обаче не се справи с поставената си цел в бягането. Все още ненавършилият 20 г. атлет бягаше за норматив за световното първенство в зала през март, който е от 7:52.00 мин. Крайната дата за покриване на квотите е 24 февруари, а Митко ще бяга на 25-и на турнир в Прага.

Балканският шампион на 3000 м за 2014 г. е Али Кайа (Тур). Роденият в Кения бегач и европейски шампион на 5000 м и 10 000 м за юноши измина дистанцията за 7:52.15 мин. След него финишира и кениецът Николас Чепсеба, бягал извън класирането – 7:53.30 мин. Бронзът заслужи Жасмин Лялич (Срб) – 8:23.46 мин.

Иван Попов също участва извън класирането. Той спря хронометъра на 8:31.63 мин.