Томас Уолш стана първият световен шампион на Нова Зеландия в леката атлетика при мъжете, след като триумфира в тласкането на гюле.

В изключително оспорвано състезание 25-годишният атлет триумфира с резултат 22,03 метра, като за първи път в историята на дисциплината първите седем в класирането тласнаха над 21 метра.

Американецът Джо Ковач, световен шампион от Пекин 2015, остана със сребро с 21,66 метра. В последния си опит той постигна много силен резултат, който вероятно щеше да му донесе златото, но съдиите прецениха, че има фаул. Ковач два пъти протестира, но контестациите му не бяха уважени.

С бронзовия медал се окичи Стипе Зунич, който постигна 21,46 метра. За 26-годишния хърватин това е първо отличие от световно първенство.