Кения се оказа без конкуренция на световното първенство по крос кънтри в Китай. 19-годишната Агнес Тироп триумфира при жените, а Джефри Кипсанг финишира първи при мъжете.

Тироп водеше от старта до финала на 8-километровото трасе в Гиянг и завърши с време 26 минути и една секунда. В последните 200 метра тя остави далеч зад себе си етиопката Сенбере Тефери, която изостана на пет секунди.

„Много съм щастлива, тъй като това е медал № 300 за Кения от крос кънтри. Опитах да водя от старта. Не ме беше страх, въпреки че съм млада“, обяви победителката.

Кипсанг, специалист на полумаратон, спечели битката със сънародника си Бедан Мучири. Той финишира за 34 минути и 52 секунди, оставяйки Мучири на пет секунди зад себе си.