Зад нас останаха само представителите на Кипър със 140 точки. Така от следващата година България и Кипър ще се състезават в най-слабата трета дивизия на европейското отборно първенство. Литва, която спечели първото място с 216 точки, и Ирландия, която завърши втора с 200,50 точки, от следващата година се качват в по-горната І лига. Няколко дисциплини преди края на състезанието българите водеха на Хърватия с няколко точки, но в последните три дисциплини нашите се представиха по-слабо от преките си съпреници и логично не успяха да задържат мястото си във ІІ лига в първото издание на европейското отборно първенство, в което мъжете и жените се състезаваха заедно.
Венелина Венева имаше тежката задача да се бори за победата в скока на височина с една от най-големите звезди на хърватската атлетика – Бланка Влашич. Хърватката очаквано спечели първото място с 204 см, а възпитаничката на Георги Димитров-Корема завърши втора със 190 см. Българската щафета на 4 по 400 метра при жените в състав Ваня Стамболова, Милица Георгиева, Марина Петкова и Моника Гачевска завърши на четвърта позиция с време 3:40.28 минути, а конкурентките от Хърватия финишираха втори с 3:37,25 мин. и увеличиха аванса преди последната дисциплина – щафетата 4 по 400 метра при мъжете. Там родните атлети (Георги Ганчев, Христо Ченов, Лазар Катучев и Красимир Брайков) останаха последни с време 3:20,48 минути, а най-големите ни конкуренти от Хърватия заеха второто място с резултат 3:12,38 мин. По-рано през деня Роден Карамфилов завърши на четвърта позиция в мятането на диск с резултат 56,94 метра, а в сектора за скок на дължина Петя Дачева също зае четвърто място с 6,18 метра. В бягането на 5000 метра Савина Стоянчова зае шесто място, след като стана третата отпаднала в дисциплината според новите правила на европейското отборно първенство. На 3000 метра при мъжете Добромир Райчинов остана на последното осмо място, след като стана първият елиминиран според новите правила. И така трите първи места за България през днешния ден на Момчил Караилиев (троен скок), Кольо Нешев (копие) и Спас Бухалов (овчарски скок), втората позиция на Венелина Венева в скока на височина и двете трети места на Инна Ефтимова (200 метра) и Йоло Николов (3 000 метра с препятствия) се оказаха недостатъчни България да запази мястото си във ІІ лига, тъй като някои от останалите ни участници се представиха под нивото си.
Крайно класиране във ІІ лига на европейското отборно първенство в Банска Бистрица: